Světový pohár ve Švýcarsku, o kterém se nám ani nesnilo
Dnes je 21.11.2019

OB ve světě | Orientační běh | Reportáže | Závody | 30.09.2019

Vítězství, druhé místo, čtvrté, šesté a sedmé. Na svěťácích ve Švýcarsku se Češi skvěle předvedli ve všech disciplínách a nemůžeme šetřit chválou. Že by článek z minulého týdne o upadající kvalitě našich běžců nebyl úplně pravdivý? Každopádně gratulujeme našim reprezentantům k skvělým výkonům.

Úvodní middle a TOP6 pro Denisu Kosovou

Prvním závodem byl páteční middle, který se běžel v bezprostřední blízkosti Laufenu. Na závodníky čekal poměrně kopcovitý terén s několika skalními oblastmi, jinak ovšem spíše zarostlý plytký les. Někteří dokonce pěli chválu na terény Hanácké oblasti, které jsou zarostlé méně než Švýcarsko. Tratě byly poměrně dlouhé – ženy 6,2 km, muži dokonce 7 km, to bylo bohužel vykoupeno četnými postupy po cestách, poslední kilometr tratí dokonce museli běžet po cestě všichni.

Ženám jak už to bývá zvykem dominovala Tove Alexandersson, která vyhrála o 2 a půl minuty. Skvěle zaběhly Švýcarky – mezi osmi nejlepšími jich bylo hned 5, navíc 2. a 3. místo obsadily Simona Aebersold a Sabine Hauswirth. Skvěle zaběhla Denča Kosová – poprvé na lesním závodě pronikla na velkou bednu a 6. místo je skvělým výsledkem. Do TOP20 se probojovala Venda Horčičková a 21. místo patřilo Lence Mechlové, ostatní Češky nejlépe ve 4. desítce.

Mezi 115 účastníky mužského závodu se opět skvěle předvedli domácí. Teprve 22letý Joey Hadorn se nezalekl konkurence světových hvězd a v cíli se mohl radovat z 1. místa. Neměl to ale úplně zadarmo, reprezentační kolega Daniel Hubmann s ním běžel celou dobu vyrovnaně, nakonec ale o 9 vteřin zaostal. Třetí místo pak putovalo do Švédska zásluhou Martina Regborna. Z našich nejlépe Vojta Král, který obsadil 11. místo. Výborně si vedli i Miloš Nykodým a Mára Minář, kteří 16. a 17. místem potvrdili svou příslušnou k širší světové špičce.

Výsledky: muži, ženy

GPS: muži, ženy

Skvělé 6. místo pro Denisu Kosovou (foto: IOF)

Knock-out zlato a stříbro pro Krále a Janošíkovou

Všichni jistě vzpomínáme, jak loni při premiéře knock-out sprint na Světové poháru v Praze zvítězil Vojta Král. Knock-out sprint se na program Světového poháru vrátil právě ve Švýcarsku. V ženách sítem kvalifikace prošly Tereza Janošíková a Vendula Horčičková a Tereza Čechová. Terka Janošíková dokázala ovládnout čtvrtfinále, na prvním místě doběhla i v semifinále a mohla se těšit z postupu mezi 6 nejlepších. Terka se konkurence světových hvězd jako Tove Alexandersson vůbec nezalekla a i do čtvrtého závodu v jednom dni vyběhla v plných obrátkách. Na začátku běžela na špici, pracovala ve skupině, pak přišla farsta, ale balík běžel společně. Výměna mapy a závěrečný pytlík. Dvě kontroly do cíle a Terka na čtvrtém místě, jako jediná ze skupiny zkouší volbu zprava na sběrku. Tou dobou už je Tove v cíli a vítězí…a Terka se na sběrce objevuje druhá a zapisuje si průlomový výsledek. O takové pozici se jí před závodem určitě ani nesnilo. Třetí dobíhá domácí Elena Roos.

Skvělé 2. místo pro Terku Janošíkovou (foto: IOF)

Mužská kvalifikace přinesla trochu české smůly – Vojtěch Král a Miloš Nykodým sice postoupili, ale Pavel Kubát a Dan Vandas skončili 13., tedy o pouhé místo za branami čtvrtfinále. Tomáši Křivdovi na postup chybělo jen 6 vteřin. Vojta Král ukázal, že tato kontaktní disciplína mu opravdu sedí – stejně jako Terka i on vyhrál čtvrtfinále i semifinále. Ve finále se hned na jedničku odpáral Kristian Jones, který předběhl odbočku, zbytek startovního pole byl však neskutečně našlapaný. Pět závodníků v osmi vteřinách v cíli. A kdo byl první? Vojtěch Král! Udolal druhé Joeyho Hadorna i třetího Ralpha Streeta a přidal další fenomenální vítězství v knock-out sprintu.

GPS:

Knockout King Vojtěch Král (foto: IOF)

Sprint potvrdil české kvality

Sérii SP ve Švýcarsku zakončil nedělní sprint. Náročnost poměrně pěkných tratí byla narušena tím, že se půlka závodu běžela ve stejném prostoru jako knock-out sprint. Někteří závodníci tak běhali jako na domácím hřišti a nic moc je překvapit nemohlo. V ženách dovršila víkendový hattrick Tove Alexandersson a na stupních vítězů ji opět doplnily Švýcarky – tentokrát Elena Roos a Simona Aebersold. Terka Janošíková přidala 7. místem další zářez na pažbě. Prosadila se i 17. místem Denisa Kosová. V mužích vyhrál Belgičan Yannick Michiels, dvě vteřiny za ním zaostal Brit Kristian Jones, který si tak po nevydařené sobotě spravil náladu. Třetí místo bral domácí Matthias Kyburz a o 14 vteřin za ním Vojtěch Král, který předvedl další výkon na hraně světové extratřídy. Druhým nejlepším z Čechů byl 23. Miloš Nykodým.