Světový pohár v Praze: víme, kde se poběží

od | 22. 8. 2018 | OB v ČR, OB ve světě, Orientační běh

Už za měsíc a půl vypukne v Praze, Mladé Boleslavi a Turnově finálové kolo Světového poháru, které hostí Česká republika. Po zveřejnění Bulletinu 3 je zřejmé, kde se poběží. Pojďme se podívat, co nejlepší závodníky na světě čeká a kde si budete moci zazávodit i vy.

Celá série začne ve čtvrtek 4. října dopoledne na pražském Olympu, stadionu, kde trénují olympijští vítězové, ale i někteří orientační běžci. Odehraje se tu kvalifikace a čtvrtfinále nové sprintové disciplíny, tzv. Knockout sprintu. Tento formát byl vytvořen pro účely třetí sprintové disciplíny na sprintovém MS, které bude mít premiéru v roce 2020 v Dánsku. Praha bude první místo, kde se závod bude na ostro testovat, navíc IOF zařadila akci i do programu letošního Světového poháru. Odpoledne se dějiště přesune jen několik set metrů východně, semifinále a finále této disciplíny proběhne na Výstavišti Praha. Embargované prostory zasahují kromě těchto areálů také do parku Stromovka. Tratě celého dne má na starosti Jan Flašar.

Dějiště knockout sprintu bude na Výstavišti. Zdroj: www.prague.eu

V pátek 5. října jsou na programu sprintové štafety. V disciplině jsou velmi úspěšní Češi, na posledních šampionátech jim chybělo jen kousek na medaili. Cinkne to právě na Petříně? V okolí rozhledny a pravděpodobně v parku budou připraveny tratě z dílny Jana Mrázka. “Vzhledem k charakteru terénu budou tratě rychlé, ale zároveň fyzicky náročné. Rozhodovat budou především volby postupů, jako vždy na štafetách bude potřeba nenechat se ovlivnit soupeři a zde také výhledy na Prahu,“ přibližuje Mrazák. Štafety jsou čtyřčlenné, na 1. úseku běží vždy žena, 2. a 3. úsek je v podání mužů a finiš opět běží ženy. Celý závod lze sledovat na programu ČT sport. Po závodech bude připravena trať pro všechny, kteří si chtějí proběhnout v tomto unikátním terénu.

Další den (sobota 6. října) se celé závody přesunou do Českého ráje. Pískovcový terén, strmé svahy, vrstevnicové detaily. To vše by mělo čekat závodníky Světového poháru u gotického hradu Valdštejn, kde je zázemí celé akce. Krátkou trať zde připravuje turnovský Jindřich Kořínek, který místní terén zná velmi dobře a v podobných terénech již postavil několik závodů. Závod začíná v 11:30, ale již v tu dobu bude probíhat doprovodný závod se stejným zázemím.

Pohled na Valdštejn, kde se odehraje krátká trať v rámci Světového poháru. Foto: Wikipedia.org.

V Mladé Boleslavi bude úplně poslední závod Světového poháru, ze Staroměstského náměstí vyběhne v hlavním závodě 40 nejlepších žen a 40 nejlepších mužů. V městě automobilového průmyslu bude závod ve sprintu, kde vítězné časy se pohybují okolo 15 minut. Tvůrce mladoboleslavských tratí Daniel Wolf je spokojený s aktuálním stavem příprav: „Přípravy tratí jsou nyní v plném proudu, sprint v Mladé Boleslavi je již hotov a ladí se poslední detaily tak, aby byly tratě co nejzábavnější pro závodníky, atraktivní a srozumitelné pro diváky na místě i ty televizní.“  Tak jako v sobotu bude připraven i závod pro veřejnost, který bude startovat po 13. hodině.

Sprintové mapy připravuje Jan Fátor. Foto: Jan Picek.

O-News.cz je mediálním partnerem Světového poháru v Praze. Během září poskytneme řadu zajímavých informací a rozhovorů před akcí.

Více informací:

2 Komentáře

  1. Avatar

    Kdy bude odesláno info dobrovolníkům do arén? Díky.

    Odpovědět
  2. Avatar

    O-News nevíte to?

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.