Světové hry v Polsku za účasti OB

od | 23. 7. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

Ve čtvrtek byly v polské Vratislavi zahájeny 10. Světové hry (World Games) jejihž součástí bude od následujícího úterý i orientační běh. Závodníci již jsou na místě a nasávají atmosféru her, které poprvé v historii hostí Polsko, konkrétně dolnoslezská metropole na Odře.

Orientační běžci mají v pondělí na programu modelové tréninky na middle a na sprint a od úterý již začínají závodit. V úterý se běží sprint v historickém centru Vratislavi, aréna je na náměstí Nowy Targ a orientační běžci ji sdílejí se sportovním lezením. Ve středu se osmdesátka kvalifikovaných vydá na sever do města Trzebnicza, kde se z areálu místního akvaparku poběží krátká trať. Program OB pak završí ve čtvrtek ráno sprintové štafety, které mají centrum poblíž architektonicky velmi zajímavé vratislavské Haly Stulecia a závodníky provedou parky, městskou zástavbou a možná i vratislavskou ZOO.

Podívají se závodníci i do ZOO Wroclaw?

Světové hry se konají pravidelně každé čtyři roky od roku 1981, kdy měly svou premiéru v americké Santa Claře. Letošní polské vydání je tedy jubilejní desáté. Orientační běh měl premiéru na programu Světových her v roce 2001 v Japonsku, od té doby se na nich vyskytuje pravidelně. Čeští reprezentanti zatím z orientačního běhu přivezli jedinou medaili – bronzovou. Tu vybojovala v roce 2005 v Německém Duisburgu štafeta ve složení Petr Losman, Marta Štěrbová, Tomáš Dlabaja a Dana Brožková. Naváží na ně letos čeští reprezentanti?

Nominována byla čtveřice českých reprezentantů – Denisa Kosová, Tereza Janošíková, Vojtěch Král a Jan Petržela. Uzávěrka nominace byla již brzy na jaře, poslední změny pak do konce května. Od té doby se mohly změny provádět pouze v případě zranění či nemoci. I to svědčí o tom, o jak velkou akci jde. Světové hry jsou bezesporu největší multisportovní akcí letošního roku a do bojů v různých sportovních odvětvích zasáhne na 3500 sportovců.

Pořadatelé čekají i dobrou atmosféru. Každá aréna bude vybavena tribunou pro minimálně 500 lidí a prodej lístků jde prý velmi dobře. Vyprodáno ale ještě není, a tak můžete přijet podpořit české reprezentanty i vy, do Vratislavi to z Česka není vůbec daleko. Pokud se nedostanete přímo na místo, můžete alespoň sledovat závody živě na livecentru IOF. Kvalitní zpravodajství se Vám samozřejmě pokusíme nabídnout i my na O-News.cz.

Vratislav však momentálně nežije jen Světovými hrami, ale lidé vycházejí do ulic na podporu demokracie v Polsku. Jak vidíte na fotce Jana Petržely, při probádávání prostoru na sprint se davem proplétali i čeští reprezentanti.

Vzhledem k tomu, že program nahrává spíše sprinterům, tak neuvidíme na startu takové hvězdy jako Tove Alexandesson či Thierryho Guergiou, ale i tak je pole závodníků velmi nabité. Na startu budou závodníci z 27 zemí, počet účastníků byl omezen na 40 mužů a 40 žen a z každé země, která si vyběhla kvalifikaci mohou běžet maximálně dva muži a dvě ženy (+ světoví šampióni z roku 2016). Z některých zemí byli pozváni i pouze jednotlivci, například tak na startu uvidíme i Belgičina Yannicka Michielse, který mimochodem bude ale patřit dost možná k největším favoritům. Ze světových hvězd budou dále startovat třeba Švýcar Matthias Kyburz, jeho krajan a medailista z MS Fabian Hertner, stříbrný ze sprintu na MS Frederic Tranchand (FRA), Novozélanďan Tim Robertson či velmi dobří Švédi Gustav Bergman, Jerker Lysell a Martin Regborn. V ženách bude největší favoritkou Dánka Maja Alm, té budou konkurovat Švédka Helena Jansson, Kanaďanka Emily Kemp, Finka Marika Teini či Rusky Gemperle a Vinogradova.

Můžeme se tak společně těšit na další velký svátek nejen orientační běhu, na megaakci, která svým pojetím a organizací šlape na paty větším Olympijským hrám. Je jí také věnována patřičná mediální pozornost, a tak můžete sledovat každý večer sestřihy na ČT Sport. Věřme, že od úterý do čtvrtka si vybojují velký prostor orientační běžci. Držíme palce!

Informační rozcestník

2 Komentáře

  1. Avatar

    Chybička – trochu zmatečná informace o programu. Middle není v pondělí ale ve středu, a sprontové štafety nejsou ve středu, ale ve čtvrtek 27. července.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.