V Craftsbury skončil SP v LOB

od | 11. 3. 2018 | LOB

Posledním závodem letošní zástavky světového poháru na americkém kontinentě byly smíšené štafety, které probíhaly v podobném prostoru jako předešlé závody. Česká výprava do závodu nasadila dvojice Mechlová-Škoda a Hančová-Laciga. Na start se nedostal jen Petr Horvát, na kterého nezbyla žádná česká žena (do USA jeli 3 muži a 2 ženy z ČR). Ženské úseky čekala celková vzdálenost 6,8 km po ideální postupu, na muže pak o 1,3 km více s převýšením 240 metrů.

Přesně v 10:00 tamějšího času vyrazilo 20 smíšených štafet do závodu. Vítězství s náskokem 19 vteřin vybojovali švédští závodníci Tove Alexandersson a Erik Rost, kteří předčili ruskou dvojicí Tatyana Oborina a Eduard Khrennikov. O další půlminutu zpět pak dojeli další Švédi (Magdalena Olsson a Martin Hammarberg). Lepší z českých dvojic byla Lenka Mechlová a Jakub Škoda, kteří na vítěze ztratili 2:45 a obsadili osmou pozici. Potěšující však je, že v redukovaném pořadí by obsadili 4. místo! Petra Hančová a Radek Laciga obsadili v posledním letošním závodě 16. místo.

https://www.facebook.com/IOFarena/videos/1797101440320244/

 

Ještě před závody štafet byl v pátek na programu long s hromadným startem. V něm se čeští muži seřadili ve druhé desítce. Nejlepší z našich byl 16. Jakub Škoda, který ztratil přes 8 minut na vítězného Švéda Erika Rosta. 16. skončil Petr Horvát a 19. Radek Laciga. Suverénního Švéda na stupních doplnili druhý Nor Lars Mohold a třetí Eduard Khrennikov z Ruska.

Petr Horvát bojuje na klasické trati při SP v Craftsbury. Zdroj: FB IOF

Dejavu z loňského MS v OB v Estonsku si prožila švédská o-bojživelnice Tove Alexandersson. Stejně jako loni v jednom ze závodů MS v letním OB i tentokrát projela při průjezdu arénou omylem přes cílovou pásku, i když ještě do cíle nemířila. Zatímco na letním MS byla jury milosrdná a byla z toho nakonec pro Švédku zlatá medaile, tentokrát pravidla hovořila jasně a švédská superfavoritka není ve výsledcích klasifikována. Stejný osud však potkal i další závodnici, která dojela do cíle na medailové pozici, Ruska Kechkina neorazila jednu z kontrol. Vítězství tak tak spadlo do klína Fince Salle Koskela, druhá byla klasifikována Ruska Tatyana Oborina se ztrátou 10 sekund, pro třetí místo dojela Švédka Evelina Wickbom. Nejlepší z Češek byla tentokrát Petra Hančová, když dojela 10 minut za vítězkou na 12. místě, Lenka Mechlová finišovala o dvě minuty později pro 15. příčku.

Celkoví vítězové SP v LOB 2017/2018: Tove Alexandersson (SWE) a Andrey Lamov (RUS). Zdroj: orienteering.org

Světový pohár vyhrála Tove Alexandersson a Andrey Lamov

Večer po závěrečných sprintových štafetách následoval medailový ceremoniál a banket, který byl i zakončením sezóny LOB 2017/2018. Celkovými vítězi Světového poháru v LOB 2017/2018 se stali Švédka Tove Alexandersson a Rus Andrey Lamov. Tove vyhrála šest individuálních závodů z devíti možných a už před nepovedeným závěrečným longem věděla, že ji o titul nemůže nikdo připravit. Andrey Lamov ovládl první tři závody SP, získal titul evropského šampiona na middlu a zvítězil i v úterním sprintu v Americe. Po pomalejším rozjezdu v závěru sezóny mocně dotahoval Švéd Erik Rost, nakonec ale na Rusa nestačil o 35 bodů.

Nejlepším Čechem celkového hodnocení SP se stal Jakub Škoda, kterému v mužích patří 14. příčka. Mezi ženami se do druhé desítky dostala 18. Lenka Mechlová a těsně za ní skončila 21. Petra Hančová (25. Laciga, 29. Horvát, 46. Argaláš, 47. Drobník, resp. 28. Šimková, 34. H. Rost, 37. K. Neumannová).

V soutěži národů vyhrálo Švédsko, Česko skončilo na pěkné páté příčce.

Rozhovor s celkovými vítězi (v angličtině):

V příštím roce se můžeme těšit na “exotické” závody Mistrovství Evropy v Turecku a zimní univerziádu v Ruské federaci. Vrcholem pak bude Mistrovství světa dospělých, juniorů a dorostu, které bude hostit Švédsko.

Více informací:

(úvodní foto: FB IOF)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 4. 2024
a svátek má Rostislav.