Střípky a postřehy z proběhlé GDC v Praze (část 2.)

od | 21. 11. 2018 | OB ve světě, Orientační běh

Minulý týden Vás Milan Novotný z Rady pro podporu inovací ČSOS seznámil s prvními postřehy z proběhlé IOF Global development konference o rozvoji orientačních sportů. Nyní nabízíme druhou část jeho postřehů, dojmů a zajímavostí.

Další zajímavá prezentace byla na téma Globální platforma dobrovolníků pro podporu rozvoje orientačního běhu (video), kterou prezentovala Nermin Fenmen (GOVP Project Coordinator).
Platforma nabízí velmi zajímavé možnosti pro ty, kteří chtějí cestovat, poznávat nové země a při tom pomoci s rozvojem orientačního běhu. V ní je aktuálně evidováno 89 dobrovolníků z 27 zemí, hovořících 29 jazyky. Z toho je 63 mužů a 26 žen. Po celém světě je poptáváno 17 projektů ve 13 zemích. Orienťáci na celém světě z již “zaběhlých zemí” mohou nabídnout své dovednosti a odborné znalosti k rozvoji podporovaných zemí na celostátní úrovni. Mohou pomoci konkrétnímu klubu, který tuto odbornost potřebuje, tedy přenosu zkušeností v mapování, koučování, trénování či pořádání. Pořadatel akce může najít dobrovolníka, který by mu přišel pomoci.
Dobrovolník může cestovat do jiných částí světa a přispívat tak k rozvoji orientačního běhu. Jako příklady byly uvedeny projekty z Albánie (tvorba mapy pro OB i MTBO, areál pevných kontrol), USA (tvorba map a výuka OB ve školách), Austrálie a jižní Ameriky (ty měly i svou samostatnou přednášku), Libanon (tvorba map) atd. Pokud tě dobrovolnický program zaujal, tak zde můžeš najít podrobnější informace.


Mezi prezentujícími se neztratili ani čeští zástupci.
Jaroslav Kačmarčík připomněl historii vzniku sprintu jako nové disciplíny, o které se zasloužily komerční aktivity kolem skupiny Park World Tour, které byly po dlouhou dobu nepochopitelně ignorovány ze strany vedení IOF. Sprint jako nová disciplína byl tak zahrnut do programu mistrovství světa až  po 35 uskutečněných závodech PWT. Kačor zmínil i úspěšný koncept pořádání složený ze 4 základních komponent – schopného pořadatele, zaujatého sponzora, účasti médií v podobě televizních přenosů a finančních odměn pro vítěze. V závěru zmínil jak PWT pomohlo rozvoji orientačního běhu v Číně, primárně na čínských univerzitách.
Pavel Štáfek představil účastníkům aktuální perspektivní projekt na rozvoj orientačního běhu ve školách Zažij svůj domov a dokázal, že v České republice držíme trendy se světovým děním.
Jiří Hlaváč poprvé vysdílel na mezinárodním poli naše zkušenosti prezentací Motivace a tok energie v životě orienťáka, která byla i úvodem k následné diskusi ve skupině 25 posluchačů. Dal tak vědět světu čím se aktuálně zabýváme u nás. Tato prezentace byla mimochodem mezi účastníky konference ohodnocena jako druhá nejpřínosnější.

Konference se nesla v přátelském duchu a ukázala, že orientační sporty jsou na správně cestě.

Odkazy na všechny prezentace a videa

Milan Novotný
předseda
Rada pro podporu inovací ČSOS

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.