Střed Moravy opanovali Kozáková a Zbranek

od | 2. 7. 2018 | Orientační běh, Reportáže

Prázdniny začaly. A to znamená téměř každý týden nějaké ty prázdninové vícedenní závody. Tradičně tuto “sezonu” zahajuje Cena střední Moravy. Letos se pořádání ujali prostějovštví a za centrum závodu zvolili obec Suchý v srdci Drahanské vrchoviny. Na závody se přihlásilo něco málo přes 700 závodníků, což je na moravské závody docela vysoký počet.

Dějství první: Middle na Přibyté

Páteční odpoledne bylo ještě docela teplé, na běh však příznivé. Marcel Skřivánek měl nachystaný mírně svažitý, převážně jehličnatý les, ve kterém se sem tam objevil kamínek, občas i skalka (nikoliv Skalka). Trať skvěle naplňovala definici krátké trati – technické kontroly, střídání tempa, střídání typů lesa, dlouhé a krátké postupy.

E1: Mapa s tratí H21

V hlavní dámské kategorii předurčila už první etapa další vývoj. Krom minutového zaváhání na sedmou kontrolu si Zdenka Kozáková připisovala jeden nejlepší mezičas za druhým a v cíli porazila druhou Báru Zháňalovou o 1:13. Třetí skončila o dalších 18 vteřin zpět Kateřina Mullis. V mužích byly souboje výrazně těsnější. Hlavní favorit Petr Horvát udělal půlminutovou chybu hned na třetí kontrolu a trvalo mu dalších 15 kontrol, než se dostal zpět na medailovou pozici. Etapového vítězství se nedočkal ani dlouho vedoucí Roman Zbranek. Dvouminutová chyba na 17. kontrole ho odsunula na druhé místo za stabilně běžícího Poláka Tomasze Jurczyka. Do cíle si přinesl náskok 35” na Zbranka a 41” na Horváta. Do dvouminutové ztráty se vešli ještě Osvald Kozák (+1:20) a Tomáš Bořil (+1:31). Další z favoritů Jan Zháňal nasbíral na chybách skoro 4 minuty a do cíle doběhl šestý se ztrátou +2:47.

Dějství druhé: Klasika kolem radaru

Sobotní dopoledne přivítalo závodníky chladnější náručí a poryvy větru během dne výrazně ochlazovaly vzduch. Výjimku tvořily jen chvíle, kdy zpoza mraků vylezlo slunce. Ondra Vystavěl, syn známého “bafuňáře” Dušana Vystavěla, přichystal tratě na klasiku kolem Skalky v lese, kde sice nebyly skalky, ale o tím víc tam bylo melioraček. Zajímavé tratě, které občas nabízely i nějakou volbu postupu nutily závodníky hlavně běžet. Rychle běžet.

E2: Mapa s tratí H21

Jak jsme již zmiňovali, situace v ženách se opakovala. Vyhrála Zdenka Kozáková, tentokrát s přesvědčivým náskokem přes čtyři minuty. Druhé místo opět vybojovala Bára Zháňalová a třetí skončila (půl minuty za Bárou) Kateřina Mullis. V mužích to bylo i v druhém dějství vyrovnanější. Hlavní zápletku dne zajistil Petr Horvát. Jeho taktika běžet klasiku bez snídaně neslavila úspěch, v etapě skončil až devátý a do závěrečné etapy nastupoval se ztrátou přes 7 a půl minuty na vítěze. Rychle začal Roman Zbranek, hned na dvojku však vykouzlil trestuhodnou chybu 90” chybu a krátkodobě klesl na bramborovou pozici. V tu chvíli se před něj dostalo trio Jurczyk, Zháňal a Bravený. Druhý jmenovaný se však na pomyslných stupních vítězů neohřál dlouho, protože v hustníku ztratil hned na následující kontrolu 45”. Rázem se do čela dostal Jurczyk s minutovým náskokem na Braveného. Oběma se však přibližovali jak Zbranek, tak Zháňal. Jenda zaznamenal nejrychlejší postup na šestou a sedmou kontrolu a rázem se dostal na bronzový stupínek. Rychlejším a hlavně bezchybným výkonem v závěru trati se dostal Zbranek před polského závodníka a na posledních třech kontrolách si na něj vybudoval drobný, sedmnáctivteřinový náskok.

Trailové intermezzo

Pavel Dudík nachystal na sobotní odpoledne vložený závod v Trail-O. V jednom závodě zkombinoval jak klasickou trať, tak Temp-O. Všech 16 kontrol na klasice zvládli trefil jen Štěpánka Štrajtová a Jan Fátor. Oba navíc udělali v Temp-O jednu chybu a o vítězi tak rozhodl až Štěpánčin lepší čas! Více ve zprávě od Pavla:

Všech 70 účastníků, kteří si to na vlastní kůži vyzkoušeli, potvrdilo, že se jedná o zajímavou disciplínu. Přesvědčili se, že Trail´O není jen pro vozíčkáře anebo závodníky, kteří už nemohou běhat. Pochvalovali si, že tak pečlivé čtení terénu a rozhodování se, kterou odpověď označit za správnou, je dost vzrušující. Právě počet správných odpovědí rozhoduje o pořadí závodníků. Bleskově se zorientovat na časové kontrole a vybrat během pár sekund ze 6 lampionů ten správný, to už je opravdu kus mistrovství. Čtyři vozíčkáři, pro které je tento sport velkým koníčkem, se ve startovním poli rozhodně neztratili. Umístili se převážně ve druhé desítce. Trail´O je zkrátka disciplína pro všechny a stojí za to si ji alespoň občas vyzkoušet. Třeba v září na závodech u Vrchlabí – sledujte ORIS!

Zadání závodu Trail-O

Závěrečné dějství: Klučská naháněná

Závěrečnou handicapovou etapu si vzal na svá bedra ředitel závodů – Jirka Otrusina. Terén charakterově podobný tomu z první etapy potrápil ve vysokých rychlostech nejednoho závodníka.

E3: Mapa s tratí H21

Bystřejší z vás si jistě spočítali ztráty jednotlivých závodníků a ví… ví, že v ženách vybíhala s velkým náskokem Zdenka Kozáková. Závod probíhal stejně jako v předchozích etapách. Zdenka si běžela svůj závod a pomalu zvyšovala vedení. Sice pak vystřihla jednu minutovou chybu, ale i přes ni doběhla do cíle s celkovým náskokem 6:50 na druhou Zháňalovou. O dalších 7 minut zpět doběhla třetí Mullis.

janhonkysrajce.net

U mužů byla situace úplně jiná. Pole Position si vybojoval Polák Jurczyk, na záda mu však už od začátku dýchal Zbranek. Jurczykova drobná chyba v dohledávce první kontroly spojila tuto dvojici téměř na celý zbytek závodu. Třetí vyběhnuvší Zháňal se ze své dobré pozice radoval až do třetí kontroly, kde vystřihl skoro tříminutovou chybu a spadl až na pozice za Horváta, který se už zvládl vzpamatovat ze sobotního výpadku. Boje o zlato probíhaly mezi Jurczykem, který sice Zbrankovi utíkal, avšak jeho kalibrovky na dohledávkách Zbrankovi pomáhaly, aby ho dohnal. Polák navíc v závěru cestou na předsběru opět lehce uhnul ze směru a Zbranek jeho zaváhání využil a po oražení tak tichém, jak mu SIAC dovolil, spěchal do cíle. Pro Jurczyka to znamenalo 8 vteřin ztráty a celkové druhé místo. Skvěle běžící Horvát i přes dvě zaváhání v závěru trati s klidem udržel třetí místo. Čtvrtý doběhl Zháňal, pátý Bravený. Šestý skončil dorostenec Filip Adámek.

janhonkysrajce.net

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.