STK – tréninkové kempy v atraktivních terénech

od | 10. 5. 2019 | Další, Orientační běh, Trénink

Stacionární tréninkové kempy po první zkušenosti v roce 2019 budou probíhat v určité formě i v dalším roce. Projektu se nově zhostil Jan Petržela, český reprezentant, který pro čtenáře O-News.cz připravil několik důležitých informací.

Na začátku dubna jsem byl delegován jako koordinátor nového projektu stacionárních tréninkových kempů (STK), který by měl začít naplno fungovat od prosince 2019. První měsíc v této pozici se nesl v duchu konzultací, mapování možností a překážek. Teď již mám slušnou představu, jak by jednotlivé kempy mohly vypadat. Aby se všechno správně nastavilo a potenciál projektu se vrchovatě naplnil, potřebuji nyní vaši pomoc v podobě připomínek, návrhů a dotazů. Tímto zvu všechny, kteří chtějí finální podobu projektu ovlivnit, na neformální diskuzi v sobotu 18. 5. v Čáslavi. Sejdeme se u stupňů vítězů hned po vyhlášení (cca 17:15), vhodný prostor se hledá a bude upřesněn. Délku diskuze odhaduji na 1,5 hod. Pokud se schůzky nemůžete zúčastnit, můžete napsat své připomínky na email: (j.petrzela@seznam.cz). Všechny podněty a připomínky následně zapracuji do finálního návrhu, který bude krátce představen na setkání TSM 1. 6. v Doksech a poté bude předložen ke schválení výkonnému výboru ČSOS na jednání 5. 6. v Brně.

O co vlastně jde?
STK, projekt Rady pro inovace, má za cíl nabídnout kvalitní tréninkové zázemí pro mládež ve věku 12-18 let. Jednotliví zájemci z řad oddílů nebo TSM budou v týdenních či delších turnusech trénovat v atraktivních terénech pro OB, LOB i MTBO pod dozorem zkušených závodníků (nazývaných v tomto projektu ambasadoři) z řad juniorské či dospělé reprezentace, kteří zároveň mohou využít zázemí STK k vlastnímu tréninku. Na místě bude připravené ubytování, mapové podklady, hotové tréninky a hlavně ambasadoři, kteří s účastníky budou analyzovat tréninky a přenášet tak své zkušenosti na mladší generaci. Díky delšímu trvání STK na jednom místě (4-8 týdnů) se podaří snížit náklady na ubytování i mapové podklady a dojde ke zefektivnění přípravy tréninku (kontroly již roznesené v lese, tréninky připravené předem). Jediné, co tak účastníci budou muset zorganizovat, je přihlásit se včas na akci a dopravit se na místo.

Účelem celého projektu je umožnit již v raném věku rozvoj technických dovedností účastníků v náročných terénech a to i bez nutnosti mít trenéry, kteří jsou schopní domluvit ubytování, sehnat mapové podklady, připravit tréninky a roznést kontroly v takovýchto terénech. V TSM a oddílech, které by takový kemp zorganizovat dokázaly, jde o ušetření času a energie, které příprava takové akce spolkne.

Čím dříve se talentované děti dostanou do technicky i fyzicky náročných terénů, které vyžadují použití komplexní orientační techniky, tím lépe. Pod dobrým vedením děti náročné terény postupně zvládají, což je může výrazně motivovat na správné orientační technice dále pracovat. Týden s reprezentanty jim navíc dodá řadu dalších pozitivních podnětů. Účastníci kempů se v náročných terénech „otrkají“ v raném věku, což se jistě promítne nejen do výsledků na dorosteneckých mistrovství Evropy a juniorských mistrovstvích světa, ale jejich další technický rozvoj bude celkově urychlen.

Zájem o účast na kempech je dle expresní ankety v závěru roku 2018 velký a kempy se pravděpodobně naplní, nicméně chceme maximálně přihlédnout k potřebám všech, kdo budou chtít STK v roce 2020 využít.

Tréninkové kempy konkrétně
Pro LOB plánujeme jeden hlavní tréninkový kemp, nyní volíme mezi Božím Darem, polskými Jakuszycemi a Šumavou. Současně chceme STK provázat s tradičním LOB soustředěním Vlasty Zlesákové v prosinci. Složitou otázkou je vhodný termín – prosincový termín je důležitý pro přípravu na celou zimu, ale bývá problematický z pohledu sněhových podmínek a hektický díky Vánocům a konci roku, proto se momentálně přikláníme spíše k variantě leden-únor, aby byly podmínky ideální a účastníci naplno využili upravených tratí a poznali LOB v plné kráse.

MTBO je z důvodu nižší členské základny a tréninkových požadavků specifické, proto plánujeme pouze 1-2 týdny dlouhý kemp v termínu duben-květen pod vedením Pavla Štáfka. Mezi možné lokality patří Francie, Itálie nebo Maďarsko, které umožňují kvalitní trénování v příznivých podmínkách.

Pro OB připravujeme 2 až 3 tréninkové kempy. Zimně – jarní termín v lednu až březnu (využití jarních prázdnin) ve Španělsku či Portugalsku. Zde je ale problém s nutností letecké dopravy a následného půjčování aut ve finální destinaci. Druhý termín je jaro (březen až květen), což je ideální přípravné období pro rozvoj mapové techniky před sezónou. Uvažované destinace jsou Maďarsko a Slovinsko. Na oba termíny v současnosti hledáme vhodné ubytování, ideálně přímo na mapě, aby dojíždění na tréninky bylo co nejjednodušší. Třetí termín je plánovaný v době letních prázdnin ve Skandinávii, aby se děti seznámily s terény kolébky orientačního běhu v nejpříjemnějších klimatických podmínkách.

Výzvy před STK
Jak je z výše uvedeného zřejmé, je ještě hodně otázek k dořešení. Přivítáme proto názor a pomoc s optimálním rozmyšlením všech akcí. To je hlavní důvod nabízeného setkání 18.5. STK jako nový projekt potřebuje získat podporu od trenérů jednotlivých tréninkových skupin, aby se rozvojový potenciál akce využil naplno. Potřebujeme zvolit správné lokality a termíny s přihlédnutím k potřebám jednotlivých tréninkových skupin. Dále bude potřeba vymyslet systém vybírání tréninkových skupin na jednotlivé termíny založený na objektivních kritériích. Následná realizace samotných tréninkových kempů bude vyžadovat zapojení aktivních trenérů, rodičů a dalších lidí, kteří budou ochotní na akcích pomoci. To vše vyžaduje, aby si všichni byli vědomi cílů a účelu tohoto projektu. Věřím však, že to společně zvládneme a zrealizujeme tuto skvělou myšlenku tím nejlepším možným způsobem.

Jan Petržela

Další odkazy s informacemi o STK

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.