STK: Ano, budete trénovat s reproši v terénech MS – od zimy 2020

od | 9. 1. 2019 | LOB, Orientační běh, Trénink

Pro všechny, kdo si na otázku „Chcete trénovat s reproši v terénech Mistrovství světa?“ v nadpisu stejnojmenného listopadového článku odpověděli ANO, máme dobrou zprávu: Od roku 2020 (konkrétně hned od prvních zimních měsíců) se záměr Stacionárních tréninkových kempů (STK) pravděpodobně stane realitou. Jiří Hlaváč pro O-News.cz popisuje další vývoj STK.

Již v únoru a březnu 2019 uskuteční 2 pilotní týdny zimního kempu na českých horách se zaměřením na LOB a běžky, na který je ještě možno se do 13.1.2019 přihlásit – více info viz rozpis akce.
Výkonný výbor ČSOS (dále jen VV) záměr STK předložený Radou pro inovace (dále jen RPI) podpořil jako smysluplný, i když realizaci jarní a letní části už v roce 2019 nedoporučil a ze zimní LOB části zůstal v roce 2019 jen výše zmíněný pilotní test. Nicméně i tak je co připravovat, neb zveřejnění míst kempů, termínů a podmínek účasti je plánováno už na červen 2019, aby mohly všechny tréninkové skupiny, TSM, oddíly a rodiče malých závodníků STK kempy zahrnout do svých dlouhodobě připravovaných programů na rok 2020.
V tuto chvíli je na rok 2020 v návrhu 4-5 kempů – 2 zimní kempy (LOB na horách + OB/MTBO ve Španělsku/Portugalsku), a 2-3 kempy na jaro a léto (v karstu nebo severských či alpských terénech) – podrobněji viz kapitola „Návrh termínů a míst kempů“ v záměru STK (jak byl v listopadu předložen VV v rámci Návrhu využití finančních prostředků pro talentovanou mládež do 18 let).
Umístění kempů, jejich termíny, zajištění, ambasadoři a další detaily ještě budou postupně upřesňovány a konzultovány s VV, trenéry dospělého, juniorského i dorosteneckého repre a také s přihlédnutím k výsledkům rychlé listopadové ankety k tomuto záměru. Nebudeme mít bohužel skoro žádné podklady a zkušenosti z pilotních kempů v roce 2019, nicméně věříme, že se kempů v roce 2020 podaří zorganizovat několik, všechny budou dostatečně přínosné a atraktivní a jejich finanční podmínky budou pro zájemce dostupné.

Budeme jako RPI spolu s ČSOS hledat optimální organizační zajištění a pracovat na férových pravidlech pro řešení očekávaného přetlaku zájmu o atraktivní termíny. Budeme pracovat i na tom, aby bylo možno uspokojit velkou část zájemců. Současně budeme usilovat o to, aby kempy byly částečně pojaty i jako ocenění práce kvalitních tréninkových skupin a trenérů dětí a mládeže, pracujících s dětmi věku 4-16 let (a ve volnějších turnusech těm nejlepším z nich umožnit s dětmi 12-16 let účast jako vyjádření podpory + zvýšení motivace pro jejich další práci).

Nicméně, než se dostaneme k vlastní přípravě kempů, budeme muset společně s VV vyřešit organizační zajištění všech aktivit kolem STK. Je zde totiž přání VV, aby aktivitu STK od roku 2020 organizačně pro ČSOS zajišťoval nějaký samostatný právní subjekt (TJ, oddíl, soukromník či firma). Tomuto by ČSOS na STK přispíval a tento subjekt by pak angažoval koordinátora (možná někoho z těch, kdo se nám přihlásili v anketě – děkujeme všem), který dojedná ubytování, mapy, komunikuje se zájemci o účast, případně pomáhá vybírat ambasadory, vyhlásí kempy, sesbírá přihlášky a bude řešit veškerou agendu s tím související. Nalezení takovéhoto subjektu je momentálně časová priorita č.1 celého záměru STK, aby šlo kempy na rok 2020 připravit a ohlásit do června 2019, jak námi bylo v záměru STK předpokládáno. Pokud by měl někdo ze čtenářů o takovouto spolupráci zájem nebo znal subjekt, který by STK agendu dokázal zastřešit, budeme za něj velmi vděčni.

Jako malou útěchu pro ty, kdo by rádi jeli s dětmi potrénovat do zajímavých terénů už v roce 2019, přidávám informaci o dvou soustředěních TSM Haná, na něž by Petr Skyva (petr.skyva@eso9.cz) a jeho tým ještě dokázali přibrat další zájemce o účast (s vlastním autem). Jde o akce kvalitou srovnatelné se záměrem STK:

  • Maďarsko / Kiskunmajsa 16.-23.2.2019 (pískové duny s jalovci, místo konání JMS 2018 s perfektními mapami, za velmi přístupnou cenu a s dobou jízdy z Brna max 5 hodin). Zde mají jako jednoho z trenérů bývalého Mistra světa v OB z roku 1995 Yuriho Omeltchenka.
  • Švédsko / Karlskrona 24.-29.4.2019 (klasické opravdové Švédsko, pak přesun na Tiomilu)

Přejeme příznivcům STK a RPI vše nejlepší do roku 2019 a těšíme na setkání na některém z pořádaných kempů!

Za Radu pro inovace ČSOS
Jiří Hlaváč (Lahvin), TBM 6116
Trenér dorostu v TBM a člen Komise talentované mládeže

1 komentář

  1. Avatar

    Super plán. Jen tak dále.! 🙂
    Moje dcera absolvovala LOB CAMP a za dceru a mne velká spokojenost.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.