Štafety v Třemešku téměř ovládly Žabovřesky #2z5
Dnes je 25.08.2019

OB v ČR | Orientační běh | Reportáže | 15.05.2019

Kromě závodu Českého poháru ve sprintu se o víkendu v okolí Šumperka konaly i dva závody Českého poháru štafet s centrem v rekreačním areálu Třemešek. Dospělým kategoriím vládly štafety SK Žabořesky Brno, ovšem s jedním malým háčkem, …o tom ale až později.

Oba štafetové závody se konaly v okolí Rekreačního areálu Třemešek, tedy v oblasti, kde se běžel Žebříček A v roce 2001 a třídenní závody v roce 2003. Po oba dny se na startu představilo kolem 350 štafet, které okusily místní horský terén. Kromě závodní trati čekalo na závodníky i překvapení v podobě výšlapu sjezdovky z centra na parkoviště, který mnozí obtížností přirovnávali k samotné trati.

Sobotní kopcovitý úprk za body do poháru

Sobotní počasí závodníkům přálo, i přes předpovídaný trvalý  déšť nakonec sprchlo jen po sprintu, a tak se štafety běžely téměř za sucha. Ovšem vzhledem k pozdnímu startu (ten byl až v 16:00) raději někteří závodníci vyráželi do lesa s čelovkami. Pro závodníky byly navzdory očekávání připraveny velice rychlé tratě, které vedly z většiny bílým dobře průběžným lesem. V mužské kategorii nebyla o zvraty nouze, už na prvním úseku se netradičně představili naši nejlepší běžci – Vojtěch Král (SSU) a Miloš Nykodým (ZBM), kteří s přehledem svůj úsek vyhráli. Za Žabovřesky pak nastoupil Daniel Hájek, který vedení udržel a finišující Marek Minář dobíhal na prvním místě. Ale…Miloš Nykodým na prvním úseku neorazil cíl a štafeta ZBM byla diskvalifikována (Nykodým měl obdobnou smůlu i při MČR sprintových štafet 2018). Na nejvyšší stupínek tak vystoupali muži Lokomotivy Pardubice, kterým slušně rozběhl Matěj Kamenický, do vedení je vytáhl Tomáš Kubelka a Radek Nožka vedení udržel. Druhé místo obsadila štafeta ZBM3 (Adam Chloupek, Stanislav Mokrý a Jakub Dekrét) se ztrátou 57 vteřin. O třetí místo pak byl boj mezi PHK a LCE, nakonec zvládl finiš lépe Jonáš Hubáček (LCE spolu s Vojtěchem Sýkorou a Štěpánem Mudrákem), který přesprintoval Daniela Vandase.

Třetí úsek H21 a jasné vedení štafety ZBM1

V závodu žen ovládla první úsek Anna Štičková (SSU) ve stejném čase s Marií Pospíšilovou (DKP), ovšem o medailové pozice bojovaly nakonec štafety jiné. Na druhém úseku se do čela dostaly ženy Žabovřesk a své vedení udržely až do cíle třetího úseku, z vítězství se tak radovalo trio Natalia Hiklová, Barbora Zháňalová a Adéla Indráková. Druhé místo vyběhla štafetě PHK nejlepším časem na posledním úseku Denisa Kosová (běžela spolu s Janou Šímovou a Barborou Chaloupskou). Z třetího místa se radovaly běžkyně OK Kamenice (Monika Doležalová, Petra Aschermannová a Tereza Čechová). Stejně jako Miloš Nykodým, tak ani Vendula Horčičková běžící za Luhačovice neměla ve svém čipu oražen cíl. Podaný protest však jury zamítla. “Nezbývá, než se omluvit mým spoluběžkyním a poučit se do příště. Všecko šlo v pohodě, až do cíle, kde jsem nějakým způsobem nezvládla bezkontaktně orazit cílovou jednotku. Takže celá naše štafeta disk :/ Asi už jsem moc koukala na předávku,” uvedla Venda na svém Facebookovém profilu.

Výsledky

GPS:

Deštivá neděle v močálech

Nedělní štafetový závod se přesunul do západnější části závodního prostoru a charakter terénu byl velice odlišný od toho sobotního. Název mapy “V Močálech” terén plně vystihoval – běželo se v zavřenějším terénu s občasnými kameny a četnými bažinami, které byly navíc značně přiživovány neustálým deštěm. V mužích tentokrát už štafeta Žabovřesk neponechala nic náhodě a trio Hájek-Minář-Nykodým s přehledem zvítězilo. Po druhém úseku byli v boji o medaile hned 4 kandidáti (CHC, LCE, LPU a PHK) – na těsný finiš sice nedošlo, ale o umístění na stupních se bojovalo. Nakonec  svůj úsek nejlépe zvládl Jan Petržela se štafetou PHK (spolu s Janem Bendákem a Baptistem Rollierem), třetí místo brali zástupci LPU (Kamenický-Nožka-Kubelka).

Tentokrát to mužům ZBM vyšlo (foto: Petr Kadeřávek)

Mezi ženami byly opět favoritky jasné – i když ženy Žabovřesk Brno (Šimková-Zháňalová-Indráková) na prvním úseku ztratily téměř dvě a půl minuty, na druhém úseku se již vyhouply do čela a po posledním úseku měly v cíli náskok 2:08 před druhou Kamenicí, která běžela ve stejném složení jako v sobotu. Na třetím místě se pak o 17 vteřin udržely ženy Chotěboře (Alena Voborníková-Jana Benešová-Kamila Gregorová), které mocně stahovala Denisa Kosová.

Oba štafetové závody a sobotní sprint byly součástí Vyzývacího poháru žactva, tedy týmové soutěže oblastních výběrů. Celkového vítězství nakonec dosáhli žáci Jihomoravské oblasti. Druhé místo patřilo oblasti Východočeské a třetí Pražské oblasti.