Štafetový víkend – jak se závodilo u Dvora Králové?

od | 29. 9. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

Víkendový trojzávod ve východních Čechách, dvě překvapení z Chocně, dominance mužů Žabovřesk, nečekané vítězství v ženách nebo několik zbytečných záseků na pořadatelské straně. Prostě opět zajímavý víkend, na který budeme dlouho vzpomínat.

Sprint: vítězí Choceň a Choceň

“Dvůr je náš,” zní nejen ve fotbalové hymně Dvora Králové, ale rovněž by to mohli prohlásit i choceňští závodníci. Závod Českého poháru, který byl zároveň zařazen do WRE, ovládli Hanna Wiśniewska a Tomáš Křivda, oba v barvách K.O.B. Choceň. Hanna si vítězství zajistila až v druhé polovině závodu, když nakonec o 9 vteřin porazila Denisu Kosovou a o 13 Janu Peterovou. Podobně si počínal i Tomáš, když o 13 vteřin zvítězil nad druhém Vojtěchem Králem, ovšem s tím rozdílem, že vedení držel už od první kontroly a až do cíle ho nepustil. Třetí místo se ztrátou už přes půl minuty bral Miloš Nykodým.

Závodem se neslo několik příběhových linií, zmínit můžeme například dlouho debatovanou karanténu (zápisky z ní sepsal pro O-News Honza Picek), slabší tratě (většina závodníků věřila, že se dá z terénu vytěžit víc) nebo Jonáše Hubáčka běžícího v crocsech (a skončil pátý!). Jinak měli pořadatelé nakonec (po změně) pěkné shromaždiště v okolí koupaliště a slunečné počasí doplnilo pohodovou atmosféru závodu.

Hanna Wiśniewska, polská posila Chocně, ovládl ČP ve Sprintu (foto: Matěj, VRL)

Sprint ve Dvoře Králové zároveň zakončil letošní Žebříček A i Český pohár, tak se pojďme podívat, kdo se umístil na příčkách nejvyšších.

DH16A

1. Kateřina Doušková (TBM)1. Jan Štěpánek (TBM)
2. Viktorie Škáchová (DKP)2. Tomáš Kučera (ZBM)
3. Julie Bambousková (DOR)3. Ondřej Brosch (RBK)

DH18A

1. Michaela Novotná (TUR)1. Jan Strýček (PBM)
2. Lucie Dittrichová (SKM)2. Daniel Bolehovský (VSP)
3. Ema Černá (ROU)3. Jiří Donda (ONO)

DH20A

1. Anna Karlová (JIL)1. Jakub Chaloupský (PHK)
2. Markéta Mulíčková (TBM)2. Kryštof Hájek (TUR)
3. Michaela Dittrichová (LCE)3. Matyáš Štregl (TUR)

Český pohár

1. Denisa Kosová (PHK)1. Tomáš Křivda (CHC)
2. Vendula Horčičková (LCE)2. Miloš Nykodým (ZBM)
3. Adéla Finstrlová (ZBM)3. Jakub Glonek (KAM)
Mapa sprintu ve Dvoře Králové. Jak se trať elity líbí vám?

Sobotní štafety: My jsme vyhrály?

1386 závodníků v cíli, tedy něco přes 450 štafet dávalo tušit nabité štafetové závody. Stejně jako pro nedělní štafetový závod byl prostor závodu poměrně malý, ale i tak se na něm dala namotat adekvátní trať v pěkném terénu s několika zajímavými dohledávkami. Na menší shromaždiště se závodníci vešli jen tak tak a probojovat se na předávku (z obou stran) byl někdy opravdu náročný úkol. Na prvním úseku mužů si minutové vedení vypracovali Marek Minář (ZBM) a Vojtěch Sýkora (LCE) a zatímco Luhačovice z boje o stupně vítězů na druhém úseku vypadla, Žabovřesky se dál praly na čele – Ondřej Hlaváč předával jako druhý těsně za Jakubem Glonkem (KAM), kterému rychlá trať opravdu sedla. Za nimi předávaly TBM, LPU a také PHK a boj byl stále otevřený. Miloš Nykodým (ZBM) na finiši neponechal nic náhodě a s přehledem doběhl pro vítězství. O druhém místě se rozhodlo až na předsběrce, kde si Jan Petržela (PHK) po menší myšce Tomáše Kubelky (LPU) zajistil 2. místo. Pardubice tedy skončily 3.

V kategorii žen po prvním i druhém úseku byl ve vedení Turnov (Barbora Matějková a Šárka Sokolářová), ovšem za nimi bylo startovní pole velmi vyrovnané. Na posledním úseku nakonec rozhodly především lepší farsty, protože nejlepší závodnice běžely vyrovnaně. Nakonec zvítězila štafeta SK Praga (Adélka Bogarová, Martina Matějů, Eliška Sieglová). “Vůbec jsme to nečekaly,” říkala po závodě překvapená členka vítězné štafety Adélka Bogarová. O 50 vteřin později finišovala Denisa Kosová se štafetou PHK (Jana Šímová, Adéla Vandasová), jen o 8 vteřin za ní dobíhala za Turnov Jana Pekařová.

Sobotní tratě H21 s farstováním

Nedělní štafety: A na prvních místech v hlavních kategoriích se umisťují…

Neděle, opět slunečné počasí a závodní prostor hned sousedící s terénech nadcházejícího MČR štafet a klubů. Na startu možná ještě větší konkurence, protože řada týmů (na rozdíl od soboty) už postavila štafety v nejlepším možném složení a ne vyrovnaném (pro zisk bodů pro více štafet do ČPŠ). “A na prvních místech v hlavních kategoriích se umisťují SK Brno Žabovřesky,” mohlo znít při vyhlášení vítězů z úst komentátora. To by se ale nesměl přiřítit jiné brněnský drak – Tesla Brno. Markéta Mulíčková vyrážela na poslední úsek ze 7. místa s více než 5minutovou ztrátou, neskutečný výkon ji ale dostal až na první místo! Spolu s Martinou Oplákovou a  Ľuboslavou Weissovou mohly začít slavit. Pro druhé místo s odstupem 59 vteřin dofinišovaly Žabovřesky (Gabriela Hiršová, Adéla Finstrlová a Johanka Šimková), ztrátu 1:45 nakonec měla na třetím místě OK Kamenice (Tereza Čechová, Petra Landovská a Lucie Semíková).

I na posledním úseku mužů nebyla o dramata nouze. Jasně sice vyhrály Brno Žabovřesky (Jáchym Coufal, Marek Minář a Miloš Nykodým), ale kdo bral zbylá místa na stupních? Ze čtvrtého místa na druhé se zásluhou Tomáše Křivdy prodrala K.O.B Choceň a slavila dlouho vytoužené štafetové podium (1. úsek Martin Křivda, 2. Dawid Stefański). Ještě lepší zvrat předvedl Vojtěch Král, když štafetu SK Severka Šumperk katapultoval na stupně dokonce z průběžně 10. místa (1. úsek Martin Melecký, 2. Martin Poklop).

Víkendové štafety nám jasně ukázaly, že se máme na MČR o příštím víkendu na co těšit!

O pořadatelských kladech a záporech se můžete dočíst ve zpětné vazbě na ORISu:

sobotní sprint (VRL)

sobotní štafety (STH)

nedělní štafety (VRL)

Nedělní tratě H21 s farstováním

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 3. 10. 2023
a svátek má Bohumil.