Štafetami zakončeno finské JMS

od | 16. 7. 2017 | OB ve světě, Reportáže

V zemi tisíců jezer skončilo posledním závodem JMS, na programu byly tradičně štafety. Běželo se ze stejné arény jako předešlý den, kontroly byly však v části, která nebyla pro long použitá. Mistři světa se stali Norové (v mužích) a Švédky (v ženách). 

První část až do diváckého úseku byla jak pro juniory, tak pro juniorky stejná. Delší postup byl hned z počátku, na farstovanou K1, kde se zejména na prvních úsecích balík roztrhal na dvě velké skupiny. Obě varianty byly vesměs podobně rychlé, proto se po prvních dvou kontrolách nejlepší štafety držely při sobě. Farstované kontroly byly ještě na pětce a pak v pytlíku. Ten byl pro juniory a juniorky odlišný.

Start závodu juniorek. V popředí se startovním číslem 108 Barbora Chaloupská. Zdroj: https://marjolalli.kuvat.fi/

V juniorkách se již od začátku utrhlo Norsko. Victoria Haestad Bjornstad přiběhla do cíle 1. úseku s náskokem téměř 2 minut (2. Švédsko, 3. Švýcarsko). České áčko rozbíhala Barbora Chaloupská (11. místo), když ztratila 4:21, do cíle doběhla společně se štafetami Velké Británie a Rakouska. České béčko (Klára Novotná) začalo 26. místem (+8:51). Druhý úsek na vedoucích pozicích nic nové nenabídl, pouze náskok Norek se trochu ztenčil. Barbora Vyhnálková vytáhla českou štafetu na 9. místo. Ztráta na vedoucí Norky byla v té době 6:02. Anna Kopecká běžela české béčko a v  cíli byla na 23. pozici. Poslední úsek nabídl zajímavé momenty: vedoucí Norky chybují hned na první kontrolu a do čela se probojovávají Švédky. Švýcarky se vítězkám prvních dvou úseků také přibližují, po malé chybě se také dostávají před Norky. Ty se ještě musely v závěru trati strachovat, aby vybojovaly bronz, protože se na jejich umístění dotahovala štafeta Finska. Na poslední úsek čeští trenéři postavili logicky Terezu Janošíkovou. Běžela velice dobře, pár drobných chyb se ale nevyvarovala. Nakonec dospurtovala pro 8. místo, jelikož byly před námi dvě finské štafety, v redukovaném pořadí nám patřilo 7. místo se ztrátou 10:42 na vítězný švédský tým. České béčko bylo dvacáté (finišovala Tereza Čechová).

Také v juniorech po prvním úseku dominovalo Norsko (2. Finsko, 3. Francie). České vlaječky byly vidět na 9. místě (Jan Bendák, české béčko) a o dalších 50 sekund zpět na 12. místě (Vojtěch Sýkora, české áčko). Vše však bylo v kontaktu s čelem závodu.

Vojtěch Sýkora rozbíhal české áčko na 1. úseku. Zdroj: https://marjolalli.kuvat.fi/

Na druhém úseku už vznikaly větší rozdíly (ve vedení stále bylo Norsko s náskokem cca 1:30 na FIN2 a RUS). České áčko posunul o místo dopředu Tomáš Křivda, ale ztráta narostlo o necelých 5 minut na 6:41. Béčková štafeta se po druhém úseku v podání Libora Černockého pohybovala na 18. místě (+7:59). Třetí úsek poskytl všem rozuzlení. Norsko si vedení pohlídalo a zaslouženě si došlo pro zlaté medaile. Na druhém místě skončilo domácí Finsko, bronzové medaile vybojovalo Rusko. Daniel Vandas se bohužel propadl trochu pořadím, konkrétně na 16. místo. V redukovaném žebříčku to znamenalo 12. místo. Dvaadvacáté doběhlo české béčko (finišoval Otakar Hirš).

Vítězný norský tým v cíli. Zdroj: Twitter JWOC 2017.

Juniorské MS bylo zakončené banketem. Česku přineslo zásluhou Terezy Janošíkové stříbrnou medaili v závodě ve sprintu. V příštím roce zůstává juniorský šampionát ve státě s ugrofinskými jazykovými kořeny. Nejlepší světové juniorky a junioři budou mít dostaveníčko v Maďarsku, kde závodníky čeká náročný závrtový terén.

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 5. 2024
a svátek má Ivo.