Srovnávací testy mládeže letos již potřetí

od | 4. 9. 2017 | Orientační běh, Reportáže

O uplynulém víkendu se na třech místech konaly Srovnávací testy mládeže, které mají za cíl definovat členskou základnu jednotlivých TSM pro příští rok. Ve Svitavách, Olomouci a Praze běželi závodníci z jednotlivých klubů test na dráze v délce 3000 m,  řešili mapové a psychologické testy a program vždy byl zakončen disciplínou O-400.

Srovnávací testy mládeže proběhly již potřetí. Před dvěma lety byly organizovány po konci sezóny, od loňska se termín ustálil na první zářijový víkend. I proto se jeden z termínů odehrál ve Svitavách, na které navazovaly závody Cena východních Čech. Mezi dorostenci sice zaznívaly názory, že po letních prázdninách nejsou tolik rozběhaní a neměli tolik příležitostí trénovat na dráze, nicméně ústřední trenér mládeže Marek Cahel už minulý rok logicky oponoval: “Termíny byly známy dlouho dopředu. Na STM se orienťák neběhá, takže nejde o rozzávoděnost, ale spíš o předvedení aktuální trénovanosti. A k poctivému tréninku by měla mít většina mládeže o prázdninách dostatek času. Fakt, že se tomu u nás moc neděje, je druhá věc. Tady vnímám jeden z rozdílů mezi našimi dorosteneckými / juniorskými reprezentanty a řekněme švýcarskými či severskými. Pochybuji, že ti si o prázdninách dopřávají 1-2 měsíce téměř volna.” 

Během poslední disciplíny testů O-400. Foto: Jan Picek.

Letošním testům docela přálo počasí. I když to ve Svitavách vypadalo dlouho na průtrž mračen, nakonec spadlo pár kapek. Štěstí na nejlepší počasí měli nejspíše ti, co testy absolvovali v Praze. Bezvětrno, teplota ideální na běhání. Letošní účast je za poslední tři roky nejmenší. 15. října sice bude ještě náhradní termín v Pardubicích, ale nejspíše není reálné, aby se zde sjelo více než 120 běžců.

Celkový počet účastníků na STM
2015  245
2016  268
2017  143*

*Ještě nejsou započítaní účastníci náhradních STM (Pardubice, 15.10.2017)

Běhat na dráze s mapou. To vymyslí jen orienťáci! Foto: Jan Picek.

Do finálního výsledku testů promlouvá i závodní výkonnost. Pro rok 2017 je vybráno 6 individuálních lesních závodů (áčkové závody za pořadatelství SSU, VSP+KAM a AOP), kdy z vybraných závodů budou započítány výsledky 3 nejlepších lesních závodů (z toho minimálně 1 klasika). Dále pak byly vybrány 3 sprinty během sezóny (MČR sprint – ZBM, 4. ŽA sprint – ASU, ŽA sprint – SJC), kdy do celkového hodnocení bude započítán 1 nejlepší sprint. Výsledky budou známy po testu v Pardubicích. Celou přípravu zajišťuje Marek Cahel a Libor Zřídkaveselý.

Tréninková střediska mládeže

V současné době funguje 9 tréninkových středisek mládeže. Uvažuje se, že se na příští rok některá TSM sloučí. Tréninkové středisko mládeže sdružuje jednotlivé talenty (15-20 let) všech klubů ve spádové oblasti. Důležitým principem fungování TSM je pokrytí všech klubů po celé ČR. Jeho základním úkolem je nadstavbová příprava nad klubovými aktivitami, dále sledování výkonnosti všech závodníků, spolupráce s osobními trenéry a zajištění přípravy těm členům, jež nemají v klubu přístup k trenérskému vedení. V roce 2016 bylo v TSM 141 dorostenců a juniorů, v letošním roce se počet závodníků snížil na 118. Výběr do TSM je možný pouze závodníkům české národnosti, pro rok 2018 narozených v letech 2003 – 1998.

Přehled všech TSM

Haná – web
Ještědská oblast – web
Jižní Morava – web
Královehradecko – web
Moravskoslezský kraj – web
Pardubicko + Vysočina – web
Praha + Střední Čechy – web
Valašsko – web
Západní Čechy – web

Pozávodní pohoda po testech v Praze. Foto: Jan Picek.

1 komentář

  1. Avatar

    Myslím, že tvrzení, že výběr do TSM je možný pouze pro závodníky české národnosti, není správné. Předpokládám, že jde spíše o státní příslušnost k České republice.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.