Sprintový víkend pro Indrákovou, Krále i OK99
Dnes je 20.01.2020

Orientační běh | Reportáže | Závody | 19.05.2019

Nabitý sprintový víkend se konal ve Středočeském a Pardubickém kraji za pořadatelství OK Lokomotivy Pardubice. V sobotu bylo na programu MČR ve sprintu v Čáslavi, v neděli se přesunuli závodníci do domácího města pořadatelského klubu a v Polabinách je čekalo MČR sprintových štafet za přítomnosti kamer České televize. 

Sobotní závod měl zázemí na atletickém stadionu v Čáslavi, kde v minulosti běhala taková atletická esa jako jsou Jarmila Kratochvílová nebo Ludmila Formanová. Závod začal až ve 13 hodin. Nejdříve běžely hlavní mistrovské kategorie dorostu, juniorů i dospělých, poté proběhla veteraniáda a veřejný závod. Tratě v první, relativně krátké, části vedly historickými ulicemi a náměstím Čáslavi, poté se přeběhlo do parku pod ulicí R. Těsnohlídka, následoval přeběh řeky Brslenky a delší postup v pravidelné městské zástavbě. Poslední část tratí byla na sportovních hřištích v blízkosti arény a také v přilehlém lesíku, který zvlášť pro první běžce nebyl příjemný – nacházelo se v něm hodně podrostu.

V ženách sice první mezičas vyhrála loni ještě juniorka Barbora Vyhnálková (OB Říčany), na další kontrole se však do vedení dostala Adélka Indráková (SK Žabovřesky Brno) a až na devítce ji vystřídala Anna Štičková (SK Severka Šumperk), která však chybuje na 12. kontrole, kde přichází o medaili. Do vedení tak znovu jde Indráková, která nikoho před sebe až do cíle nepustila a vyběhla si svůj první sprintový titul v kariéře. “Byl to hodně běžecký závod, myslím si, že rozhodovala fyzička a nasazení. Proměnlivost závodu byla skvělá, začínalo se v historickém centru, to se mi líbilo. Čekala jsem trať těžší, takže žádnou těžkou pasáž ani nemohu vybrat, protože mi všechny volby přišly víceméně jasné,” hodnotila po závodě novopečená mistryně republiky, která si titulu velmi cenila. “Je to takové příjemné povzbuzení do sezóny.“ Po celou dobu vyrovnaně běžící Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové) brala stříbrnou medaili se ztrátou 15 sekund. Loňská obhájkyně mistrovského titulu Vendula Horčičková (OOB TJ Slovan Luhačovice) se nakonec v cíli radovala z bronzu (+0:28), na medailovém vyhlášeni ji doprovodila čtvrtá Tereza Čechová (OK Kamenice), pátá Anna Štičková (Severka Šumperk) a šestá Adélka Bogárová (SK Praga).

V mužích to byl velmi těsný závod již od samého počátku. V cíli první Vojtěch Král (SK Severka Šumperk) i druhý Marek Minář (SK Žabovřesky Brno) šli v první části naprosto vyrovnaný závod, na sedmé kontrole je dělila pouhá sekunda ve prospěch zkušenějšího českého reprezentanta. Poté si Král budoval drobný náskok, zaváhání však přišlo na 14. kontrolu. “Zaběhl jsem do špatného průchodu a nechal jsem tam 10 až 15 vteřin, takže jsem trochu znervózněl a závěrečný pytlík jsem musel opravdu hodně makat.” Šestý sprintový titul si ale šumperský závodník nenechal v cíli ujít, když ho v cíli dělilo 15 sekund od Mináře. „Závod to byl dnes podle očekávání velmi rychlý, ne moc technicky zapeklitý, bylo potřeba opravdu tlačit na pilu a z toho poté pramenily chyby. Když člověk běží na své hranici, tak i když je závod lehký, tak může udělat hloupé chyby,” připustil šťastný vítěz, který už kouká do budoucnosti. “Doufám, že se mi podaří formu vylepšit a za pár týdnů na světovém poháru se poperu se světovou elitou o ta nejlepší umístění.“ Pro třetí místo si doběhl další český reprezentant Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno), který ztratil na vítěze 17 sekund. Na dalších místech již ztráty byly větší, čtvrtý doběhl Otakar Hirš (+0:39), páté místo obsadil Jakub Glonek (+0:45), další dvě sekundy měl manko Tomáš Kubelka.

Šestice nejlepších o-sprintérů pro rok 2019. Foto: Jan Picek.

Nedělní sprintové štafety měly dle očekávání také několik typů terénů – zeleň s vodními prvky na břehu Labe, sídliště a areály škol. Šlo o rovinatý terén v podstatě bez žádného převýšení, zhruba polovina trati se tedy odehrávala na loukách (místy vysoká tráva), zbytek byl na tvrdém povrchu. Pořadatelé připravili společně s Českým svazem orientačních sportů a Českou televizí přímý přenos na kanálu ČT sport, který kromě vlastního závodu, který nabídl přímo televizním divákům velmi zajímavé momenty a chyby favoritů, obsahoval i bohatý předzávodní i pozávodní studiový program.

Před hlavním závodem proběhlo MČR i v dorostu, kde zvítězila štafeta SK Žabovřesky Brno ve složení Tamara Miklušová, Jakub Milán, Jáchym Coufal a Markéta Mulíčková. Foto: Jan Picek.

V dospělých v první části výborně běžela Anna Štičková ze Severky Šumperk, která obhajovala titul z loňského roku. Na druhém televizním úseku se ale do vedení dostala Tereza Novotná (OK 99 Hradec Králové 1). Postupně se osamostatnila a vybudovala si velký náskok, který v cíli byl více než minutový. „Hlavním cílem bylo závod pohlídat. Ze začátku jsme šly dohromady, já jsem pak měla poměrně odlišné farsty, a tak jsem to vzala tak na pohodu a většinu závodu jsem šla sama, běželo se mi dobře,“ vysvětlila v cíli. Druhá v cíli svítila další Novotná – tentokrát Terky mladší sestra Markéta, která rozbíhala béčkovou štafetu stejného klubu. Třetí předávala v těsném kontaktu Tereza Čechová (OK Kamenice). Daniel Vandas z hradecké štafety šel na druhém úseku zcela svůj sólo závod a soupeři, kteří ho na druhém úseku dotahovali, ztrátu neukrajovali, nakonec v první části ještě nabírali. Po závodě ale přiznal, že byl nervózní. „Udržet náskok bylo těžké, byl jsem hodně nervózní, ale šel jsem svůj závod, hlídal jsem si to. Když jsem vybíhal z motýlku a viděl jsem, že Mára Minář má ještě jednu větev, tak jsem byl v klidu a pohlídal jsem si to.“  Právě Marek Minář (SK Žabovřesky Brno) běžel velmi solidně, navázal na svůj včerejší výkon a v cíli ho dělilo manko 1:15 na průběžné vedoucí štafetu z Hradce. Druhý úsek se výborně povedl asistentovi šéftrenéra české reprezentace Janu Procházkovi, který díky druhému nejlepšímu času na úseku vynesl tým SK Praga na průběžné třetí místo.

Mužská část sprintových štafet.

Obhájci titulu ze Severky Šumperk uzavírali po 2. úseku desítku nejlepších v pořadí, a to byla hozená rukavice pro Vojtěcha Krále, který běžel jako další v pořadí. A opravdu. Nejrychlejší čas na úseku znamenal posun výsledkovou listinou vzhůru na 3. místo. Nicméně bez chyby to nebylo, přímo na televizním úseku u bikového hřiště ztratil zhruba 20 sekund. To pomohlo dvěma vedoucím štafetám. Na 1. místě se v cíli stále držela štafeta OK 99 Hradec Králové, kde Jan Petržela tolik neztratil a v cíli ho dělilo od druhého Miloše Nykodýma (SK Žabovřesky Brno) 54 sekund. Král doběhl poté se ztrátou 1:16. “Věděl jsem, že Terka s Danem běželi výborně, ale náskok byl kolem minuty a na včerejším sprintu jsem právě minutu ztratil. Bohužel hned na jedničce jsem udělal kličku tak na 10 vteřin, ale bojoval jsem, co to šlo. Skoro mě až překvapilo, že nakonec jsem náskok udržel. Jsem maximálně spokojený,” po doběhu uvedl hradecký závodník. Denisa Kosová jako finišmenka za OK 99 Hradec Králové neponechala nic náhodě a v první části zvyšovala svůj náskok. „Je to úžasný pocit, můj tým odvedl skvělou práci a na mě zbylo jen udržet náskok a užít si naše vítězství.“ Adélka Indráková (SK Žabovřesky Brno) udělala chybu hned na 1. kontrolu, a tak se před ní dostala brzy Tereza Janošíková (Severka Šumperk). Tyto dvě závodnice se měly skoro celý závod na dohled a boj o stříbrnou medaili to bylo především mezi nimi. Nakonec lepší byla včerejší vítězka juniorské kategorie, a tak Severka Šumperk brala stříbro (+1:01) a SK Žabovřesky Brno bronz (+1:14).

Mistři sprintových štafet pro rok 2019: OK 99 Hradec Králové s reportérem ČT Jakubem Staříkem.

Více informací:


Sportovní (subjektivní) okénko nakonec

Sprintové závody jsou organizačně opravdu náročné. Pokud někdo takový závod neuspořádal, neví, co je okolo všeho povolování, koordinace dalších akcí a když už máte mapy v tiskárně, přijdou další požadavky ze strany města, policie nebo vlastníků. Tratě předěláváte, upravujete za 5 minut 12 a jste naštvaní, že nemůžete nabídnout závodníkům ty super volby, které jste měly nachystané již od začátku. To vše je jistě pravdou a je nutné k tomu přihlédnout. Nicméně přesto velkou kaňkou sprintového víkendu zůstává sportovní část, která zůstala za velkým očekáváním. Sobotní sprint nabídl volby maximálně typu levá-pravá (které nerozhodují a ani závodníky nenutí přemýšlet), snaha o komplexnější volby (nemyslím nachytávky!) bohužel zůstaly pouze v předzávodních přípravách mnoha závodníků. Poslední část v zarostlém lese rozhodně nepatří na sprintové závody, alespoň v tomto měřítku ne. U sprintových štafet byla stavba mnohem lépe kvitována, ale u řady závodníků také vzbuzovaly rozporuplné reakce. Celkové vyznění závodů však bylo jistě pozitivní, po organizační a technické stránce vše proběhlo na jedničku, a to se rozhodně musí zdůraznit.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *