Sprintové smíšené štafety zakončily ZODM

od | 23. 1. 2020 | LOB

Poslední závod na letošní Zimní olympiádě dětí a mládeže obstaraly sprintové smíšené štafety, kde se nejlépe vedlo Praze a Libereckému kraji. Celé dějství bylo situováno, tak jako úvodní závod ve sprintu, v biatlonovém areálu Eduard.

Pořadatelé dlouho nevěděli, v jakém rozsahu čtvrteční závod uskuteční. Sněhové podmínky se spíše zhoršovaly, na středeční týmové poradě však již hlavní organizátoři uvedli základní kontury závodu, parametry tratí byly zveřejněné až ráno. Před závodem, který začal ve 12:00, měli ještě hodně práce s nahazováním sněhu do oblastí, které byly buď hodně namrzlé nebo naopak vyčuhovala tráva či hlína. V době času startu kategorie DH16 však bylo vše připraveno. Systém byl následující: štafety byly dvojčlenné; první úsek měly na starosti dívky, druhý pak chlapci. Do třetího úseku podruhé vyrazily holky, kluci pak finišovali. První dva úseky byly delší, tratě vedly i dolní částí areálu u biatlonové střelnice, 3. a 4. úsek byl kratší. Tratě nakonec byly delší, než stavitel tratí plánoval. To však většina trenérů kvitovala.

Pořadatelé v akci (foto: Jan Picek)

Jako první se na trať vydaly tedy dívky kategorie DH16, které čekalo první farstované kolo. Na čele předávala Praha a Vysočina, ovšem v dalších 15 vteřinách bylo naskládáno hned několik štafet. Druhý úsek poslal do vedení Karlovarský kraj kraj již s větším náskokem před Prahou. Na třetím úseku se pořadí prohodilo a zůstalo tak až do cíle. Zlato tedy bralo Hlavní město Praha (Hana Malečková a Jiří Blaha), stříbro patří Karlovarskému kraji (Marie Bartošová a Marek Štěrba), bronz se pak strhla nejtěsnější bitva, z které vyšli lépe pražští (Markéta Kodejšová a Matyáš Zakouřil). Na Jihomoravský kraj zbylo 4. místo.

Vítězný dojezd (foto: Jan Picek

V kategorii DH14 o vítězství bojovalo, stejně jako u jejich starších kolegů 28 štafet. Od začátku se v popředí držel Jihomoravský a Liberecký kraj, které doplňovalo také Hlavní město Praha. Na druhém úseku se však Liberecký kraj odtrhl a šel jasně do vedení. Na třetím úseku se pak vyšvihl Ústecký kraj, který nakonec ve složení Mirka Řeháková a Matěj Votava bral bronz. Stříbro si vyjeli závodníci Jihomoravského kraje (Lucie Hlaváčová, Jonáš Ptáček) a zlato zaslouženě patřilo Libereckému kraji (Johana Skalová a Filip Mairich). Liberecký kraj vyhrál také celkové pořadí LOB na ZODM.

Celá ZODM měla velké problémy se sněhem. Pořadatelé však připravili tři špičkové závody, které by byly i velkým nadstandardem na úrovni Českého poháru, jeden závod, který odvysílala v živém vysílání ČT sport a reakce všech účastníků a trenérů byla velmi pozitivní. Lyžařský orientační běh byl vidět i v průběhu dalšího vysílání – studia ODM, živé reportáže (např. z dnešního závodu) ad. Další ODM by se měla konat v Olomouckém kraji v červnu 2021, kdy orientační běh by neměl znovu chybět. V celkovém hodnocení ZODM byl nejúspěšnější Liberecký kraj, a obhájil tak vítězství ze ZODM 2018.

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 28. 5. 2024
a svátek má Vilém.