Sprintově nominační víkend pro Repre

od | 28. 4. 2021 | Analýzy, OB v ČR, Orientační běh, Reportáže

Poslední dubnový víkend měla Česká reprezentace na programu nominační závody na sprintové ME, které se uskuteční 13. – 16. kětna ve Švýcarském Neuchâtelu. Na programu náročného víkendu byla páteční dráhová trojka, sobotní dvoukolový KO sprint v Kutné Hoře a nedělní sprint v Nymburku.

Jonáš Hubáček překypoval před KO sprintem optimismem. (Foto: V. Illner)

Víkend začal velice zostra hned v pátek odpoledne, na oválu na březích řeky Labe, měřeným dráhovým testem na 3 kilometry. Tempo bylo rychlé, a osobní rekordy padaly. Nejrychlejší životní trojku si zaběhli například Glonek, Křivda, Hlaváč, Minář, Peterová, Teplá a další. Z vítězství se mohli radovat Vojtěch Král (08:27,6) a Tereza Novotná (10:00.1). Kompletní výsledky z dráhy jsou k dispozici ZDE.

V sobotu už bylo třeba nažhavit i mapové kvality a rychlé rozhodování. Po dopoledním dobrovolném tréninku se odpoledne pokračovalo dvoukolovým KO sprintem, jehož vítěze a vítězku čekala odměna v podobě jisté nominace na ME. Tratě z pera Jana “Beta” Procházky v centru Kutné Hory a terasách Breüerových sadů závodníky důkladně prověřily. Tereza Novotná a Tomáš Křivda vynechali v sadech kontrolu u význačného stromu, a diskvalifikace je proto odsunula do B-finále.

Vynechání kontroly Křivdou a Novotnou

Dalším chytákem na trati semifinále byl postup na kontrolu za říčku Vrchlici, kde bylo třeba vyčíst z mapy to, že řeku lze překonávat. To se podařilo většině závodníků, smolařem tu však byl Tomáš Kubelka.

Jakub Glonek a Ondra Hlaváč ještě na poslední chvíli správnou volbu objevili, Tomáš Kubelka však obíhačkou hodně ztratil.

Do finále A postoupili v mužích Král, Minář, Vandas, Glonek, Hubáček a Sýkora. V ženách pak Janošíková, Kosová, Knapová, Čechová, Štičková a Horčičková.

Ve finále čekala na závodníky mimo jiné i rozdělovací metoda self-choice, kdy měli v předstartovním koridoru 20 vteřin na to, aby si ze tří variant tratí vybrali právě jednu. Varianty se nacházely opět v terasách Breüerových sadů, kde navíc přibyli navíc dva “švábi”, tedy prostory úmyslně označené jako neprůběžné. Varianty self-choicu si můžete prohlédnout zde. Jako nejvýhodnější se jevila varianta A, kterou volili pouze Glonek s Hubáčkem a v ženách Knapová, která však nezvolila vhodně postup na K7. Druhou nejvýhodnější variantu, C, volil v A-finále z můžů pouze Král. V ženách se ovšem ukázala varianta B rychlejší, než varianta C, získaly tam tedy Janošíková, Kosová a Štičková.

Stav A-finále žen po rozdělovací části trati.
Stav A-finále můžů po rozdělovací metodě.

Z trackingu lze vidět, že zatímco ženy jdou stále relativně ve skupince, v mužích se na čele oddělilo duo Hubáček a Glonek, které zezadu stahoval Král. Naopak ztráceli Sýkora a Minář.

Král však dlouho čelo nestahoval, protože na postupu na K8 odbočil do špatné uličky a hodně ztratil.

Chyba Vojty Krále na K8.

Jakub Glonek pak v závěru dokázal udržet větší běžecké tempo, a před Hubáčkem o 3 vteřiny zvítězil. Z chyby Krále nakonec nejvíce těžili Sýkora a Minář ziskem 3. a 4. místa.

V ženách se ze souboje o vítězství horší volbou na K10 odstřihla Denisa Kosová, a Tereza Janošíková měla nakonec rychlostně nad Janou Knapovou v závěru trati navrch.

Ztrátová volba Denisy Kosové na K10.

Odkazy ke KO sprintu:

V neděli náročný program završil sprint v centru Nymburka. Náročná trať opět nabízela několik delších postupů s volbami, které nebylo vždy nejjednodušší v rychlosti v mapě nalézt.
Na K3 se ještě obě volby ukázaly jako relativně rovnocenné, na K4 už se zdála rychlejší pravá varianta Vojty Krále, ale levá varianta ani výrazná Hubáčkova obíhačka příliš neztratily. Stejně dopadl postup i v ženách, kde ho stejnou variantou nejrychleji zvládly Kosová a Čechová.

Volby postupu na K4 v mužích.

Dlouhý postup na K8 ženy rozdělil do dvou variant, ze západu náměstí a podchody pasáže, nebo z druhé strany a vracečka pod mostem. Varianta zprava byla populárnější, jednodušší na realizaci a nepatrně rychlejší. Výrazněji ztratila hlavně Novotná, která zřejmě ztratila na náměstí na několik momentů orientaci.

Postupy žen na K8.

V mužích nabídl ten samý postup realizací více.

Postupy mužů na K8.

Vítězný čas Tomáše Kubelky potvrdil výhodnost východní varianty. Ztrátová byla delší obíhačka kolem kostela v podání Roudného a Mudráka, avšak jednoznačně nejhorší se ukázala varianta Tomáše Křivdy, na které ztratil přes půl minuty.

Choceňský závodník přidal vzápětí další velkou chybu, když nevyčetl podběh pod mostem, a na K13 díky tomu jako jediný obíhal výrazně ztrátově zleva.

Chyba Tomáše Křivdy na K13.

Závěru trati pak už spíše dominovaly rychlejší postupy s důrazem na rychlé rozhodnutí, bezchybnou realizaci a urdžení koncentrace. To poslední se bohužel nepodařilo Marku Minářovi, který neorazil sběrku.

V mužích posledními kontrolami doslova prolétl Vojtěch Král, a došel si pro vítězství o 9 vteřin před druhým Glonkem.

Tereza Janošíková v závěru vteřinku po vteřince stahovala náskok Denisy Kosové, ale nakonec za ní v cíli o 2 vteřiny zaostala.

Odkazy ke sprintu

Jistou nominaci na ME mají zatím tři muži a tři ženy: Glonek, Král a Sýkora, Janošíková, Kosová a Knapová. Čtvrtý by měl vzejít z bodového žebříčku, lze tedy očekávat nominaci Hubáčka a Štičkové. Poslední čtyři místa do květnového Švýcarska jsou zcela v rukou šéftrenéra Jana Šedivého, který má v jejich výběru volnou ruku a bude mimo postavení v žebříčku brát v potaz i jiné faktory.

Nominační tabulka.


0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 9. 6. 2023
a svátek má Stanislava.