SP v Číně začal rozporuplně
Dnes je 21.11.2019

OB ve světě | Orientační běh | Závody | 28.10.2019

Světový pohár v Číně začal dvěma víkendovými závody – krátkou tratí a sprintovými štafetami. Češi se na middlu do nejlepší desítky těsně nevešli, ve sprintových štafetách brali 5. místo v redukovaném pořadí. Celé závody ale provází velká diskuze nad regulérností závodu.

Čína hostí Světový pohár poprvé v historii, závěrečné kolo má dohromady tři disciplíny: krátkou trať, sprintové štafety a závěrečný sprint, který je úplně posledním závodem letošní sezóny. Celé závody odstartovalo páteční slavnostní zahájení, které bylo velkolepé. Nechyběly animace, lvi, draci, divadelní představení a mnoho dalšího. Z každé země také šel s vlajkoslávu vždy jeden běžec. Za Česko to byl Vojtěch Král. Sportovní program začal hned o den později.

Slavnostní zahájení v duchu Olympijských her se neobešlo bez řady řečníků. Foto: IOF.

Sobotní krátká trať byla postavena v oblasti Xiqiao Mountain, kde se střídaly lesní i městské pasáže, v terénu byla řada detailů – srázy, terénní tvary, ale také dost cestiček a privátů, které v mapě 1 : 10 000 nebyly dobře k přečtení. Nejdříve proběhl závod žen. V ženách do té doby vyhrála Švédka Tove Alexandersson všechny letošní závody SP, a i tentokrát všechny své soupeřky nechala za sebou. V cílovém interview ale připustila, že to rozhodně nebylo tentokrát bez chyb, udělala jich hned několik v řádu 20 až 30 sekund. “Po celou dobu jsem se nedostala do takového “flow”, kdy bych měla všechno pod kontrolou,” přiznala po doběhu švédská královna orientačních sportů. V závěru to byl velký souboj mezi ní a Ruskou Natalií Gemperle, ještě na 19. kontrole z 21 byl jejich rozdíl čtyřsekundový. Nakonec díky rychlému závěru Alexandersson o rovnou půl minutu. Necelou minutu ztratila třetí Julia Jakob ze Švýcarska. Velmi dobře běžela Denisa Kosová, která skončila na 15. místě (+6:32). Určitě ji budou mrzet chybky zejména na 7., 8. a 17. kontrolu. Na 19. místě doběhla Vendula Horčičková (+6:57), Tereza Janošíková byla dvaadvacátá (+7:28).

8 závodů, 8 vítězství. To je resumé Tove Alexandersson v letošní sezóně. Foto: IOF.

Závod mužů nabídl řadu rozporuplných reakcí. Nicméně o vítězství Gustava Bergmana nikdo nepochyboval, jasně potvrdil, kdo si letos zaslouží pohár pro celkového vítěze SP. Zásadní  pro vývoj závodu se však ukázal postup na 5. kontrolu. Několik variant postupů totiž mohlo jít i přes značku soukromého pozemku, který v mapě nebyl tolik vidět – pouze pás u cesty a částečně a schované přes vrstevnice (viz příspěvek Daniela Hubmanna), v terénu nebylo dobře označené, navíc mapa nerespektovala minimální vzdálenosti dle standardu ISOM 2017. Například Miloš Nykodým si toto všiml až těsně před překonáním, celé jezírko oběhl a ztratil cenné desítky sekund.

View this post on Instagram

I got disqualified yesterday because I crossed a forbidden (olive) area. The olive was thin on the map and I didn’t realize it during the race. Since I gained time there, I think that‘s a fair decision. Still I‘m frustrated with the situation, because I think it wasn‘t clear enough on the map. Also on other places the map wasn‘t good enough to offer a fair race. Once more this happening shows that the IOF World Cup is sometimes on a hobby level and I‘m not proud to be part of this. Now my chances to finish the season on the podium of the overall World Cup are minimized too, with one race to go.

A post shared by Daniel Hubmann 🇨🇭 (@dhubmann) on

Jury se dlouho radila, jak s tímto naložit, protože se to týkalo celkem 8 závodníků, mj. i Daniela Hubmanna, Alexe Niemiho nebo Kaspera Fossera (protest podal švýcarský a český tým). První neoficiální verdikt byl takový, kdy tyto závodníky diskvalifikovala. Jury více něž 24 hod po závodě pak vydala kompletní zhodnocení, kde konstatovala, že mapa nebyla vytvořena dle platného mapového klíče, i když byla IOF zkontrolovaná před závody, nikoho nebude diskvalifikovat a naopak navrhne Councilu IOF, ať řeší, kdy je možné zrušit závod, což třeba požadoval český reprezentant Miloš Nykodým. Zajímavou analýzu připravil Jan Kocbach, kdy, pokud by se vyškrtl tento mezičas z výsledků, mohl pomýšlet Nykodým i na umístění na velké bedně. Problém s priváty však byl i na více místech. Dle oficiálních výsledků tedy platí, že na druhém místě doběhl  Joey Hadorn (+1:13), třetí místo obsadil Francouz Lucas Basset (+1:41). Výborný závěr Nykodýma (běžel s Hadornem) znamenal 11. místo (+3:19), tři místa za ním doběhl Vojtěch Král (+4:08). Poslední z český reprezentantů, Marek Minář, skončil na 26. místě (+6:02).

Doběh Miloše Nykodýma.

O den později se běžely sprintové štafety, čeští diváci mohli vše sledovat na obrazovkách ČT sport. Na prvním úseku běžela Denisa Kosová, kde bohužel trochu ztratila hned na začátku, postupně se propracovávala výše, nakonec v cíli byla na 15. místě. Ve vedení bylo Švédsko (Tove Alexandersson) a Švýcarsko (Simona Aebersold). Toto pořadí vydrželo i po druhém úseku, v kontaktu bylo i třetí Norsko. Miloš Nykodým běžel výborně, a tak Češi byli po 2. úseku na 12. místě se ztrátou 51 sekund na čelo. Vojtěch Král bohužel na třetím úseku chyboval, a tak měla česká štafeta v jednu chvíli ztrátu už přes 2 min. Nakonec díky velmi rychlému závěru doběhl Král na 10. místě (+1:15). Zajímavé události se staly na posledním úseku, kde vedoucí Karolin Ohlsson výrazně chybovala, a tak se švédské áčko vyřadilo z boje o medaile. Výborně úsek proběhla Elena Roos, a tak Švýcarsko zvítězilo. Na druhém místě nakonec doběhlo se ztrátou 37 sekund švédské béčko, třetí bylo Norsko. Devátá byla v cíli Tereza Janošíková, což znamenalo 5. místo v redukovaném pořadí.