SP Finsko: TOP10 pro Vojtu Krále
Dnes je 20.01.2020

Reportáže | Závody | 08.06.2019

Prvním závodem dnes začal letošní ročník Světového poháru! Nedaleko finských Helsinek se běžela krátká trať. Na startu se sešla velmi početná konkurence – 114 žen a 136 mužů! Tratě obou kategorií byly velmi technické a zajímavé. Na to, že se běžely ve Skandinávii nabízely vše, co má middle mít – střídání délek postupů, střídání směrů, nějakou volbu, ale i vysokou technickou náročnost realizace postupů. Na startu nechybělo ani 12 českých jmen, 6 žen a 6 mužů.  

Závod žen: Sólo jízda pro Tove

V posledních letech je to občas známý kolorit. Zvlášť na severu to Tove opravdu umí a pokud nepřijde nějaký ohromný výpadek, často to končí drtivým vítězstvím. První třetinu trati se Tove držela na čele s nepatrným náskokem. Stačily však dvě kontroly (pasáž 7-9) a Tove má najednou minutový náskok! Zbytek trati svůj náskok ještě nepatrně navýší a do cíle dobíhá s náskokem 98” jako staronová vedoucí žena Světového poháru!

Tove v cíli! Zdroj: http://helsinkiowcup.fi/

Za ní se však rozhořela bitva o druhé místo. Hned pětice žen (Gemperle, Aebersold, Ohlsson a domácí Teini a Harju) bojuje ještě 3 kontroly před cílem o stříbrný stupínek. Na předsběrce (a pak také sběrce) předvede fatální chybu Aebersold, čímž se připravuje o pódiové umístění a do cíle doběhne až na devátém místě. Naopak nejlepší stopu a směr na předsběrku zvolí Ruska Gemperle a nekompromisně si dobíhá pro druhé místo. K velké radosti domácích fanoušku vybojuje třetí místo Marika Teini. Čtvrté a páté místo nakonec berou dámy s iniciály stejnými jako začíná název nejmladší o-disciplíny, tj. Švédka Karolin Ohlsson, resp. Norka Kamilla Olaussen. Další dvě místa berou opět domácí závodnice, Harju a Kinni.

Našim reprezentantkám se tentokrát až tak moc nedařilo. Ve velmi rychlém závodě sice moc nechybovaly, přesto byla naše nejlepší Denisa Kosová na 27. místě. Do první padesátky v cíli se ještě vešla Vendula Horčičková na 36. místě.

Velká bedna ženského závodu. Zdroj: http://helsinkiowcup.fi/

Vojta osmý, vítězství pro Bergmana

Mužský závod přinesl tradičně větší drama než ženský. Na obrázku níže je vidět, že ještě na čtvrté kontrole bylo závodní pole virtuálně kompaktní.

Vyrovnané závodní pole na dohledávce čtvrté kontroly. Závodník Michelsen hledá kontrolu č. 2.

Podobně jako Tove získává náskok až cestou ze šesté kontroly, kterou spousta lidí těžce dohledává. Najednou se Bergman ocitne spolu s Bassetem s mírným náskokem na pronásledovatele. Vojta Král v tu chvíli okupuje šestou pozici a vede obří virtuální vlak. Bohužel ale hned na následující kontrolu chybuje a propadá se někam k patnáctému místu. Postupně si Bergman s Bassetem vytvářejí na čele náskok, na jedenácté kontrole však Basset vyrábí velikou chybu, a Bergman je tak rázem sám na čele s velkým náskokem. Za ním se vytvoří trojice pronásledovatelů – Tranchand, Lundanes a ne tak úplně známý Nor Hallan Steiwer. Ten však postupně ztrácí a vypadá to, ze si to zbývající dvojice půjde rozdat o druhé místo. Mezitím se Vojta díky skvělé stíhací jízdě posunuje u 15. kontroly do souboje o čtvrté místo. Z nej ale bohužel vypadne hned na další kontrole, kterou dohledává pomaleji, než ostatní. A zatímco si Bergman s pohodlným náskokem doběhl pro vítězství, Lundanes chybuje a dobíhá ho Daehli. Druhou příčku s v poklidu (+1:03) zajišťuje Tranchand. Lundanes má v závěru více sil než Daehli, a tak je v cíli rychleji. Na velkou bednu je ještě doprovodí Švéd Regborn a Švýcar Daniel Hubmann.

Tři nejlepší mužského závodu. Zdroj: http://helsinkiowcup.fi/

Na sedmém místě dobíhá nejlepší Fin Kirmula a pouhou vteřinu za ním náš Vojta Král. Další skvělé umístění v TOP10 v závodech SP. Do TOP50 pak z našich ještě pronikli Miloš Nykodým a Marek Minář na 46., resp. 48. místě.

Zítra závody pokračují stíhačkou. Ženy startují v 9.10, muži v 10.25 našeho času.

Informační rozcestník

EMTBOC Polsko: Vítězství pro Čechy

V sobotu dopoledne se také jel první závod Světového poháru o-bikerů, který byl zároveň závodem Mistrovství Evropy. Začínalo se tříčlennýma smíšenýma štafetama. V nich nejlépe zajela česká štafeta ve složení Kubínová – Ludvík – Bogar! Porazila druhé Rusy o 1:14 a třetí Finy o 2:55. Druhá česká štafeta si dojela pro pěkné páté místo (Staňková – Hradil – Stránský).

Zítra je na programu sprint, začátek je v 10 hodin.

Informační rozcestník

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *