SP Finsko: Sprintové štafety – Češi sedmí
Dnes je 18.01.2020

Reportáže | Závody | 24.05.2017

Dnes ve 14.50 začaly první disciplínou závody Světového poháru ve Finsku. Na programu byly sprintové štafety. Češi postavili 2 sprintové štafety:

CZE1: Janošíková, Petržela, Král, Indráková

CZE2: Knapová, Hubáček, Minář, Kosová

Překvapením bylo nasazení debutantky v dospělé reprezentaci, jinak teprve osmnáctileté, Terezy Janošíkové, která běžela první úsek v A štafetě Česka. A úspěšně. Na silnovou vedoucí šestici SWE (Karolin Ohlsson), SUI (Sabine Hauswirth), GBR (Catherine Taylor), RUS (Anastasia Rudnaya), DEN (Ida Bobach) a FIN (Anna Haataja), která se seřadila na čele v rozmezí 5 sekund, sice nestačila, ale předávala jako 12. s odstupem 56 vteřin. 16. s odstupem 1:06 předávala Jana Knapová rozbíhající českou B štafetu.

Druhý a třetí úsek běželi muži. Druhý úsek výborně zaběhli Emil Svensk (SWE) a Florian Howald (SUI), kteří předávali na čele s náskokem 20 sekund na Velkou Británii (Hodkinson), Dánsko (Schwartz) a Rusko (Tsvetkov). Jan Petržela (CZE A) a Jonáš Hubáček (CZE B) běželi velmi podobně a celý závod se na trati potkávali, nakonec předávali na 13., resp. 14. místě se ztrátou minuty a půl. Na třetím úseku se čelo nezměnilo, ale “na dostřel” se dotáhlo Dánsko zásluhou Tue Lassena. Výborně běžel i Vojta Král, který vytáhl českou štafetu do nejlepší desítky – na deváté místo, když zaznamenal druhý nejlepší čas na úseku. Ztráta českého týmu v tu chvíli byla +1:27 a ztráta českého béčka, kde předával Marek Minář na 15. místě byla +2:41.

Maja Alm se dotahuje na vedoucí dvojici na posledním úseku.

Vše bylo nachystáno a rozhodnout měl poslední úsek, který opět běžely ženy. O rozruch se postarala dánka Maja Alm, která se velmi záhy dotáhla na vedoucí dvojici Helena Jansson (SWE) a Elena Roos (SUI) a dokonce se na chvíli dostala i do vedení. Pak se trojice na čele opět seběhla a rozhodnout měl finiš. První odpadla Švýcarka a Švédka s Dánkou běžely bok po boku až na cílovou čáru. Tam byla dle cílové kamery první Švédka a Švédsko tak slavilo vítězství. Navíc se ukázalo, že Maja Alm vynechala kontrolu a tím pádem byla štafeta Dánska diskvalifikovaná. Pro druhé místo tak dofinišovala Švýcarka. S větším odstupem si pro třetí místo doběhli Britové (na posledním úseku Tessa Strain), 4. RUS, 5. FIN, 6. NOR, 7. CZE (v redukovaném pořadí).

Ve čtvrtek program SP pokračuje dopoledne kvalifikací sprintu a v podvečer bude finále. V sobotu se poběží middle a v neděli long s handicapovým startem.

Závod jsme sledovali on-line:

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *