Sobotní klasika na SP ve Švýcarsku: 9. Nykodým
Dnes je 17.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 15.10.2016

Sobotní klasickou tratí pokračovalo finále Světového poháru v Mittellandu (Švýcarsko). Terén, který by v žádném případně neobstál ve výběrovém řízení ČSOS, nabídli pořadatelé nejlepším světovým běžcům. “Fekál to byl neuvěřitelný, oblastňák bych pravděpodobně nedokončil,” hodnotil terén Miloš Nykodým. “Letos se závěrečný svěťák běžel stejně jako před dvěma lety, takže jsme věděli, do čeho jdeme. Tady to prostě tak vypadá, ostružiny, zarostlý terén, hustníky a mezi tím vším velké zpevněné cesty. Přesto se mi dnešní závod líbil a trať byla pěkná,” oponovala Jana Knapová, ale zároveň dodala: “Když jsem v Mittellandu běžela poprvé, tak jsem si říkala, že dát u nás v ČR závod do takového terénu, tak se z toho pořadatel nevzpamatuje a na další závod mu nepřijede vůbec nikdo. Švýcaři to neřeší, berou, co mají a i v takovém fekálu postaví zajímavý závod a užijí si to.”

sp_so_1

Ukázka trati mužů.

Závod Čechům ale přinesl řadu cenných míst. Právě Miloš Nykodým poprvé na světové scéně pronikl do TOP10, závod dokončil jako devátý. Na vítěze Matthiase Kyburze ztratil 5 min. “Jsem moc spokojený. Super! A na mém oblíbeném longu,” radoval se Dým po závodě. Analyzoval, že mohl proniknou i do nejlepší šestice. “V motýlku jsem nechal kolem minutky. To mě mrzí nejvíc. Obecně kontroly se strašně špatně dohledávaly. A ke konci jsem byl už unavenější. Bezchybný výkon by mi na TOP6 stačil.” Kousek za ním se seřadili další dva Češi. Jako dvanáctý doběhl Jan Petržela. “Začátek závodu mi bohužel nevyšel ideálně, dělal jsem chyby v dohledávkách a srovnalo mě až když jsem se seběhl s Dýmem. Společně jsme si hodně pomohli a běželi jsme spolu až do chvíle, kdy nás další dělení tratě rozdělilo,” hodnotil Ňuf závod na svém facebookovém profilu. Bohužel při náběhu do města uklouzl a narazit si koleno (a také rozbil buzolu). Jen o příčku hůře skončil Pavel Kubát, kdy na Nykodýma ztratil necelou minutu. Ondřej Semík, který loni zaběhl ve Švýcarsku výtečně, tentokrát obsadil 36. pozici. Jonáš Hubáček pak byl 46. Závod nedokončil jeden z velkých favoritů. Daniel Hubmann si vrazil větev do nohy a musel do nemocnice.

hubmann

Hubmann závod nedokončil a díky zranění musel do nemocnice. Foto: FB Daniela Hubmanna.

Také v ženách se radovaly švýcarské barvy.  Závod ovládla Judith Wyder (2. Sabine Hauswirth, 3. Tove Alexandersson). Nejlepší Češkou se stala Jana Knapová, která obsadila 21. pozici. Na vítězku ztratila ale docela dost – skoro 16 min. “S dnešním výkonem ani umístěním bohužel nemůžu být úplně spokojená, protože jsem na trati párkrát chybovala a větší chyby v motýlku v závěru trati mě stály cenné minuty a šest míst pořadí,” analyzovala Knapová v cíli. O minutu a 7 pozic hůře na tom byla Barbora Hrušková. Debutantka v reprezentaci – Magdaléna Tužilová doběhla na 40. místě.

Výsledky

Women

1. Judith Wyder      88 SUI        Switzerland     1:13:14
2. Sabine Hauswirth    87 SUI        Switzerland     1:15:16
3. Tove Alexandersson   92 SWE        Sweden       1:15:57
21. Jana Knapová      90 CZE        Czech Republic   1:29:09
28. Barbora Hrušková    93 CZE        Czech Republic   1:30:36
40. Magdalena Tužilová   94 CZE        Czech Republic   1:35:19

Men

1. Matthias Kyburz    90 SUI        Switzerland     1:24:47
2. Olav Lundanes     87 NOR        Norway       1:25:08
3. Carl Godager Kaas   82 NOR        Norway       1:26:49
9. Miloš Nykodým     90 CZE        Czech Republic   1:29:55
12. Jan Petržela     92 CZE        Czech Republic   1:30:20 
13. Pavel Kubát      91 CZE        Czech Republic   1:30:46
36. Ondřej Semík     94 CZE        Czech Republic   1:37:43
46. Jonáš Hubáček     95 CZE        Czech Republic   1:41:34

 Rychle k cíli


Facebooktwitter 	  
       
   
  


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *