Sníh! 3x MČR v LOB a Jizerská padesátka
Dnes je 17.02.2020

LOB | 11.02.2020

Druhý únorový týden přinesl do Jizerských hor po oblevě i čerstvý sníh a krásné zimní počasí, a tak srdce lyžařů mohla zaplesat. Odjela se nejen slavná Jizerská padesátka v celé své kráse, ale kousek opodál na pomezí CHKO Jizerské hory a Krkonošského NP se uskutečnily i první letošní závody v lyžařském orientačním běhu. Ty uspořádal SK Studenec s centrem v Rejdicích a jezdilo se nad lanovkami v Pasekách nad Jizerou a v lesích směrem k Bílé skále a rozhledně Štěpánka. Na programu byly hned tři domácí šampionáty – štafety, sprint a klasika.

Momentka ze závodu. (Zdroj: webové stránky závodů)

MČR štafet v LOB

Celý víkendový program zahájily štafety, kterých se na startu sešlo na 75. V ženách se z vítězství radovalo trio Slavie Hradec Králové – Šimková, Jedličková, Mechlová, které za sebou nechalo druhou štafetu Kotlářky Praha (Baldrianová, Janatová, Kolínová) o více než 9 minut. Třeti dojela štafeta Litvy. V mužích zvítězil tým KOS Slavia Plzeň, který jel v pořadí Jiří Bouchal, Lukáš Richtr a Jan Hašek, a to s náskokem skoro pěti minut před štafetou Sokol Dobřichovice (Tomáš Rusý, Lukáš Kettner, Ondřej Hlaváč). Pro bronz dojela štafeta Slavia Liberec orienteering (Michal Horáček, Jakub Vodrážka a Jakub Škoda).

Prohlédněte si mapy s tratěmi hlavních kategorií:

 

MČR ve sprintu

Odpolední program ve stejném místě patřil národnímu šampionátu na nejkratší trati, tedy ve sprintu. Běželo se v okolí centra závodů a kolem sjezdovek skiareálu Paseky nad Jizerou. Mezi ženami to byl souboj mezi nakonec vítěznou Kateřinou Neumannovou (PVP) a stříbrnou Lenkou Mechlovou (SHK), která nakonec zaostala o 38 sekund. O další půlminutku zpět na třetím místě finišovala Petra Hančová (LPU). V kategorii mužů spolu sváděli souboj o titul nakonec vítězný Jakub Škoda (VLI) a Petr Horvát (SSU), který nakonec na svého soka o 13 sekund nestačil. Na třetím místě se ztrátou 1:03 minuty dojel Vojtěch Matuš (VRB).

Mapa s tratí hlavní kategorie mužů.

 

Momentka ze závodu. (Zdroj: webové stránky závodů)

MČR na klasické trati

Víkendový program zakončila v neděli královská disciplína – klasická trať. Mezi ženami zvítězila Helena Randáková z Vrchlabí, která nakonec předčila druhou Lenku Mechlovou (SHK) o 17 sekund. Bronz získala sobotní vítězka Kateřina Neumannová (PVP), když ztratila na vítěznou Randákovou 1:43 minuty. V kategorii mužů se z vítězství radoval Radek Laciga (SZP), který o 11 sekund porazil druhého Jakuba Škodu (VLI), o dalších 11 sekund zpět finišoval třetí Vojtěch Bartoš (MLA), který se přitom dlouho držel dokonce v čele.

Mapy hlavních kategorií k nahlédnutí:

 

Jizerská padesátka

Těm, kterým přišla mistrovská klasika málo dlouhá nebo snad s malou účastí, si v neděli mohli zajet slavnou Jizerskou padesátku, čehož spousty orientačních běžců využilo. A byli vidět! Jen těsně za nejlepší stovkou a ve velmi solidním čase 2:32:24 finišoval Jeroným Kamenický, startující navíc z druhé vlny. Pět minut za ním dojel Martin Luštický. Do 200. místa se vešli ještě třeba Michal Drobník, Pavel Kubát, Radim Ondráček, Honza Kolín či Jiří Bouchal. “Jsem spokojený, podmínky byly velmi dobré, svítilo slunce, ale je to 50 kilometrů, což je docela štreka,” smál se v pozávodním rozhovoru český reprezentant Pavel Kubát, pro kterého to byl již 8. start.

Orienťáci to umí i na lyžích (zleva: Pavel Kubát, Jeroným Kamenický, Martin Luštický). Foto: Jana Kubátová/O-News.cz

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *