Sloupek trenéra: Roman Horyna
Dnes je 11.12.2019

LOB | OB ve světě | Sloupek reprezentanta | 30.08.2019

Máme tu poslední letní Sloupek trenéra. Dnes přispěl do této rubriky Roman Horyna, který vede dorosteneckou a juniorskou reprezentaci v lyžařském orientačním běhu. V této funkci je již 10 let, a tak vzpomíná na své začátky, ale i úspěšné reprezentanty, které za svoji éru trénoval. 

Příští rok tomu bude deset, co jsem převzal od svých předchůdců Tomáše Redlicha a Zdenka Procházky RDJ resp. VD v lyžařském orientačním běhu. V té době jsem finišoval se studiem trenérství běhu na lyžích na UK FTVS a sám spíše jako orienťák než běžec na lyžích se zdálo ideální skloubit tyto dvě pozice teoretika a praktika. K lyžařskému orientačnímu běhu jsem se dostal v prvním ročníku na vysoké škole v Praze, kdy VPM pořádal na Zadově MČR, odkud jsem si odvezl bramboru. LOB se stal mým nejoblíbenějším sportem, protože zapojuješ do pohybu nejen lower, ale i upper body a taky musíš myslet na správnou techniku lyžování a u toho ještě mapovat, takže nemůžeš být úplně blbý. Jsem rád, že dnes můžu pracovat s inteligentními svěřenci, který ten sport hlavně baví. Vzpomenu alespoň na ty nejúspěšnější, kteří vystoupili v individuálních závodech MS a ME na velkou bednu. Petra Hančová vybojovala stříbrnou medaili v dorostenecké i juniorské kategorii na klasické trati a úspěšně pokračuje v reprezentaci dospělých na 15. místě ve světovém rankingu. Ondra Starý velmi potěšil bronzem z krátké trati v kategorii dorostu a mrzí mě, že nechtěl pokračovat dál v seniorské reprezentaci.

Reprezentační tým dorostu a juniorů na MSJ v Bulharsku (2018). Foto: archiv autora.

Honza Hašek se může pochlubit z dorosteneckého období stříbrem a bronzem z krátké trati a sprintu a z juniorského období šestým místem ve sprintu a Ondra Hlaváč pátým místem z klasické trati v dorostenecké kategorii. Přestože se na velkou bednu v individuálním závodě nedostal, nemohu nevzpomenout na Peťu Horváta, který zase dokázal úspěšně přejít do seniorské reprezentace a nyní boduje ve světovém rankingu na 15. místě. Přechod úspěšných juniorů do dospělé reprezentace považuji za jednu z priorit. V současnosti prožíváme období renesance, kdy se daří LOB prosazovat na různých akcích národního (ZODM) a mezinárodního významu (AMS, Univerziáda). Od loňského RTC se rozšířila nabídka tréninkových možností pro děti a mládež o STK. To přispívá k další motivaci v trenérské činnosti. V letošní sezóně proběhlo letní soustředění na Šumavě, kde využíváme širokou škálu tréninkových prostředků, které LOB nabízí: výběhy, kolečkové lyže, imitace, horské kolo, kanoistika, obecná i speciální síla s mapovým tréninkem včetně kompenzačního cvičení. Tato pestrost není důležitá jen pro samotný výkon, ale i pro všestranný tělesný rozvoj a redukci svalových dysbalancí. 18. – 20. října proběhne v Jablonci tradiční testování připravenosti na zimní sezónu, které je otevřené a tímto zvu všechny mladé příznivce LOB k porovnání sil a třeba i zčeření vody mezi reprezentanty.

Roman Horyna

Roman Horyna na MSJ ve Švédsku (2019). Foto: archiv autora.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *