Sloupek trenéra: Richard Klech

od | 19. 7. 2019 | LOB, Sloupek reprezentanta

Zima ještě sice není na pořadu dne, ale příprava na další LOBáckou sezónu již začala. Dnes proto pro O-News.cz napsal Sloupek šéftrenér české lobácké reprezentace Richard Klech. Ve svém textu se zabývá zejména rejstříkem činností trenéra a nejpoužívanější slovo bude tentokrát “čekání”.

Čekání

Rejstřík činností trenéra je velmi pestrý a mnohdy ne úplně viditelný. Kromě standardních záležitostí typu koučování, plánování, komunikace, rozborů tréninků a závodů, organizace soustředění, shánění ubytování, dopravy a materiálu, sem patří i věci méně záživné. Zkusím se podívat na tu, která mi jde dost špatně – čekání.

Čekání na budoucnost – 28. června 2019 mi na mobilu pípla zpráva aplikace WhatsApp s radostnou novinkou o tom, že na kontě pořadatelů je 25 000 švýcarských franků, což je požadovaná částka na zařazení LOB do programu zimní univerziády 2021 v Lausanne. Zvláštní, ale potěšitelné. Tím by měla být splněna podmínka (s dalším zařazením pořadatelé ZU z USA v roce 2023 počítají automaticky) pro trvalé zařazení tohoto sportu do programu největší akademické zimní sportovní akce. Je to další krok ve snaze IOF o prosazení LOB do programu ZOH.

Čekání na závodníky – každý trenér si to zažil, netrpělivě očekáváme své svěřence na mezičase, na divácké kontrole, na předávce nebo v cíli.  Už asi nikdo nespočítá, kolik jsem toho načekal v různých karanténách (speciálně v Rusku při MS v Krasnojarsku, kde se pořadatelé vyžívali v dodržování extrapřísné separace i bezpečnostních opatření při generálce na Zimní univerziádu), cílových arénách, shromaždištích, lyžárnách, na schůzích vedoucích týmů či na poradách vlastního mančaftu (což se naštěstí v poslední době vlivem zlepšené dochvilnosti zkracuje…).

Čekání na sníh – kdybych tak věděl, kdy a kde to spadne, mohl bych v klidu naplánovat soustředění a sezónu bez nervů a dopravních komplikací.  Takhle musíme být připraveni na různé varianty a využít každou příležitost, protože se může během zimy stát, že za 14 dnů sníh nebude v celé republice.

Kromě trénování je Richard samozřejmě i závodník. Fotka z LOBů na Cínovci.

Čekání na to, až se někomu ze závodníků tzv. rozsvítí a pochopí, že to, co po něm chcete, je správné a povede k jeho zlepšování.

Čekání na odpověď – rozešlete informace s otázkami i termínem dodání informací a vždycky se alespoň jeden zapomnětlivý zaneprázdněný svěřenec najde a zkomplikuje celou záležitost.

Čekání na materiál – většinou v říjnu přiveze Kazboš lyže na další sezónu podle požadavků závodníků, které se sumarizují v březnu.

Čekání na správnou variantu – mám na mysli nejrychlejší variantu při mazání lyží. Za tu dobu co jsem u mančaftu, se rozrostl náš servis několikanásobně a v současné době potřebuju celou místnost na jeho uskladnění. Před každým závodem na vrcholné akci věnuje náš servisák spoustu hodin přípravě lyží a jejich variant mazání. Po příjezdu do arény (cíle, modelového závodu…) okamžitě naskakujeme na lyže a začíná boj s časem a podmínkami, abychom našli nejrychlejší variantu mazání pro naše borce. Vybavuji si spoustu různě veselých historek, pokusů a omylů při této činnosti a opravdu několikrát jsme se trefili tak, že vám tzv. ujedou lyže pod prdelí…

Čekání na další lobáckou sezónu je tady a já se těším.

Richard Klech

České reprezentační družstvo (foto: web Czech Ski-O team, 2018)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.