Sloupek trenéra: Jiří Vraný
Dnes je 17.02.2020

MTBO | Sloupek reprezentanta | 23.08.2019

Jiří Vraný, šéftrenér české reprezentace MTBO pro nás sepsal další z prázdninových sloupků trenéra. Tentokrát se vracíme k uplynulému MS v MTBO, kde se české výpravě výsledkově velmi dařilo. Jak jej hodnotí trenér z výsledkové a pořadatelské stránky? Přečtěte si jeho sloupek!

Jiří Vraný, šéftrenér české reprezentace MTBO, který byl již na svém 15. MS. (Zdroj: archiv redakce)

Skončilo sedmnácté Mistrovství Světa v MTBO. Já jsem jich jako trenér České reprezentace dospělých zažil patnáct. Moc nebo málo? Těžko soudit, ale nuda nebo rutina to rozhodně nebyla ani tentokrát. Každé MS je jiné, každé něčím zvláštní a každé přinese nějaké poprvé.

Tak především proto, že zatímco trenéři a závodníci během svojí kariéry zažijí těch MS víc,  pořadatelé obvykle zvládnou jedno možná dvě. A i zkušení rutinéři proškolení pořádáním domácích závodů narazí během MS na některá jeho specifika, takže o zábavu a improvizaci není nouze. Je docela zábavné sledovat, jak si s tím které národy poradí.

Dvě stříbra ze sprintu na letošním MS – Jan Hašek a Veronika Kubínová. (Zdroj: FB mtbo.cz)

 

Tak třeba letos asi nikdo z trenérů a závodníků nechtěl nejdřív věřit tomu, že mezičasy opravdu v jiném formátu než pdf nedostaneme. No, nedostali. Ale zase měli všichni závodníci poprvé GPS a to včetně juniorů. Někde hi-tech jinde ne. Tím nechci nijak shazovat práci dobrovolníků, což jsou zpravidla všichni pořadatelé, jen tím chci demonstrovat, že ani po těch letech se nenudím. Taky doufám, že se u nás najde dost „veteránů“ z pořádání MS v letech 2007 a 2015, kteří přispějí ke zdárnému uspořádání MS 2020 v Jeseníkách.

A co letošní výsledky a výkony našeho týmu? Pár „to tu ještě nebylo“ se najde. Velkou radost mám z toho, že se klukům vůbec poprvé v historii povedlo ovládnou celé stupně vítězů v nějakém závodě.  Rusové či Finové k tomu párkrát měli docela blízko, ale první to dokázali naši. Na závod s hromadným startem tak určitě nezapomenu nejen já, ale v prvé řadě Jirka Hradil, Kryštof Bogar a Vojta Stránský, protože oni byli ti hlavní aktéři, kteří psali dějiny.

Tři Češi v masáku poprvé ovládli celé stupně vítězů MS! (Zdroj: FB mtbo.cz)

Pro Jirku to navíc byl první mistrovský titul v už docela dlouhé a úspěšné kariéře. Vždyť první dospělou medaili získal hned ve svém prvním startu na MS v roce 2008 v Polsku. Ještě o tři dny dříve se svého první individuálního titulu dočkal Vojta Ludvík. Na middlu se stal teprve třetím Čechem, kterému se to povedlo.

Vojta Ludvík mistrem světa! (Zdroj: FB mtbo.cz)

Veronika Kubínová zvládla skvěle nejen přechod z juniorek mezi dospělé, ale i úlohu ženské jedničky, která na ní přešla díky mateřským radostem Martiny Tichovské. Tři stříbrné medaile při druhém startu na MS, to je opravdu skvělé. A opět nejen u nás – něco takového nemá ve svém zápisu ani Emily Benham Kvale, která ale jinak letošní MS naprosto ovládla. Ale ani nikdo další, minimálně z žen. Takže jakápak nuda nebo rutina, tohle se prostě neomrzí.

Veronika Kubínová si dojíždí pro stříbro ve sprintu. (Zdroj: FB mtbo.cz)

Možná by se mohlo někomu zdát, že světové medaile v MTBO visí nízko. Že není tak těžké je získat, když jich poslední roky vozíme tolik. Jenže já si pamatuji docela dobře i to, že to tak nebylo vždy. Dlouhou dobu se nám přezdívalo „nejlepší světový tým bez zlaté medaile“. A trvalo to celou první dekádu tohoto století, než se „kletba“ zlomila. Nejdřív na ME 2011 a pak konečně i na MS 2013. Bez medaile jsme se z MS nevraceli nikdy, ale občas jsme byli rádi za jednu.

Věřte, že získat zlato z MS opravdu není o nic lehčí, než v OB, LOB či TrailO. Každá z disciplín má to svoje a je na téhle top úrovni nesmlouvavě náročná. MTBO nemá samozřejmě těžkou dohledávku, ale všechno se pro změnu děje tak 3-4x rychleji než když běžíte. Chyby bývají větší, protože korekce směru nestačí, nebo spíš nejde udělat, musíte se vrátit. A to stojí vteřiny, nebo i minuty. A místo první desítky jste rázem v … kanále.

No a tak doufám, že nám tyhle zlaté časy ještě chvilku vydrží. A že tahle neuvěřitelně silná generace, kterou teď v MTBO máme, nám bude dělat radost svými výsledky i dál. Protože to je taky něco co dělá náš tým unikátní – skvělá výsledky nám nedělá jedna hvězda a pak dlouho nic. A protože radost dávali a super výsledky měli v Dánsku i junioři věřím, že i budoucnost bude dobrá.

Přeju všem hezký zbytek léta, ať už s mapou nebo bez.

 

Pro O-News.cz Jiří Vraný

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *