Sloupek reprezentanta: Vít Horčička
Dnes je 17.01.2020

Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 08.12.2017

Už to není pouze ten mladší brácha výborné o-běžkyně a reprezentantky Venduly Horčičkové. Vít Horčička, který běhá OB již od šesti let, je závodník SK SKI-OB Šternberk, pro rok 2018 zařazen do reprezentačního družstva juniorů a také úspěšný závodník z Mistrovství Evropy dorostu v letošním roce, kde vybojoval 5. místo na sprintu. Jeho zajímavý páteční Sloupek reprezentanta je tentokrát v jeho režii. Příjemné čtení!

Kdyby mi někdo řekl před pár lety, že budu psát Sloupek reprezentanta, tak bych se tomu zhluboka zasmál. Byl jsem průměrný dorostenec, který bojoval spíš o licenci, než o cenné kovy. Měl jsem spoustu zájmů a žádné ambice. V dorostencích jsem ale zjistil, že už nechci zažívat ten pocit, že nemám šanci porazit ty nejlepší. Motivací pro mě taky bylo, abych předběhl svou sestru, nebo ji alespoň stačil.

Vít Horčička na letošním MEDu, kde vybojoval 5. místo na sprintu. Foto: Martin Jonáš.

 

Ujal se mě Peca (Petr Skyva – pozn. red.) a já si uvědomil, že trénování je fajn a vlastně mě baví. Navíc jsem našel partu, se kterou jsem mohl trénovat, sice v Olomouci (jsem z Přerova), ale na dojíždění jsem si zvykl, už když jsem jako malý jezdil se sestrou do Olomouce na tréninky pro děti, kde jsem se naučil základy OB.  I tak ale chodím většinu tréninků, hlavně dlouhých objemů, sám. Je to pro mě forma psychické relaxace a čas k přemýšlení. Proto asi nemám problém vydat se na trénink, i když je už tma a škaredě. Minulý rok jsem začal spolupracovat s Davidem Smékalem. Díky tomu se více věnuji fyzioterapii a protahovaní. Dlouho jsem zápasil s vůlí cvičit, ale pochopil jsem, že bez toho to zkrátka nepůjde a od té doby s cvičením stávám i chodím spát.

Víťa na letošním MČR ve sprintu v Brně. Foto: Jiří Čech.

 

Letošní sezóna mi dala za pravdu. I díky cvičení jsem se fyzicky přiblížil špičce a mohl si splnit cíle jako do 6. místa na MEDu, nebo nominace do JRD.  Na druhou by to chtělo do příštího roku vylepšit stabilitu lesních výkonů, protože se mi kromě MČR na klasice a ČPŠ nepodařili skoro žádné lesní závody. Pozor si taky příště musím dát na prázdniny, kdy jsem sice prolezl spoustu hor a objel zajímavé zahraniční závody, ale systém tréninku se mi rozpadl, stejně jako tréninkový deník. Podzim pro mě byl ve znamení nových zkušeností ze závodů jako JEC, HROB, nebo MČR v přespolním běhu, které mi ukázali, že přibližování těm nejlepším bude stát ještě hodně úsilí. Tak vzhůru do práce!

Vít Horčička

Česká reprezentace na letošním MEDu na Slovensku. Víťa třetí zprava. Foto: FB Markéty Firešové.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *