Sloupek reprezentanta: Tomáš Kamaryt

od | 4. 6. 2021 | MTBO, Sloupek reprezentanta

Bajker, lobák, orienťák a nyní také účastník Mistrovství světa v MTBO. Plzeňský závodník Tomáš Kamaryt se nominoval do českého reprezentačního týmu a již za týden ho uvidíme v závodech MS ve Finsku. Jak se vůbec k MTBO dostal a jak propastné jsou chyby v MTBO oproti orienťáku?

Ve třiatřiceti? Ty vo*e Karýku, tos nezačal s tím MTBO reprezentováním brzo, co?! No ty vo*e úplně ne, nooo? …To víš, s tou sportovní specializací se to nesmí uspěchat…

A jak že jsem s tím MTBO vůbec začal? Za vším hledej ženskou. V mém případě to bylo na podzim 2015, kdy jednoho vyčichlýho krušnohorskýho lyžaře a průměrnýho O-pěšáka na poháru MTBO v NMnM sbalila na večírku jedna pěkná a jezdivá slečna. Inu možná to tak jednoduché a jednoznačné nebylo, ale na to se zeptejte jí 😉 Btw. Takhle nějak to mohlo vypadat… na začátku .

Jojo s Maruškou!!

Ke kolu i mapě jsem měl vždycky blízko, tak si říkám, proč ne? Po jednom závodě jste v B-kategorii, po druhém v A-kategorii, po roce v E-kategorii… Ale sakra na chvostu výsledkové listiny!!! A to mi vůbec vede na myšlenku… Dyť přece nemůže být složité hledat kontroly na cestách. No ano i ne…např. takové:

Míjení

  • Když při foot-O míjíš kontrolu a nepípne ti, jsi v klidu – ztráta 2s.
  • Když při MTBO míjíš kontrolu v 30-40km/h a nepípne ti – jsi v háji, brzda-flek, otočka, ku* těžkej převod… ztráta k půlminutě!

Odbočky

  • Přehlídneš-li významný objekt na foot-O jsi často v klidu, v mapě jich je hromada dalších.
  • Přehlídneš-li tečku/ odbočku na MTBO jsi v háji, další nemusí být, otočka a návrat je sakra „půlmína“… a zas ten těžkej převod

Odběhy/ odjezdy

  • Když při foot-O nezkoriguješ (na stupeň přesně) odběh, jsi zas v klidu, do pár metrů se dle buzoly srovnáš.
  • Když při MTBO vezmeš špatnou odbočku (např. na rozcestí 6ti cest), jsi v háji, ztráta pod mínu nepůjde…

Volby postupů

  • Běžíš-li po cestě – jdeš 3-5min/km. Jdeš-li napalmem/ fekálem – jdeš 6-10min/km = cca Polovina rychlosti
  • Jedeš-li z kopce jedeš 60km/h, (resp. po rovině 30km/h). Jedeš-li tečku – jedeš 6km/h, tj. desetinásobně (resp. Pětinásobně) méně!
  • Stejnou logikou lze skoro říct, že na MTBO se může vyplatit třebas pětinásobně delší objížďka, nežli na pěším OB… a to ti sakra zasadí brouka do hlavy.

A nemluvě o tom, že při foot-O si ten paleček (cíp buzoly) podržíš na místě, kde se nacházíš a prstíčky si pěkně pootočíš mapu ve směru běhu. Na biku se ti ten volant hergot furt klepe-pe-pe-pi-pe!!!

Těch rozdílů se dá najít hromady, ale hlavní je tu plynulost, volba postupu a ty nástupy za každou zatáčkou! 😉 Každá disciplína má prostě svoje – A to je boží!

Ale vraťme se k té pěkné jezdivé slečně, Marušce. Tou dobou ji končila studia v Hradci a měla trvalé bydliště u Šumperka. Já měl trvalé bydliště v Krušných a mrskal se na PhD. studiích v Plzni… trošku z ruky co? No, sestěhovali jsme se do Plzně – kam jinam že? 😉 , odjeli na „skororok“ do světa, mj. učit malý amíky orienťáku k Navigation games v Bostonu/MA (viz článek archivu o-news: https://o-news.cz/navigation-games-do-ameriky-za-dobrovolnictvim-v-ob-yes/) – DOPORUČUJEME!! Nejen pro jazykovou výbavu, ale i pro celej orienťák – jejich nadšení pro orienťák je neskutečný, stejně tak jako např. jejich lesní terény.

A co dál? Dál to teprva bude rock’n roll – na přelomu srpna a září budeme totiž tři! Ale to je již začátek jiného příběhu. O tom třeba na MTBO 5 Days v Plzni 😉

Tak trénujte a hlavně si ten orienťák užívejte!

Tomáš Kamaryt

(foto: archiv Tomáše Kamaryta)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 2. 2024
a svátek má Svatopluk.