Sloupek reprezentanta: Tereza Novotná
Dnes je 20.01.2020

Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 11.10.2019

Královéhradecká Tereza Novotná se po 6 letech vrátila do reprezentace, ve Švýcarsku nás na konci září reprezentovala na Světovém poháru v OB. Ve svém dnešním Sloupku reprezentanta ale shrnula jiné akce – a to týmová MČR, kde OK 99 Hradec Králové získal hned tři zlaté medaile a Terka byla vždy u toho. Co bylo klíčové k úspěchu?

11 rad jak získat zlaté medaile z týmových MČR: sprintovky, štafety, družstva.

Myslíš, že takový návod existuje? Možná se ti nepodaří aplikovat v takové kvalitě, ale u nás zafungoval. 

 

[1] Vrátit se k závodění ve správný čas

Je potřeba žít v zahraničí potřebnou dobu na to, že tým bude natolik sehraný a šikovný, aby družstvo mělo dostatečné zkušenosti. Preferovaně již dvě vítězství za sebou.

 

[2] Zasloužit si místo ve družstvu

Je doporučené počkat si na správnou formu. Když tě jako loni nenominovali, protože to neběhalo, je vhodné si počkat.

 

[3] Poučit se z chyb z prvního dne a využít je den druhý

Sprintovky: Úspěšně se poučit z předchozího dne z chyb z MČR ve sprintu, aby si člověk uvědomil, že na sprintu se nevyplatí dělat chyby.

 

[4] Nebrat to moc vážně

Sprintovky: Uvědomit si, že to děláme vlastně pro zábavu a s nadšením je potřeba jít do závodu. První den na MČR ve sprintu jsem to vzala moc vážně, chtěla moc zaběhnout dobrý závod a přitom si to zapomněla užít a navíc to pokazila. Na sprintovky jsem strategii pozměnila a na prvním úseku to skvěle zafungovalo.

 

[5] Být první v lese

Sprintovky a štafety: Na prvním úseku zásadně běhat první do lesa. Je to trik, který se osvědčil a pomáhá odstrašit soupeře. Pak je potřeba se zařadit dozadu balíku a kontrolovat skupinku zezadu.

 

[6] Mít parťáka

Sprintovky a štafety: Sehnat si oddílového parťáka či nejlépe sestru, která bude běhat ty společné úseky s tebou. Pokud máš ten luxus a máš sourozence, přemluv ji ať běhá štafety taky. Je to mnohem větší zábava. Můžete se spolu rozcvičovat a v lese si tajně říkat kódy.

 

[7]  Obklop se super lidma

Je důležité mít kvalitní tým a vyrůst v super parťě lidí, se kterou se potkáváte o víkendech, znáte na sebe tajemství a můžete spolu sdílet tyhle super sportovní okamžiky. Jak praví citát: “Happiness is only real when shared”.

 

[8] Pořiď si klubového fotografa

Fotograf se vždy hodí. Není důležité vyhrát, ale dobře u toho vypadat. A když se třeba televizi nepodaří vás zachytit na doběhu, říkáte si, ještě že máme toho fotografa, který zachytil oba doběhy – jak ten doopravdovej, tak ten do televize. Díky Kade!

 

[9] Podporuj ostatní

Měj důvěru ve své spoluběžce a po doběhu se přivítej u vyčítání. Vyhrát štafety není žádná sranda. Kdo by kdy tušil, že OK 99 vyhrálo v ženách štafety po 17ti letech – 2002 a 2019. 

[10] Mít předzávodní rutinu

Před závodem se nevymýšlí ani nezkouší nic nového. Dva km rozklus, abeceda, čtyři rovinky. Nejlépe doprovázené sestrou Markétou. Chápu ale, že ta se bude těžko shánět.

[11] Být svá

Pamatovat na to, že orienťák je natolik individuální sport, že je zbytečné se po někom opičit a napodobovat ho. Je důležité jít si svou vlastní cestou a hlavně jí věřit. Skvělý příklad důvěry ve své vlastní schopnosti jsem viděla teďka na svěťácích ve Švýcarsku, kde si Vojta Král šel svůj individuální závod, plně důvěřoval svým schopnostnem a na knockoutu všechny porazil. Další příklad je Terka Janošíková, která na startu finále knockoutu zářila radostí a z jejího výrazu se dalo vyčíst, že nedává šanci žádným pochybám.

Děkuji za oslovení o článek. Jen bych chtěla zmínit, že mnohem větší ocenění si zaslouží Denisa Kosová, která letos získala zlato z úplně všech MČR co běžela a má obrovskou zásluhu za naše mistrovské úspěchy. Letos jsem běžela družstva po devíti letech a stále z toho mám radost! Tenkrát v roce 2010 jsme se v dorostu ani nevešli na stupně vítězů. 

Díky všem za super zážitky!

Text: Tereza Novotná
Autoři fotografií: Petr Kadeřávek, Vojtěch Illner, Tomáš Bubela, archiv autorky

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *