Sloupek reprezentanta: Tereza Čechová
Dnes je 20.01.2020

Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 14.12.2018

Letos poslední rok juniorkou, příští rok již v dospělé kategorii. Tereza Čechová má za sebou výbornou sezónou, z Mistrovství světa juniorů si odvezla stříbrnou medaili ze štafet a další skvělá umístění (např. 8. místo na klasice). A i proto byla zařazena do výběru dospělé reprezentace v OB.  Jak se těší na tento přechod mezi elitu? To Terka popisuje v dnešním Sloupku reprezentanta.

Pomalu končí rok 2018, blíží se Vánoce a chvilku po nich nový rok, na jaře nová sezóna a pro mě nová velká výzva – přechod do dospělé kategorie.
První, co se mi při téhle myšlence vybaví, jsou delší i obtížnější tratě, které vyžadují zkušenosti, dobrou mapovou, fyzickou i psychickou kondici, a silnější soupeřky. Není to ale všechno, s čím se budu, stejně jako ostatní, muset vypořádat. Přidáme k tomu nutný kvalitní trénink z mé strany, trochu školy, hodně zkoušek, málo času, kolize priorit a máme z toho dokonalý guláš. Proto si musím položit otázku, s čím do nové sezóny půjdu.
Odpověď je jasná – s respektem a velkou zvědavostí.

Terka Čechová na startu sprintu v Mladé Boleslavi, po její pravici její brácha Petr, fotí otec Jiří. Foto: Jiří Čech.

Nacházím se teď v podobné pozici, jako před šesti lety, kdy jsem se dostala do výběru dorostu a s napětím jsem očekávala, jak se mi bude dařit v áčkových kategoriích. Teď jsem se dostala do dospělé reprezentace a je to tu zas, nevím, co od sebe můžu čekat.  I když vím, že se to nedá úplně srovnávat.
Se svou dorosteneckou a juniorskou „kariérou“ jsem spokojená. A přesto, že moje forma nebyla vždy tam, kde jsem jí chtěla mít (loni jsem měla problém s únavou a nedostatkem železa), splnila jsem si téměř všechny cíle, které jsem si na tu dobu určila. To, že se mi hlavně loni neběhalo tak dobře, jak bych chtěla, mě dovedlo k tomu, že si nekladu přehnané cíle a ještě v létě jsem vůbec nepřemýšlela o tom, jaké to v dospělých bude.

Terka na doběhu klasické trati na MSJ v Maďarsku (8. místo). Foto: Jiří Čech.

Od té doby jsem měla možnost zaběhnout si nominační závody a světový pohár, který mi pomohl upravit si měřítka, trochu si protřídit myšlenky a hlavně podpořil tvrzení všech, kteří už do dospělých přešli, že to opravdu není lehké. Vážím si toho, že jsem měla možnost si tu skvělou příležitost zažít.
V tréninku toho moc měnit nebudu. Loni jsem začala trénovat s Petrem Kozákem, jehož vedení mi naprosto vyhovuje. Škola mi bere hodně času a víc fází nebo náročnější trénink bych nejspíš nezvládala. Zařazení do dospělé reprezentace je pro mě velkou motivací (ale JRD mi bude chybět) a chci se dál snažit trénovat při škole, i když je to někdy náročné. Jestli to bude stačit, se dozvím na jaře.
Těším se na všechny výzvy, které mi dospělá kategorie přinese, a jsem zvědavá, jak se s nimi vypořádám.

Tereza Čechová

Druhé místo pro Terezu Čechovou na MČR ve sprintu v Táboře. Foto: Jiří Čech.

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *