Sloupek reprezentanta: Štěpánka Staňková

od | 29. 6. 2018 | MTBO, Sloupek reprezentanta

Štěpánka Staňková. Členka reprezentačního družstva dospělých v MTBO a závodnice LKT 80 Šumperk. V dnešním Sloupku reprezentanta se dívá do svých začátků, nejen bikerské kariéry, ale vůbec, jak začala s orientačním během. A jaký má Štěpánka cíl jako reprezentantka? I to se dneska dozvíte. Příjemné čtení.

Na úvod si dovolím jen stručné „zpátky do minulosti“. K orientačnímu běhu jsem se dostala díky školním závodům na základní škole, kde mě „draftovala“ SK Severka Šumperk. Na výsledek už si nevzpomínám, ale slovo dalo slovo a začala jsem pravidelně trénovat a závodit. Orienťák pro mě znamenal velkou výzvu, skvělou zábavu, ale i tréninkový doplněk k mé tehdejší zimní sportovní disciplíně číslo jedna – závodnímu sjezdovému lyžování. Své první MTBO závody jsem jela v roce 2007 na Slovensku, dílem ze zvědavosti, ale také protože mi cyklistika byla od malička blízká. Postupně jsem začala „biky“ prožívat víc a víc. Dnes už závodím 12. sezónu.

Součástí tréninku “bez mapníku” jsou také závody Šumperského poháru horských kol. Foto: LEON photo.

V juniorské reprezentaci jsem strávila dva roky. Vrcholem pro mě bylo JMS v Dánsku, do kterého jsem šla z pozice vedoucí závodnice Českého poháru. Svá největší očekávání a naděje jsem vkládala do longu (klasická trať). Na diváckou kontrolu jsem dojela ve slibném mezičasu kolem velké bedny/ medailové pozice. Bohužel pak následoval defekt, jehož opravou (tj. výměnou duše a zběsilým pumpováním) se jakékoliv šance rozplynuly. Tehdy mě to hrozně moc mrzelo, ale pak jsem dospěla k závěru, že „tu“ medaili musím vybojovat prostě při jiné MTBO příležitosti a 100% s „bezdušáky“! Na ten pravý čas stále čekám. Jsem členkou repre družstva dospělých, čehož si nesmírně vážím. Měla jsem možnost zúčastnit se objemových soustředění na Mallorce, ale i cenných mapových tréninků v ČR i v zahraničí atd. V letošní sezóně bojuji o účast na MS v Rakousku, které vypukne v srpnu.

Předávka oddílové parťačce Zuzce Tomečkové při letošním MČR štafet v Karlových Varech. Foto: Daník Seifert.

Trénování na silničním i horském kole věnuji velkou část volného času, který mi dovoluje zaměstnání. Když nejsou MTBO závody, účastním se různých „hladkých“ cyklistických závodů, které jsou převážně na regionální úrovni. Obrovskou radost mi letos udělalo umístění na MČR v MTB 24hodinovce v Jihlavě, kterého jsem se účastnila s mými největšími tréninkovými parťáky z Kolovna bike teamu. V kategorie čtveřic jsme získali stříbrnou medaili! Byl to jednoznačně ten nejvýživnější trénink psychické odolnosti a vytrvalosti, který znám. (Jen se v pondělí v práci vyvarujte odpovědi na otázku „tak jaký byl víkend?“ ? ).

Štěpánka Staňková

Šumperská závodnice Štěpánka Staňková. Foto: Jan Svoboda

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 4. 2024
a svátek má Rostislav.