Sloupek reprezentanta: Richard Wohanka
Dnes je 21.01.2020

MTBO | Sloupek reprezentanta | 25.05.2018

Richard Wohanka je dorostenecký reprezentant v MTBO jezdící za SKOB Slaný. Jak se k tomuto sportu dostal? Co je jeho silná a naopak slabší stránka? Jaká je jeho oblíbená disciplína? I o tom všem se dnes dočtěte v tradičním pátečním Sloupku reprezentanta.

Orienťák dělám poměrně krátce, teprve tři roky. Moje cesta k němu byla vcelku zajímavá.
Jako dítě jsem vždy sportoval, hrál jsem fotbal, florbal a dokonce dělal 5 let aerobic. Zároveň, jelikož bydlíme na samotě v lese, jsme společně se ségrou a jednou kámoškou neustále lítali někde v přírodě. A vždy mě lákalo kolo, ale bohužel jsem jezdil jenom takzvaně kolem komína. Protože ve Slaném, u kterého bydlím, nebyl žádný mládežnický cykloklub.

Až jednou se ve škole objevil letáček na nábor do místního MTBO týmu. Zaujal mě, ale nebyl jsem si jistý, jestli je to ono. Orienťák, běžecký ani na kole, jsem prakticky neznal. Nelíbila se mi představa, že budu jezdit s plastovou deskou na řidítkách, myslel jsem, že mě bude mapa jen otravovat a brzdit.
Nakonec jsem odpověděl a seznámil se s Janem Kouřimským, který se pro mě záhy stal Kouřou a zároveň mým trenérem.
Pak jsme vyrazili na můj první trénink s mapou. Dostal jsem instrukce, že bílá není pole, ale les a vyjel jsem. Již tehdy jsem zjistil, že jezdit s plastovou deskou nebude tak strašný a mapa mě rozhodně nebude otravovat, ale naopak hodně bavit.
Měsíc od odpovědi na leták jsem  jel na svůj první ČP do Maďarska.
Zpětně se divím, že na to rodiče nic nenamítali – první závod a hned tak daleko?

Přesto, že předtím jsem na mapě byl jen dvakrát, dokázal jsem se neztratit. A nedopadl jsem úplně nejhůř, ačkoli mě v obou závodech potkal defekt.
Pak šlo vše ráz na ráz. Na konci sezóny mě vzali do reprezentace a další rok jsem už letěl na MED do Portugalska. Tam jsem se v middlu podíval na velkou bednu a zjistil tím, že opravdu mám na to závodit s těmi nejlepšími. Sezónu na to jsem již stál na stupních se stříbrnou medailí na krku. Samozřejmě získanou v longu, protože doteď je mapa moje slabá stránka a vždy zajíždím lepší výsledky ve fyzicky náročných závodech. To je dáno i tím, že od loňska kromě orienťáku závodím i v XCO.
Tento rok cítím, že mapa už je na dostatečné úrovni a nebude mě tolik brzdit. Ale i tak se sprint nikdy nestane mou disciplínou.

Richard Wohanka

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *