Sloupek reprezentanta: Petra Hančová
Dnes je 19.01.2020

LOB | Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 13.01.2017

Petra Hančová, závodnice Lokomotivy Pardubice a OOS TJ Spartak Vrchlabí, získala na loňském juniorském šampionátu v LOB stříbrnou medaili, v létě pak reprezentovala Českou republiku na JMS v OB. Pro rok 2017 je zařazena jak do dospělé reprezentace v LOB, tak do skupiny U23 dospělé reprezentace v pěším OB. Jak to všechno zvládá a čemu dává větší preferenci? To se dozvíte z následujícího Sloupku reprezentanta.

Loňským rokem pro mě skončila možnost poměrně jednoduchého skloubení LOB a OB. Ani jeden ze sportů nebyl časové náročný natolik, aby se akce jednoho překrývaly s druhým. Navíc jsem měla možnost připojovat se v zimním období k běžkařům, kteří vyráželi každý den na sníh (Benecko, Mísečky, později i uměle zasněžované a osvětlené tratě ve Vrchlabí). Jediným sporným obdobím byl březen a to lyžařské volno a první OB soustředění. Ale jak to bude dál, asi rozhodne především čas.

Petra na JMS v LOB v Rakousko (2016). Foto: Roman Horyna

Přechod na VŠ mi nabízí hned spoustu nových tréninkových možností a změn, které nahrávají především OB, ale najdou se i pro LOB… Hlavní změnou bude možnost mapových a běžeckých tréninků s orienťáckou skupinou a celková změna přípravy na LOB, která bude muset po většinu zimy vyjma Vánoc a soustředění probíhat na suchu, což velmi napomůže jarnímu přechodu na OB. Ale abych nezapomněla na výhody pro LOB. Najít ve Vrchlabí rovnou cestu, kam může člověk vyrazit na kolce bez starosti, že se z kopce přerazí nebo ho něco přejede, jde jen stěží, byla jsem tedy odkázána na běžkařské tréninky, kde nás sváželi autem dolů. Teď mám možnost využít cyklostezek okolo Pardubic, není to žádná sláva, ale stačí to.

Sprint na JMS ve Švýcarsku (2016). Foto: Jiří Čech

Ráda bych se i nadále věnovala oběma sportům naplno, ale bohužel víkendů je málo. Prvním problémem, který jsem zaznamenala, je křížení LOB závodů (otazníkem je sníh) a zimních víkendovek. Zda a jak se dá skloubit LOB a OB či zda se budu muset rozhodnout pro jeden ze sportů, ukáží následující sezóny. Momentálně nemohu říci, u kterého sportu bych zůstala. V létě je všude pyl a alergie, v zimě zase zima a horší tréninkové podmínky a takto bych mohla pokračovat do…

Se stříbrnou medailí z loňského juniorského šampionátu v LOB. Zdroj fotografie: orienteering.it

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *