Sloupek reprezentanta: Ondřej Hlaváč

od | 18. 1. 2019 | LOB, Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Závodník brněnské Tesly (LOB) i SK Žabovřesky (OB) Ondřej Hlaváč, který v loňské anketě o nejlepšího juniora v LOBu skončil na 3. místě, začal s LOBy v roce 2012. Svůj první závod si bude velmi dobře pamatovat, zážitek na trati promítl i do dnešního Sloupku reprezentanta.  

Jeden víkend v lednu 2012 pořádala Tesla na Třech Studních na Vysočině LOBy. Nic speciálního, kromě toho, že ve startovce v kategorii H14 figurovalo i moje jméno. Nikdy jsem LOBy nejel, ale orienťák jsem začal běhat snad ještě v plenkách a trať Jizerské 50 jsem objel za tátou na gumě asi tak v 7 letech. Tak proč nezkusit tuhle kombinaci mých dvou oblíbených sportů? Před startem jsem si ještě myslel, že je to dobrý nápad…

Svoje první LOBy jel na Třech Studních, dnes je stabilním členem juniorské reprezentace. Foto: archiv autora.

Tři, dva, jedna, start! A už jsem jel. Jedničku jsem našel v pohodě, dvojku taky, trojka čtyřka easy, tyjo to je fakt dobrej sport. Pětka byl trochu delší postup s volbou, ale i to jsem zvládl. Bomba! Jenže problém přišel u kontroly. Chtěl jsem orazit, ale místo očekávaného pípnutí se ozval jen zvuk rukavice narážející na krabičku. Sakra, kde mám čip? Vždyť ještě na čtyřce jsem ho měl! Určitě mi někde po cestě spadl, to ho ještě rychle najdu a dojedu do cíle v dobrým čase. Musím valit! Jel jsem celou cestu zpátky až na čtyřku, koukal do sněhu, ale nikde nic! To snad není možný, tak dobře rozjetej závod. Naplnil mě pocit zoufalství. Vždyť čip je drahej, co na to řeknou rodiče? A ve výsledcích budu DISK, to bude strašnej trapas. Co mám dělat? Pomalu a smutně jsem si objel zbývající kontroly. Když jsem se blížil od sběrky do cíle paralelně s dojezdovým koridorem a lidi na mě křičeli, že jedu špatně, chtěl jsem se na místě propadnout. Cítil jsem se hrozně trapně, tenhle blbej sport už fakt nikdy nepojedu.

No a teď, o pár let později, jsem posledním rokem v juniorské repre, připravuji se na první kolo nominaček a Ski-O Tour v Rakousku (článek vznikal před těmito závody – pozn. red.), a v březnu mě snad čeká JWSOC v Piteå na severu Švédska. To by mě ve dvanácti rozhodně nenapadlo 🙂

Tak nám držte palce!

P.S.: Můj čip se našel, někdo ho vzal nejspíš ještě předtím než jsem ho začal hledat a donesl na prezentaci. Tímto bych rád po letech poděkoval neznámému nálezci. Takže až zase pojedete LOBy, nezapomeňte si ho dobře připevnit!

Ondřej Hlaváč

V létě je Ondrův sport č. 1 orientační běh. Foto: archiv autora.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.