Sloupek reprezentanta: Ondřej Hasman

od | 9. 11. 2018 | LOB, MTBO, Sloupek reprezentanta

Dnešní sloupek patří mladému plzeňskému závodníkovi – Ondřej Hasman se věnuje LOBům a MTBO, v letošním hodnocení Českého poháru mezi juniory vybojoval celkové druhé místo a úspěchy se mu daří sbírat i na mezinárodní úrovni. Jak se tento objživelný závodník dostal do reprezentace a jaká úskalí vidí ve své přípravě? Více v následujících řádcích.

Orienťák dělám prakticky od narození, protože nás k tomu vedli už jako malé rodiče. Nejdřív jsem závodil jenom v pěším OB, ale mimo to jsem dělal i spoustu jiných sportů a koníčků, například biatlon, běžky, florbal, atletiku a hrál jsem na flétnu nebo klavír. Většině z nich už se nevěnuju, ale u orienťáku jsem tak nějak vydržel do teď.

MTBO doplňuje Ondra Hasman i závody v lyžařském ob (foto: fb Orienteering.it)

První LOBy jsem jel asi ve 12ti na MČR, které byly zrovna v Jakuszycích, a shodou okolností jsem i vyhrál. O rok později jsem po ZODM dostal nabídku v dorostenecké reprezentaci. Další rok jsem se podíval na svoje první mezinárodní závody (MED v Rakousku), které pro mě byly velkou zkušeností. Ten rok jsem začal jezdit také MTBO závody a povedlo se mi dostat i do bajkové repre a další rok na první mezinárodní bajky (MED ve Francii). Od té doby se mi zatím podařilo dostat se na všechny akce v LOBech i MTBO. Asi nejhorší pro mě byl MED ve Finsku, kde se závodilo běžně v -20 ° a odvezli jsme si i pár omrzlin. S některými závody můžu být spokojen, ale rozhodně si myslím, že mám navíc a že jsem ještě nezajel naprosto bezchybný závod. Každopádně bych řekl, že dokážu držet krok s nejlepšími a na dosažení touženého výsledku už moc nezbývá.
Co se týče tréninku, tak mi nedělá takový problém kombinovat přípravu na zimu a léto, zvlášť když se kolo i běžky docela doplňují. Možná větším problémem je odpočinek, který je ne vždycky ideální, a někdy mám problém si znovu navyknout na plný závodní režim, který začíná v podstatě pár týdnů po dalším vrcholu. Se zimní přípravou mi pomáhá běžkařský oddíl SCPL a taky Ondra Vodr, na bajky trénuju spíš sám. Čeho si ale nejvíc cením na těchto chvílích jsou lidi, se kterými jsme se mohli poznat a společné chvíle, které se jen tak nezapomínají. A i když se věnuju hlavně MTBO a LOBům, tak si pár OB závodů taky zaběhnu, hlavně kvůli kamarádům a taky protože někdo vždycky musí být poslední.

Ondřej Hasman

Ondřej Hasman (úplně vlevo) na Juniorském mistrovství světa 2018 (foto: Petr Lukavec)

(úvodní foto: Petr Lukavec)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.