Sloupek reprezentanta: Miloš Nykodým
Dnes je 18.01.2020

Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 14.04.2017

Ani na Velký pátek nepolevujeme a přinášíme nový Sloupek reprezentanta. Tentokrát dostal znovu pozvání Miloš Nykodým. Čeští reprezentanti v OB mají po náročné zimní přípravě a troufáme si tvrdit, že o tom, jak trénovali a připravovali se na novou sezónu, si bude velmi zajímavé přečíst. Miloš přestoupil na podzim do švédského klubu OK Linné, kde i trávil většinu přípravného období. Jaké měl podmínky, co ho vysloveně nadchlo a jaké minusy má jeho pobyt na Severu se dozvíte v následujícím článku.

Zdravím všechny čtenáře O-news. Byl jsem osloven k sepsání Sloupku reprezentanta o svém severském turné a zimní přípravě. Začal bych asi tím, že jsem si vybral dobře. OK Linné a jeho členové mě vřele přijali mezi sebe. Navíc jsem jim do Švédska přivezl „suchou“ zimu. Nestává se tak často, že odjedete v zimě na sever a najdete tam míň sněhu, než v ČR. Tudíž jsem měl krom náročného terénu k tréninku i perfektní klimatické podmínky. Dále bych vyzdvihl přístup ke všem OCADům okolních map, k perfektní tiskárně v klubovně a  možnost kdykoliv si vypůjčit klubový mikrobus (mají tři). Navíc mít po ruce Albina (Albin Ridefelt – pozn. red.) znamenalo téměř neustálý přísun nálože technických tréninků. Skoro každý den jsme vyráželi na mapu. To byla asi největší změna oproti tréninku v Česku, i když i doma trénuji na mapě celkem často.

Jeden z Dýmových tréninků na jeho oblíbené mapě Lunsen.

Z loňské sezóny jsem v tréninku zachoval i velké množství různého posilování, které hromadně nazývám „core training“. A to je jedna z věcí, které dělám úplně jinak, než Švédi. Teda aspoň podle toho, co jsem odpozoroval u Albina, Oskara (Oskar Sjöberg – pozn. red.) a Rassmuse (Rassmus Andersson – pozn. red.). Ti se více věnovali posilování se závažím. Já si víc hraju s vlastní vahou. Přivezl jsem si gymball a poctivě na něm cvičil celou zimu, což udržovalo odstup mezi mnou a všemožných druhů zranění, které si člověk, nenavyklý na běh v těžkém švédském terénu, může přivodit. Teda alespoň to je moje teorie. Ve své tréninkové filozofii jsem nic neměnil, protože loni sklidila svá ovace. Jen jsem o maličko přišlápnul pedál, což se některým zdálo již nemožné. Nechtěl jsem psát žádná čísla, ale pro zvědavce. Ve svém nejobjemnějším období jsem se mimo soustředění dostal na nějákých 25 h tréninku (215 km)/týden na soustředění na 27h (230 km)/týden. Nejdůležitějším faktorem je ale absence jakéhokoliv výpadku ze zdravotních příčin. Snad krom rýmičky se mi za celou zimu vyhnuli všichni bacili.

#swedishleague "podium" at todays middle distance in Blekinge. Today I enjoyed the race bit more cause I could have read the map. 😀 nor the best quality again, but 1:10 made it easier. Looking forward to SM natt. @hshsport.cz #nanosnb #enervit #enervitteam #oklinne 📸 @karnathorsson

A post shared by Miloš Nykodým (@dym9005) on

Abych nepsal jen o výhodách, tak jsem našel i dvě nevýhody. Zaprvé regenerace typu masáž, bazén či jiné takové radovánky jsou tu nesmírně nákladné, takže jsem byl na bazéně za celou zimu dvakrát a masáž jsem neabsolvoval žádnou. Takže jsem se musel zaměřit na jiný druh regenerace, a tím je krom pravidelného protahování i kvalitní dlouhý spánek. A zatím to funguje dobře. Zadruhé v Uppsale nenajdete moc kopců, takže jejich trénink je značně ztížen. Jediný použitelný kopec je v nedoběhové vzdálenosti a brát si na běžecký trénink auto se mi nechtělo, takže na kopcích budu muset zapracovat doma. Sílu jsem ale určitě neztratil. Bažiny vám ji sami o sobě dají dost. Až se mě teda sezóna zeptá, co jsem přes zimu dělal, můžu se vztyčenou hlavou říct, že jsem pro ni udělal maximum. Teď je ale potřeba neusnout na vavřínech, protože ta nejdůležitější část tréninku je stále přede mnou a tou je vyladit formu na tu pravou dobu.

A pro ty nejzvědavější jsem sepsal něco na svůj web, kde najdete trochu toho brblání o dění posledních dvou měsíců, více čísel a tak. Ve Švédsku už sezóna vypukla naplno, takže i něco o prvním kole Švédské ligy (v mé mizerné angličtině).

PS: A jak už jste si mohli přečíst na reprewebu, nebo na Béďovi, tak jsem dostal volňáska z prvních nominaček na SP ve Finsku. Za což jsem moc rád, protože každé cestování nabourává pravidelný trénink a regeneraci, které jsou aktuálně prioritní.

Na viděnou v květnu!

Reprezentace má nyní během Velikonoc nominační závody na SP ve Finsku, který se uskuteční poslední květnový víkend. Více o celém klání najdete na stránkách reprezentace.

Miloš Nykodým

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *