Sloupek reprezentanta: Michal Argaláš

od | 10. 11. 2017 | LOB, Sloupek reprezentanta

Na letošním Mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu v Rusku byl vždy do třicátého místa, na klasické trati obsadil dokonce krásnou 17. příčku, což je jeho nejlepší individuální výsledek v seniorské kategorii. Třinecký závodník Michal Argaláš si pro naše čtenáře připravil dnešní velmi zajímavý Sloupek reprezentanta. Vyvrací některé negativní fráze o LOBu a hlavně všechny zve na novou sezónu. Přejme si dostatek sněhu!

Konečně. Konečně mi mí kamarádi budou věřit, že jsem reprezentant. Děkuji O-News.cz!
Vím, že v dorostencích a juniorech jsem výsledkově obzvlášť nezářil, dával přednost spíš škole, místy horkotěžko odolával lákadlům studentského života či jistým prázdninovým povinnostem. To si potom kdekdo mohl říct, že o co mi jde tady tím návratem k LOBům.

LOBy mi totiž během studia na výšce začaly dost chybět. A i když v Česku opravdu nejsou ideální podmínky a pořádné, kvalitní LOBy jsou tak jednou za dva roky a většinou si doškrábete lyže nebo jezdíte po vodě a bahně, tak na ně nedám dopustit. A jestli je nějaký sport naprosto báječný, tak jsou to LOBy konkrétně nejvíc. V OB komunitě jsem se ovšem setkal s nejedním odlišným názorem. Od některých věrných hejterů tento názor musím slýchat pravidelně a zbytečně často.

Michal Argaláš na letošním ME, které se konalo ve Finsku. Zdroj: http://team.ski-o.cz/

Chápu, že všichni chcete mít krásně nepoškrábané lyže, abyste se potom na vysušených skluznicích mohli katastrofálním stylem plácat mezi turisty na magistrálách.

Chápu, že se vám nechce štrachat přes půl republiky za sněhem, abyste potom mohli přes víkendy běhat zimní ligy na šedivých sídlištích.

Ale co je pár škrábanců na skluznici, když potom v euforii sjíždíte nádhernou čárku nebo brázdíte hlubočák?

Co je jedna zlomená hůlka, když potom v čisté esenci radosti rubete soupažema nekonečné sítě skútrovek?

Co je nekonečná cesta pro 5 centimetrů špinavého sněhu, když to potom na práskačkách valíte lesem hlava nehlava?

Tyto radosti jsou pro mě velikým zdrojem motivace. Tu kupodivu nacházím již třetím rokem, co jsem se začal zase snažit. A tento třetí rok zatím vypadá, co se přípravy týče, nejlépe. Přes letní sezónu jsem dával spíše objemové záležitosti, delší neorieňťácké závody, kolce a gumy. S přechodem do podzimu se snažím o větší zaměření na sílu vršku, víc intervalových a rychlejších tréninků a lepší regeneraci. Nemoci se mi naštěstí vyhýbají víc, než v předchozích letech.

Michal Argaláš společně s Markem Schustrem a Filipem Hadačem vybojovali zlatou medaili na MČR štafet 2011. Foto: Petr Kadeřávek.

S tím, že je v Alpách už sníh, tak pojedeme příští týden do Tauplitz. V prosinci potom na téměř dva týdny na další lyžovačku kamkoliv za sněhem. To už i s mapovou přípravou, která se bohužel nedá praktikovat na suchu a v tuzemských podmínkách. Přes Vánoce se snad bude dát lyžovat kdekoliv a ve zkouškovém jakbysmet. Vše směřujeme k ME v nádherných vysokohorských terénech v Bulharsku. Tam se také rozhodne, kteří studenti se poté zúčastní AMS v Estonsku.

Takže už si do kalendářů piště termíny závodů (http://www.ski-o.cz/zavody), které se teda stejně minimálně 2x budou měnit podle sněhové situace. Budeme jenom rádi, když uvidíme nové tváře, budeme mít větší konkurenci a ve startovce víc, než 10 závodníků.

Princezny a princové. Reprezentace LOB na letošním ME. Michal Argaláš třetí zprava. Foto: FB Johanky Šimkové.

Michal Argaláš

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.