Sloupek reprezentanta: Martina Tichovská
Dnes je 19.01.2020

MTBO | Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 31.03.2017

Česká Tove Alexandersson? Možná. Dvojnásobná mistryně světa v MTBO Martina Tichovská patří do nejužší světové špičky na každém světovém šampionátu v MTBO. Pokud je ale potřeba, nastoupí do štafety SK Praga Praha, kde je nepostradatelnou součástí týmu. V dnešním Sloupku reprezentanta popsala tato “obojživelnice”, jak to všechno stíhá, na co se více zaměřuje a jak trénink umí skloubit s prací.

Jak skloubit neskloubitelné?

Byla jsem od mala orienťačka tělem i duší, ale po tom, co jsem druhým rokem v juniorkách zažila zklamání ze své formy a nenominaci na JMS, potřebovala jsem zkusit něco nového. Vzhledem k tomu, že tou dobou už v tom jela spousta mých orienťáckých kamarádů, MTBO pro mě byla jasná volba! Prostě sedneš na kolo a jedeš podle mapy postupy, které náročností nemohou konkurovat pěšímu orienťáku, jak snadné.

Titul ze sprintu na MS v Liberci 2015 (sprint se jel v Turnově). Foto: wmtboc2015.cz

 Jenže, opak byl pravdou! Už jenom naučit se nějak kloudně pohybovat na kole v terénu, když do teď jsem jezdila pouze na cyklostezkách a přitom koukat do mapy a pokusit se nestát na každé křižovatce jako turista a hledat, kam dál. Na prvních závodech jsem spíš zápasila sama se sebou, než že by mě zajímali nějací soupeři. Hlavně dojet do cíle celá, se všemi kontrolami a nejlépe bez nějakého půlhodinového záseku. Zní to komicky, ale první rok byly moje cíle opravdu velmi nízké. Časem se mi nakonec vše podařilo tak nějak skloubit, vypilovat rychlé mapování s technicky relativně vyspělou jízdou a dnes jsem tam, kde jsem. V současné době je pro mě prioritní závodění v MTBO.

Vítězství Pragovky na premiérovém MČR ve sprintových štafetách ve Smiřicích. Zdroj: archiv MTBO

Na pěší orienťák jsem ale v žádném případě nezanevřela. Dalo by se říct, že půl roku jsem běžec a půl roku cyklista. Celou zimu běhám a trénuju s orienťákama a s blížícím se jarem, pomalu převlékám „klackáče“ za „kůži“ a orientky za cyklistické tretry. Snažím se i během bikové sezóny alespoň jeden den v týdnu běhat a jezdit na pěší OB, abych, když je třeba nastoupit za Pragovku v závodě štafet nebo družstev, byla vždy co nejlépe připravená. Ale abych pravdu řekla, tak MTBO na vrcholové úrovni s pěším orienťákem moc kombinovat nejde. Navíc do toho ve značné míře promlouvá můj zaměstnavatel a množství dovolené, kterou každoročně obětovávám soustředěním a mezinárodním MTBO závodům. Biková sezóna už se pomalu blíží, a tak jsem zas v plné přípravě, odhodlaná postavit se novým výzvám v Českém poháru a snažit se prosadit v konkurenci i na světových akcích. Snad mi k tomu pomůže i to, že jsem změnila bydliště a objevuji nové cyklistické i běžecké revíry. Vzhůru do nové orienťácké sezóny!

Martina Tichovská

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *