Sloupek reprezentanta: Martina Tichovská
Dnes je 18.01.2020

MTBO | Sloupek reprezentanta | 31.05.2019

Již příští týden začíná ME v MTBO. Letos se však česká reprezentace bude muset obejít bez velké opory týmu. Martina Tichovská má pro letošní sezónu mnohem jiné, příjemnější povinnosti, a v dnešním Sloupku reprezentanta se podělila o své neobvyklé zážitky, kdy vystoupila z kolotoče trénování a závodění. Příjemné čtení! 

Jak se žije bez závodů

Po loňské sezóně MTBO plné velkých sportovních očekávání a nakonec i úspěchů jsem cítila, že už nutně potřebuji nějakou změnu. Přeci jen v kolotoči MTBO reprezentace mám odpracovanou již 12. sezónu a to dá nejen fyzicky ale také psychicky dost zabrat. Kolektiv se mění, mládne a životní priority se oproti mladším kolegům začínají dost lišit. Proto jsem k velké radosti po Novém roce uvítala zprávu, že v nadcházející sezóně se mé závodní povinnosti změní na ty mateřské.

Loňská první zlatá medaile z ženských štafet na MS v MTBO v historii šampionátů pro český tým, Martina Tichovská finišovala. Zdroj: Foto Burmann.

Ono se to lehce řekne, ale těch změn, které sebou tato novinka nesla, bylo celkem dost. Nové kolo na sezonu koupené, zahraniční soustředění na najíždění jarních kilometrů objednané a ono to najednou všechno půjde stranou? A co jako budu celé jaro dělat, když ho nestrávím najížděním objemů na kole a obíháním závodů v pěším OB? Celé dilema za mě vyřešil můj aktuální stav, který mi moc příležitostí ke sportu nedal. Pokaždé, když jsem se proto dostala alespoň lehce na kolo nebo k proběhnutí, byla jsem nadšená. Vrcholový sport přináší spolu s dřinou a odříkáním i spoustu adrenalinu a uspokojení z dobře provedeného tréninku či odjetého závodu – to jsem se bála, že mi bude chybět. Ale právě naopak, začala jsem si sport užívat z úplně jiného pohledu. Konečně mám spoustu volného času třeba na zahrádkaření, jezdím na kole do práce a můžu jít kdykoliv na kolečkové brusle, i když se mi to zrovna nehodí do tréninkového plánu. Ale hlavně, když se mi nechce, tak nemusím!

A jak se žije bez závodů? To vlastně stále ještě nevím. První víkend bez mé aktivní účasti v závodě mám teprve před sebou. Ale jedno je jasné. Při příjezdu na shromaždiště na mne stále dýchá atmosféra závodu, a i když letos nejde o vítězství, nenechává mě to klidnou. Automaticky mi nabíhá rituál předstartovní přípravy na co nejlepší výkon. Takže i když život rekreačního sportovce prozatím oceňuji, v duchu doufám, že se mi podaří v příští sezoně alespoň trochu skloubit mateřské a tréninkové povinnosti a já se budu moci vrátit do MTBO na té nejvyšší úrovni. No není to výzva?! Uvidíme…

Martina Tichovská

Martina Tichovská byla také a pravděpodobně zase bude stabilní členkou SK Praga, kde má řadu úspěchů. Zde MČR sprintových štafet 2014. Foto: archiv O-News.cz.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *