Sloupek reprezentanta: Martin Kabát

od | 24. 6. 2022 | Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Poprvé se nominoval na mezinárodní akci, a to mistrovství Evropy dorostu. Kromě toho má několik medailí z MČR, A žebříčku a Českého poháru štafet. Řeč je o závodníkovi SK Praga, kterým je Martin Kabát. A právě úplný nováček v reprezentačním dresu je autorem dnešního Sloupku reprezentanta, ve kterém píše o přípravném soustředění, které se konalo minulý víkend v Luhačovicích a okolí.

Letos jsem se díky špetce štěstí nominoval na mistrovství Evropy dorostu v Salgótarjánu, kam za pár dní odjíždíme s reprezentací trénovat před samotným mistrovstvím. Dnes se budu spíše věnovat přípravnému soustředění v Luhačovicích, které jsme absolvovali minulý víkend.

Jako orientační běžec moc úspěchů nemám a moje kariéra není nijak zázračná, spíše plná nekončících zdravotních komplikací. K běžeckému orienťáku jsem se dostal postupně přes volejbal, MTBO, až jsem skončil u běhání. Zatím mám pár medailí z MČR a ze závodů A žebříčku, ale o tom zde psát nechci.

Martin Kabát při tréninku v Luhačovicích (Foto: Kateřina Nevěřilová)

Minulý víkend jsme absolvovali přípravné soustředění v Luhačovicích/Zlíně. Celá akce začala pro většinu účastníků zdlouhavou cestou do místa konání (pro mě 5 hodin). Po příjezdu do Zlína nás čekala první fáze, konkrétně sprint na mapě Jižní Svahy, kde se v nedávné minulosti konaly nominační závody na JWOC 2021, či mistrovství ČR ve sprintových štafetách 2018. Terén je zajímavý tím, že disponuje multilevelovým komplexem, kterých se v ČR moc nevyskytuje, a je to zajímavé zpestření. K tomu byly na trati použity šváby, takže byl trénink celkem navigačně náročný.

V sobotu jsme dopoledne absolvovali trénink sprintových intervalů přímo v centru Luhačovic okolo lázeňského areálu. Terén by měl být podobný Salgótarjánu, co se týče převýšení, a možností voleb. Trénink prověřil především fyzicky, ale přítomnost švábů přidala i na mapové náročnosti. Po obědě jsme se přesunuli na místo konání závodů Žebříčku B na klasické trati. Naším cílem bylo běžet jen lehce nad hranicí klusu, a soustředit se na čistý mapový výkon. Trať znovu obsahovala pasáže podobné terénu na MEDu – hlavně hustníkový začátek a middlový konec. Pokud bych měl vypíchnout jednu věc z celého dne, byla by to určitě Valašská pizza, kterou jsme měli k večeři, je opravdu nedoceněná a skvělá. Před večeří jsme šli regenerovat k vodní nádrži a po večeři ještě absolvovali trénink na sprintové štafety přímo v místě bydliště. Náročný den jsme uzavřeli večerní grillovačkou, která posloužila jako skvělý teambuilding.

Martin Kabát spolu s dalšími nominovanými na MED při rozklusu (Foto: Kateřina Nevěřilová)

V neděli jsme celé soustředění uzavřeli závodem Žebříčku B na krátké trati. Někteří z nás závodili, někteří to vzali jako svižnou fázi. Terén byl specifický velkým množstvím rýh, které se nachází i v Maďarsku. Poté následovala už pouze dlouhá cesta domů.

Letošní MED se koná od 1. do 4. července. V sobotu nás čeká klasická trať, v neděli sprint a v pondělí štafety. Troufnu si říct, že náš team bude co se týče vzhledu – účesu a outfitu, který jsme zvolili na banket nejlepší za posledních několik let. Doufáme, že budeme také nejlepší v lese a ve městě, laťka je z loňského roku nastavena hodně vysoko. Tak nám držte palce a fanděte alespoň z ČR.  

Martin Kabát

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 17. 8. 2022
a svátek má Petra.