Sloupek reprezentanta: Marek Minář
Dnes je 18.01.2020

Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 29.11.2019

Marek Minář je stabilním členem české dospělé reprezentace a účastník několika MS. Letos přestoupil do SK Žabovřesky Brno, ale současně udělal velký výkonnostní vzestup. Jak hodnotí přípravu, a zejména tu v minulosti v kategorii dorostu či juniorů? Co by zlepšil? A co radí dnešním dorostencům? O tom dnešní Sloupek reprezentanta.

Když mě minulý týden Picánek oslovil, abych napsal sloupek, dlouho jsem přemýšlel, o čem bych měl vlastně psát. Jeho vize byl článek ohledně zhodnocení sezóny a plánů do dalších let. To ve mně vyvolalo značnou nejistotu, zda je chtějí čtenáři O-News.cz neustále přebírat naběhané kilometry a hodiny nebo číst řádky o hodnocení a bilancování sezóny. Tohle všechno má většina reprezentantů na svém blogu, kde si to každý určitě může najít, a proto si myslím, že není potřeba o tomhle tématu psát. Takže jsem se rozhodl dnešní sloupek věnovat svým „mladým“ rokům v dorostu a juniorech, zkusit předat zkušenosti z těchto let a upozornit na moje chyby, které by mohly pomoci dorostencům a juniorům ke snadnějšímu přechodu do dospělých, a ne se plácat tři roky ze strany na stranu jako já.

 

Marek Minář na klasické trati při MS 2019. Foto: Šárka Sokolářová.

 

Když jsem začínal s OB, tak mi všechno šlo tak nějak samo. V žácích jsem běhal na předních místech, v dorostu jsem moc netrénoval a neustále jsem těžil pouze z mého „talentu“. V juniorech už to bylo malinko složitější, ale pořád jsem dokázal držet krok s ostatními, i když jsem se šel jen párkrát za týden proběhnout a zúčastnil se pár soustředění a vícedenních závodů. I přes tohle se mi povedlo vybojovat 2 medaile na JWOC v Bulharsku, což dodnes nedokáži pochopit. Všechno se zdálo být super, výsledky skvělé, ale první svěťák v dospělých naznačil, že to vše nebude tak růžové, jak vypadá. Na middlu jsem od Hubmanna fásnul asi 8 minut, a to jsem šel celkem slušný závod s minimem chyb. Po tomhle fiasku jsem si uvědomil, že bych konečně měl začít smysluplně trénovat. Bohužel jsem neměl trenéra, který by mě celou sezonou vedl, měl jsem pouze konzultanta, který mi s tréninky pomáhal. Nikdy jsem ale ráno nevěděl, co vlastně půjdu za trénink a vždy jsem se přidával ke skupince ostatních běžců. Běhat ve skupince Dýmem a Betem bylo sice super, ale jejich AP1 znamenalo moje ANP a brzy jsem se zahltil natolik, že začala přicházet zranění a neustálé výkyvy v mé výkonnosti. Proč? Protože jsem v dorostu a juniorech nenaběhal potřebný základ, na kterém by se dalo stavět a snažil se vše rychle dohnat a myslel si, že přece v juniorech to vždy nějak šlo, tak to půjde i teď. Nešlo a nikdy nepůjde!!! Proto jsem se první tři roky v dospělých celou sezonou vždy totálně plácal a běhal úplnou tužku. Poprvé jsem vystrčil růžky loni na podzim na Světovém poháru v Praze (4. rok v dospělých). To už mi s tréninkem pomáhal Josef Andrle a byli jsme domluvení na další spolupráci, která teď začíná nést své ovoce.

 

Úspěšný debut v dresu SK Žabovřesky Brno: 1. místo na MČR štafet. Foto: Petr Kadeřávek.

 

Letošní sezona už se mi konečně povedla, mám naběhaný alespoň základ pyramidy, na kterém teď dále mohu stavět a pomýšlet na hezké výsledky. Jen jedna smutná věc je ta, že je mi bohužel už 25 a tenhle základ bych měl mít už při přechodu do dospělých, a ne při páté sezóně mezi elitou. Trénink není o tom naběhat spoustu kilometrů, ale o poslouchání a sledování svého těla, chytré skladbě tréninku, o odpočinku, a hlavně a kontinuitě, která by se měla začít tvořit v dorostu, kde bychom si měli budovat pomyslný základ pyramidy. Takže dorostenci a junioři, mějte svého trenéra, každé ráno když vstanete musíte vědět, jaký trénink půjdete. Naplánujte si sezonu a vrcholy, trénujte chytře, poslouchejte svoje tělo a učte se, které tréninky vás rozvíjí, proč je zrovna běháte, a hlavně vše dělejte na 100 %, protože talent je jen zlomek vašeho budoucího úspěchu v dospělých. Nedělejte stejné chyby jako jsem dělal já, dveře mezi elitu si otevřete mnohem dřív a pamatujte, že trénink a tvrdá dřina se vyplatí! Snad jsem Vás moc nezahltil a nakopnul dorostence a juniory k tréninku a budu doufat, že nás „starý“ v repre časem vystřídá nová mladá krev, která se bude drát za vysněným úspěchem.

Marek Minář

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *