Sloupek reprezentanta: Klára Novotná

od | 23. 2. 2018 | Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Členka U23 dospělé reprezentace v OB. Zlatá medailistka z MED 2015. Studentka na univerzitě v Edinburghu. Běhající za OK99 Hradec Králové. “Ta nejmladší” ze slavné orienťácké rodiny. To vše je Klára Novotná, která přijala pozvání do dnešního Sloupku reprezentanta. 

Ahoj všichni, já budu mít asi trošku netradiční sloupek reprezentanta. Momentálně mám týden prázdnin a píšu z Božího Daru, kde je venku sice nejkrásnější zima, ale já jsem uvnitř s antibiotiky a snažím se vyléčit zánět dutin.
Jsem prvním rokem v dospělých a tak bych nejprve chtěla trošku zhodnotit mé dva juniorské roky. Bohužel jsem se oba trápila se zraněním. Ten první rok jsem před JWOCem začala běhat až v květnu a loni jsem se od ledna trápila s achillovkou a 6 týdnů před JMS jsem ještě k tomu skončila v nemocnici na operaci slepého střeva. Proto mým letošním cílem je dostat se přes všechna ta zranění a konečně moci trénovat tak, jak bych si přála. Ale aby naše sloupky z Hradce nebyly jen o zranění, tak můj bude netradiční v tom, že vám popíšu i mé neorienťácké radosti při studiu v Edinburghu.
Letos už druhým rokem studuji na univerzitě v Edinburghu, mým oborem je Electronics and Electrical Engineering a škola mě moc baví. Abych vám to trošku přiblížila, loni jsme v laborkách třeba postavili obvod, který bezdrátově snímal teplotu a letos obvod s mikrofonem. Nejenom, že děláme tyhle praktické věci, ale učíme se i tu teorii za tím. Je fascinující objevovat, na čem stojí věci, které denně používáme. Spousta lidí vykulí oči, když zmíním, co studuji. Ale copak vám nepřijde zajímavé, jak je možné, že se dotknete dotykové obrazovky na telefonu a ono to reaguje? Nebo jak si dokážete telefonovat s někým, kdo je na druhé straně světa? Nebojte se studovat techniku. Není to tak složité, jak to zní a hlavně, pokud vás to zajímá a půjdete si za tím, tak zvládnete cokoliv.
Orienťák pořád tvoří spoustu mého času a jsem součástí univerzitního orienťáckého klubu. Byla jsem zařazena do Performance týmu, kde nás je asi 15, máme dvakrát týdně tréninky v posilovně a speciální trenéry do posilovny, na styl běhu i na orienťák. Jako bonus společné tréninky a lidi, co se vzájemně podporují. V Británii je na každé univerzitě spoustu sportů a  univerzita podporuje studenty, aby byli co nejlepší. Náš orienťácký tým je nejlepší v Británii a loni nás z týmu bylo 6 na JWOCu! Během roku máme různá soustředění, loni jsme touhle dobou byli v Alicante, v lednu jezdíme na sever Skotska do Aviemore a v létě na Jukolu. A během školního roku spolu trénujeme, jezdíme na závody, soustředění a potom, což se mi nejvíc líbí, běháme štafety za univerzitu.

Doběh do cíle loni na JK (největší závody v Británii), druhé místo. Foto: archiv autorky.

Mimo orienťák jsem členem Hyperloop Teamu. Hyperloop je něco jako vlak, který je ve vakuu a pohybuje se na principu levitace. Díky tomu může jet rychlostí až 1200 km/h. Tohle byl originálně nápad Elona Muska, ale vzhledem k tomu, že má dost práce se SpaceX a Teslou, tak letos pořádá už třetí ročník soutěže pro univerzity z celého světa, které se to snaží navrhnout a postavit. Náš tým, jediný britský tým, se letos opět dostal mezi 20 finalistů, kteří pojedou soutěžit do Kalifornie. Jsem součástí Power teamu, kde jsme vybrali baterie a motory, které budeme používat. Přijde mi naprosto skvělé být součástí něčeho takového, něčeho, co může změnit a zlepšit svět. Mimo technický tým, jehož jsem součástí, máme i Commercial tým, který se snaží najít trasy a prosadit, aby se Hyperloop mohl postavit z Edinburghu do Londýna. Cesta by toho trvala místo 5 hodin pouhých 50 minut. Takže se připravte na to, že za chvilku bude cestování vypadat úplně jinak!

Náš power team s kapslí, která loni soutěžila v Kalifornii. (letos budeme stavět novou). Foto: archiv autorky.

Mimo jiné jsem byla vybrána s dalšími třemi studenty do projektu Kambodža. Je to od Engineering for Change Society a budeme stavět aquaponickou farmu. Je to ekosystém pěstování zeleniny a ryb. V Kambodži je půl roku sucho a díky aquaponice by mohli pěstovat zeleninu celý rok a tím si zachovat vyváženou stravu. My jim tam v létě pojedeme na 4-5 týdnů pomoci.
A moje orienťácké plány do budoucna? Do Kambodži pojedeme přes celý červenec, tudíž se bohužel nemohu zúčastnit Akademického MS. Jak už jsem ale řekla, můj cíl na letošní rok je být schopna trénovat bez zranění a uvidíme, co to přinese. Příští rok jedu na Erasmus do St Etienne do Francie, kde sídlí část francouzské repre, tak třeba mě to někam zase posune!
A na závěr, Honza Picek se mě ptal, jaké je to být nejmladší ze sester Novotných. Myslím, že je to megahustopekelný (zdravím Leničku Svobodovou), ony mi prošlapaly cestu, takže mě pak už ti zahraniční orienťáci znají a já mám hned spoustu kamarádů. Co se výsledků týče, tak si navzájem nezávidíme, vždyť máme i každá svou nejlepší disciplínu, viz výsledky z JWOCů. Ale celkově si myslím, že je jedno, kdy jsem se narodila. Důležité je, že se všechny navzájem podporujeme, inspirujeme a máme se rády. A jednou třeba konečně poběžíme štafetu společně, minimálně s naším team spiritem bychom rozhodně vyhrály!

Sestry Novotné. Zleva: Tereza, Markéta a Klára. Foto: archiv autorky.

Klára Novotná

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.