Sloupek reprezentanta: Josef Nagy

od | 25. 1. 2019 | LOB, Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Pokračujeme se Sloupky reprezentanta s mladými nadějemi v lyžařském orientačním běhu. Tento týden vám přináší zajímavé čtení člen TJ Tatran Jablonec Josef Nagy. Popisuje svoje tréninkové prostředí, rozhodnutí, které letos učinil nebo to, jak si plánuje tréninky formou Stavebnicové metody.  

„Sněží!“ A obrovská radost při pohledu z okna na lehký sněhový poprašek. Krásný dárek od oblohy k počátku letošního roku, jenž umožnil projetí mnoha kilometrů stop na naší vesnické lyžařské magistrále. Na rozdíl od Jizerské magistrály po ní skoro nikdo nejezdí a navíc trénuji s výhledem na Ještěd, Krkonoše a Český Ráj zároveň – prostě parádní tréninkové prostředí. Je to taková odměna po trénování na kolcích na stadionu v libereckém Vesci, kde jsem strávil celý podzim. Loňská sezóna, byla vskutku rušná – plná změn ohledně trénování i závodění. Největší změnou bylo moje letní rozhodnutí věnovat se prioritně LOBům před orienťákem. Už se ty dva sporty společně se školu nedaly časově ani tréninkově skloubit, a jelikož nejsem Tove Alexandersson, ale obyčejný lyžař ze Sudet, rozhodl jsem se právě pro LOBy. Moje výkony v LOBácké a jarní orienťácké sezóně totiž byly asi tak stejně kvalitní, jako můj herecký výkon ve videoklipu k písni Candát. Z mládežnické tréninkové skupiny v našem oddíle se za těch pár let, co jsem s nimi trénoval, pomalu vytratila radost a přátelství a převládla zde chuť mít co nejvíc členů, úspěchů a peněz. Tak jsem na podzim tuto tréninkovou skupinu opustil a začal jsem naplno trénovat sám. Podzimní orienťáckou sezónu jsem zakončil docela pěknými výkony a své soustředění jsem upnul na LOBy.

Josef Nagy vítězem MČR na krátké trati 2019 v LOB v kategorii juniorů, které proběhlo minulý víkend v Ramsau. Foto: Josef Nagy st.

Systém mého trénování jsem nazval Stavebnicová metoda. Její princip je jednoduchý a lehce aplikovatelný. Základem je získat velké množství rad a tipů ohledně LOBáckého nebo lyžařského trénování, a to od trenérů, závodníků, či z různých seminářů. Následně nastává nejobtížnější část – z nepřeberného množství těchto informací (neboli dílků) s pomocí LOBácké tréninkové příručky (čili návodu) sestavit tréninkový plán (aneb výsledný produkt). Následný plán již stačí pouze realizovat, tedy lyžovat, lyžovat, lyžovat… a čekat, zda to bude fungovat. V případě nízké účinnosti je třeba tu hromadu dílků vzít a sestavit jinak. A znovu doufat, že to bude fungovat. Moje stavebnice (čili tréninkový plán), je zřejmě funkční, jak jsem si ověřil minulý týden na závodech (i přesto je zde značný prostor k doladění). A tak doufám, že vše bude klapat alespoň tak, jako doteď. O víkendu mě čekají poslední nominační závody, které rozhodnou, jestli se v březnu vydám do Švédska na svůj první JWSOC. Tak snad to vyjde.

Josef Nagy

Diagram stavebnicové metody dle Josefa Nagyho.

3 Komentáře

 1. Avatar

  Milý Josefe…
  Nějak v té Tvojí stavebnici nemůžu najít dílky “opít se na závodech” a “lhát trenérovi”… To je zvláštní, že se Ti to z toho schématu “nějak” vytratilo…??? Jinak dobrý!

  Odpovědět
  • Avatar

   Líbí se mi, jak zde někdo hrdinně a anonymně přidává komentář, mě to naopak přijde jako závist, že byl někdo schopen vytvořit si funkční tréninkový plán, který evidentně funguje, od oddílových povinností se odprostil, nedělá nic špatného, takže jsem jaksi nepochopil myšlenku tohoto komentáře…
   Peace!

   Odpovědět
 2. Avatar

  Pánové, jestli tuším kdo jste, vyřešte to interně uvnitř oddílu…

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.