Sloupek reprezentanta: Jiří Hradil

od | 28. 9. 2018 | MTBO, Sloupek reprezentanta

Dnešní sloupek ze světa MTBO pro nás připravil Jiří Hradil, český reprezentant, účastník posledních 11 MS MTBO a letošní vítěz Českého poháru. Kromě MTBO závodí také bez mapy na horské kole i na silničním kole. Pojďte si přečíst jeho zážitky z právě uplynulého finále Světového poháru v Portugalsku.

Dneska jsme se vrátili z Portugalska z posledního světového poháru MTBO a vzhledem k tomu, že na posledním plánovaném závodě v Blansku řádění kůrovce položilo velkou část lesa a závody byly zrušeny, tak to pro mě byl poslední MTBO závod sezóny. Poslední dva závody pro mě byly rozdílné jako návrat z 38 stupňů do současných lehce plusových teplot v Česku. Nejdříve sobotní opravdu extrémně těžká klasická trať, kde kombinace dlouhých a prudkých kopců by mi měla papírově spíše sedět. Bohužel nohy byly ten den opravdu špatné stejně jako hlava, takže poté co mě dojel o 9 minut Kryštof Bogar jsem již za ním chtěl pouze nějak dojet do cíle. Jenže v jednom horolezeckém výstupu zjišťuje defekt předního kola, takže mu půjčuji bombičku na nafouknutí a současně mu nabízím celé přední kolo – nechce ho. Takže čekám, až dofoukne a jedeme dál. Po pár minutách na divácké kontrole dofukuje pumpou, zase mu nabízím přední kolo – nechce. V následujícím brutálním výšlapu, chytám z neustálého tlačení kola křeče do lýtek. Kryštof má zase prázdné kolo a konečně si vezme mé přední kolo, takže můžu „ukončit“ mé trápení v klidu opravuji jeho kolo a dojíždím pár posledních kontrol, které jsou naštěstí spíše z kopce.

Jiří Hradil letos vybojoval stříbro na klasické trati na MS (foto: archiv JH)

V neděli nás čekal městský sprint v hodně složité městské zástavbě se spoustou schodů, to byl závod, na který jsem si příliš nevěřil tím spíš, že před třemi lety v Portugalsku na ME jsem v podobném typu závodu byl někde kolem 50. místa. Do závodu vyrážím desátý od konce což v tomto závodě znamená i průběžně 10. místo v SP MTBO. Sprint zvládám překvapivě čistě pouze dvě horší volby postupu mě stály pár desítek sekund. Jenže před měsícem na MS v Rakousku jsem si taky myslel, že jedu čistě a bylo to až 20. místo. O to větší bylo mé překvapení, když to nakonec dalo na pěkné 6. místo a celkově 9. místo v SP MTBO 2018. A jak řekla legenda MTBO Martinka Tichovská, ukázalo se, že ještě nejsem úplně odepsaný. Tady ty dva závody mi opět ukázaly nevyzpytatelnost orientačních závodů. Teď to vypadá na delší volno a odpočinek po dlouhém závodním období a v příštím roce snad zas na startu v plném nasazení.

Jiří Hradil

Jiří Hradil závodí i po boku Petera Sagana (foto: archiv JH)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 29. 2. 2024
a svátek má Horymír.