Sloupek reprezentanta: Jan Petržela
Dnes je 17.01.2020

Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 22.12.2017

Ani v pátek před Vánoci vás neochudíme o naší nejpravidelnější rubriku – Sloupek reprezentanta. Slíbili jsme Vám nějaké ty ohlasy na čínské WRE, které se konalo minulý týden v Guangzhou, a o kterém jsme psali v úterý. Bezprostřední dojmy z místa pro Vás sepsal Jan Petržela. Jaká je čínská organizace? Jaké zážitky si z Číny odváží? A kvůli čemu přišel o prize money? A v závěru se podíváme také na to, že právě Číně bylo přiděleno pořadatelství finálové série Světového poháru v OB 2019!

Za Česko se do Číny tentokrát vydali Jana Knapová, Jan Petržela a Tereza Janošíková.

Jedeme autobusem z hotelu a po obou stranách silnice vlají každých 10 metrů barevné vlajky s logem PWT. Po chvilce si uvědomuji, že to asi nebude náhoda a vlajky skutečně lemují celých 10 kilometrů od hotelu až na parkoviště u řeky. Tam vystupujeme a jdeme několik desítek metrů k přívozu, kde už čeká připravená loď. Ta nás veze přes bahnitou řeku plnou kotvících bárek místních rybářů na ostrov uprostřed širokého toku. Po zakotvení vystupujeme a organizátoři nás, 20 bílých vyvolených, vedou k přistaveným autům. My si však všímáme, že čínští závodníci si berou z korby přistaveného auta kola. Po kladné ač nechápavé odpovědi na naši otázku, zda ty 2 kilometry do centra závodu můžeme jet na kole, s nadšením bereme plečky a vyrážíme úzkými uličkami rybářské vesnice. Po cestě nás zdraví domorodci, zastavujeme ve stáncích s občerstvením, kde nám organizátoři do košíků našich strojů sypou desítky balíčků sponzorských sušenek. Ani to nás však zdaleka nepřipravilo na to, co se dělo poté, co jsme dorazili do arény. Velkolepé podium s velkoplošnou obrazovkou, 4 metry vysoká startovní brána hrdě nesoucí nápis „SATRT“, vystoupení padesátiletých paní s badmintonovými pálkami, které nás mělo zabavit, než začne oficiální zahájení celé akce. No a hlavně stovky fanatických fanoušků, kteří se výkřiky „foto, foto“ dožadují splnění jejich snu mít fotku s hvězdami orientačního běhu, ačkoliv naše jména v životě neslyšeli.

To už nás ale vedou na VIP místa před davy fanoušků, abychom měli nejlepší výhled na slavnostní zahájení, během kterého vystupuje několik uměleckých těles s jedním vystoupením bizarnějším než druhým. Pro nás, kteří jsme již spartakiády nezažili, se jedná o vskutku speciální zážitek. Po představení všech místních papalášů a politiků, kteří akci politicky i finančně zastřešili, již následuje slavnostní gong k zahájení PWT Guangdong.

To už se ale blíží start závodu, během rozklusu i rozcvičování nás pronásledují desítky fanoušků natáčejících si každý náš pohyb, zvlášť „Bořkova mobilizace“ je přivádí do varu. Start! První kontroly v banánových plantážích, umístěné na kamenných náhrobcích nebo na melioračkách, poté přeběh do křivolakých uliček rybářského městečka. V uličkách se dá narazit kromě čínských závodníků nereagujících na jakékoliv výzvy k uhnutí také na pouliční prodavače všemožných laskomin a toulavé psy.

Po doběhnutí do cíle se stupňuje šílenství fotochtivých fanoušků, všichni běloši jdou dávat rozhovory pro televizi a musí odpovídat na otázky, ze kterých je patrné, že reportéři vůbec netuší, na jakém „zápase“ se dnes ocitli. Do toho nám ze stanů s jídlem kuchaři nabízí desítky prapodivných pochutin, zabalených do banánových listů. Z naprostého snu mě mírně probouzí zjištění, že bylo zakázáno běhat přes pole, takže jsem z prvního místa diskvalifikován a přicházím o prize money v hodnotě 750 euro.

Na dalších třech závodech se vše opakuje, tedy až na můj povedený závod a taky to, že místo lodi se do arény jede lanovkou nebo autobusem. Jo a podium vlastně bylo taky jednou vybudované na obrovském molu uprostřed jezera s výhledem na 68 metrů vysokou sochu Buddhy z bronzu. Jedinou skvrnkou je fakt, že za celý týden na nás skrze smog nevykouklo sluníčko. Na druhou stranu místní tvrdí, že pokud bude před SP 2019 alespoň 2 dny pršet a potom se udělá hezky, tak by na skutečnou světovou elitu nějaké ty paprsky dopadnout mohly.

Text a fotografie: Jan Petržela

Dovětek redakce: Světový pohár v OB poprvé v Číně!

Číně bylo přiděleno pořadatelství finálového kola Světového poháru v orientačním běhu 2019. Právě při příležitostí závodů WRE minulý týden navštívil Čínu i Tom Hollowel, CEO IOF, a byla podepsána smlouva mezi čínskou federací OB a IOF o uspořádání tohoto klání. Bude to poprvé v historii, co bude Čína hostit SP v OB a některý z hlavních závodů IOF vůbec. Tam se pod hlavičkou IOF dosud konaly pouze regionální šampionáty a závody WRE. Finálové kolo SP se bude konat na konci října 2019 v okolí města Guangzhou v provincii Guangdong. Program ještě není znám, ale dá se předpokládat, že většina závodů bude sprintových. “Nejpravděpodobněji bude program kopírovat program sprintového MS v OB 2020. V Číně není zrovna nedostatek velmi kvalitních sprintových terénů,” řekl pro web IOF její CEO Tom Hollowell.

Facebooktwitter


  1. ST4 says:

    Obravdu tam bylo SATRT, nebo je to jenom překlep?

    • Jan Petrzela says:

      Ano, skutečně tam bylo Satrt.. ale další dny už to bylo opravené, prý vyrobili pro jistotu 3 sady startovních a cílových bran a na těch dalších už to bylo bez překlepu 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *