Sloupek reprezentanta: Jakub Šrom

od | 21. 4. 2023 | Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Reprezentant Jakub Šrom! Že jste o něm ještě neslyšeli? Dnes zabrousíme do vod rádiového orientačního běhu. Přejeme příjemné páteční čtení.

Ahoj všichni, 

v dnešním sloupku zabrousíme do míst, kam se jen málo orienťáků odvážilo vkročit. Mezi bývalými orienťáckými reprezentanty to byli například: Míška Omová, Ivetka Šístková (roz. Duchová), Lenka Voráčková (roz. Hrušková), Kuba Oma nebo Libor Černocký. Řeč je o radiovém orientačním běhu (ROB). Jak tento sport vznikl je nejisté. Traduje se, že námořníci na lodi díky signálům z pevniny dokázali korigovat směr plavby a díky tomu pluli správným směrem. Jeden z takových navigačních bodů jsou tzv. majáky. V ROB se používá termín maják pro sběrku. Druhá teorie je taková, že lidem bylo líto lovit v lese lišky a zabíjet je ve velkém. Proto vymysleli malé vysílače, které nahradily lišku a lovci pomocí přijímačů vysílače v lese hledali. Pravděpodobně proto se ROB před revolucí jmenoval Hon na lišku. Ve fantazii se meze nekladou. 

Jakub Šrom na trati

Principem ROB je zaměření kontrol v lese pomocí přijímače (rádia) a získat tak směr, ve kterém se kontrola nachází. Směr závodník zjistí podle hlasitosti morseovky, kterou slyšíme ve sluchátkách. Nejhlasitější signál = směr kontroly. Počet vyhledávaných kontrol určují pravidla, muži jich vyhledávají na klasice pět. Každá kontrola má svůj vlastní kód v morseovce. Kontroly se točí v pětiminutových cyklech a vysílá v jednu chvíli právě jedna z těch pěti kontrol. Tím pádem každá kontrola vysílá jednu minutu a ostatní čekají na svoji chvíli hezky v zástupu. Po pěti minutách cyklus začíná znovu od kontroly číslo jedna. Ostatní vybavení používáme jako při orienťáku. Největší rozdíl je v mapě. Tam máme zakreslený jen start a cíl, kontroly musíme najít pomocí přijímače. Mapa nám určuje prostor, kde kontroly najdeme. Pokud si určíme směry kontrol a promítneme je na mapu z různých míst, získáme průsečíky. Máme tak po deseti minutách běhu celkem jasnou představu, kde kontroly budou a můžeme si tak určit jejich pořadí, protože ROB se běhá scorelaufem. Pokud chceš být nejlepší, musíš zvládat přesné zaměřování, správně určovat pořadí kontrol, být precizní na mapě a v azimutech. Jen tak můžeš najít kontrolu, která zrovna nevysílá.

Vybavení rádiového orientačního běžce

ROB se věnuji od roku 2008, v reprezentaci jsem od roku 2009 nepřetržitě. OB běhám pod Teslou Brno od roku 2018. I když jsem si myslel, že se tyto dva sporty moc neliší, způsob, jakým se v orienťáku pracuje s mapou, je jiný. V ROB jsou kontroly dále od sebe a hodně se využívá cest. V OB je to více o realizaci a dohledávce. I když s mapou pracuji od začátku, až po deseti letech jsem zjistil, že to vlastně pořádně neumím :D. V roce 2019 jsem nasedl do Košíkova auta (šéftrenér JRD) směrem na přípravný kemp na JWOC v Dánsku jako masér, a ještě jsem z něj nevystoupil. Nyní pomáhám i se stavbou tréninků. Sám jsem byl v ROB už na deseti MS nebo ME a je zajímavé všechno sledovat i z druhé strany v realizačním týmu. Už nyní bych vás chtěl pozvat příští rok na JWOC do Plzně. Bude to velká mezinárodní akce, kde můžete podpořit naše nejlepší juniory/ky. 

Nyní se snažím běhat jak ROB, tak OB. Oba sporty mají skvělý kolektiv lidí, OB je několikrát větší. V ROB patří Češi mezi nejlepší na světě. Loni jsme na MS dokázali získat přes třetinu všech rozdávaných medailí. Letos mě v jarní sezóně na OB závodech moc neuvidíte, neboť se nyní soustředím na přípravu pro letošní MS v ROB, které bude u nás, v Liberci, začátkem září. Obhajuji tam titul ze sprintu. Držte nám palce a vám přeji krásnou jarní sezónu 2023. 

Jakub Šrom

S repretýmem na JWOCu

Všechny fotografie archiv Jakuba Šroma 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 9. 6. 2023
a svátek má Stanislava.