Sloupek reprezentanta: Jakub Škoda
Dnes je 21.01.2020

LOB | Sloupek reprezentanta | 01.12.2017

Celý týden jsme se vám snažili přinášet informace z úvodního kola Světového poháru v lyžařském orientačním běhu, který měl zastávku ve finském Ylläs. Nejlepší z našich, Jakub Škoda, přímo z dějiště SP sepsal páteční Sloupek reprezentanta. Krásné mrazivé čtení!

Po minulé sezóně se to zdálo jako super nápad. Slušné výsledky na MS, tak pojedeme i na první svěťáky ve Finsku, že jo. V létě už to tak super neznělo, když jsme se podívali, kde že to ty závody jsou, a plánovali varianty, jak se tam dostat a jak to spojit s prosincovým soustřeďkem. Nakonec jsme se ale přeci jen domluvili. Varianta odřídit tam i zpět 2500 km naštěstí padla a přejezd rovnou na soustředění na severu taky, takže zůstala poslední volba – letíme do Helsinek. Tam čekáme osm hodin na letišti a dál valíme po zemi dvanáctihodinovým autobusem do největšího města Evropy Rovaniemi (rozlohou, 10% ČR) těsně pod polárním kruhem. Posledních 200 km na sever zdoláme autem a po 36 hodinách přijíždíme konečně do Äkäslompolo, dějiště úvodní série SP v LOB.

V dějišti úvodního SP v LOB. Jakub Škoda v pozadí. Zdroj: FB Zoltana Szepa.

Zima se letos předvedla a už v listopadu byl sníh i ve střední Evropě, mohli jsme tak ještě před finskou štací přeladit z kolců na delší prkýnka na Tauplitz o týden dříve. Posedmé na lyžích jsem tak stál v neděli na modelu, kde nás v porovnání s nadcházejícími závody čekal pouze malý prostor s několika desítkami křižovatek v úzkých skútrovkách, které byly ale skvěle připravené ve skoro metru sněhu. Pro nás to byl ten pravý impuls se po náročné cestě a přes deficit nalyžovaných kilometrů konečně začít těšit na závody. Sprint, middle a long ve čtyřech dnech, prostor 5,5 km2, 80 křižovatek na km2, 90% čárek, relativně mírný svah, prostě pravé severské LOBy.

Česká výprava ve Finsku. Tentokrát Jakub Škoda v popředí. Zdroj: Czech Ski-O Team

Ačkoliv to byl pro mě i celou českou výpravu první kontakt s lobáckou mapou v sezóně, povedlo se mi během všech tří závodů vyvarovat větších chyb mimo několika zaváhání v řádu sekund. Letní závody v OB a MTBO a předchozí roky závodění se asi neztratily, v čárkách ve sjezdech mi to taky docela šlo, zbývá tak už jen potrénovat kopce.

Výsledky už možná díky senzacechtivým novinářům víte, úplnou ostudu jsme, myslím, neudělali, ale prostoru zlepšovat se je stále dost. Doufejme, že zima nebude v lednu na dovolené a že i na českých LOBech budeme moct kvalitně závodit a připravit se na ME v Bulharsku, elitní desítka je na dostřel 🙂.

Jakub Škoda

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *