Sloupek reprezentanta: Jakub Račanský

od | 14. 4. 2023 | MTBO, Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Koukli jsme na výsledky z velikonočního soustředění juniorské repre v MTBO a vidíme výhra, výhra, výhra, … Tenhle reprezentant má pořádnou formu. Orienťáci a orienťačky, přinášíme sloupek Jakuba Račanského.

Ahoj,
většina mě asi ještě nezná, taky jsem v repre necelý týden a na krku mi ještě moc medailí necinká, i tak jsem ale dostal možnost tento týden něco napsat, tak proč toho nevyužít?

Jak jsem se k bajkům vůbec dostal? U mě to bylo bohužel přes zranění. Do sezóny 2022 jsem vstupoval celkem s očekáváním, předchozí běžecká sezóna byla docela úspěšná a něco mi říkalo, že bych na ni mohl dobře navázat. Jenomže pro mě skončila dřív než začala. Už začátkem února jsem si udělal něco s kolenem a až do konce jara jsem nemohl konzistentně trénovat. Jarní sezóna teda stála za nic. Pár závodů jsem sice zaběhl ale bez kilometrů v nohách a s ortézou mezi nimi nebyl žádný lepší výsledek. Na začátku prázdnin jsem si ještě k tomu zvrtl kotník, takže ani v létě se kiláky nenaběhaly.

Když jste zranění tak vám hlavou létají všelijaký voloviny a mě tak koncem prázdnin proletělo: “Což takhle bajky?” Běhat v lese stejně můžu jen s ortézou, a na kole mě to poslední dobou celkem baví. Sebral jsem tedy všechnu odvahu, oprášil kolo a vyrazil na první bajkový závody do Hradce.

Což takhle bajky? (foto: archiv Jakuba Račanského)

Předčilo to moje očekávání. Přes hodinu se soustředit čistě na mapu a závod se mi ještě před tím nepovedlo. Čekal jsem, že mapa bude lehká, ale když to roztočíte na třicítku, tak už si to musíte fakt hlídat. Jako jo, sice to není jako v lese, kde když se ztratíš, tak jseš ztracenej a klidně tam můžeš zůstat třičtvrtě hoďky, ale přirovnal bych to ke sprintu a ten se taky dá sem tam něco po*rat 😉.

Sezónu jsem tedy jakžtakž doklepal a zase nastal čas zimní přípravy. Jak ji pojmout? Opřít se do běžeckého tréninku jako loni a doufat, že to v půlce nezabalím? Moc riskantní. Snížit objem a věřit, že v sezóně nebude chybět? To úplně neláká. Střídat sporty a tím předejít přetížení jednotlivých svalů? Bingo! Pro dorostence taky není přece jen zdravý jenom běhat, že? Plán na zimu? Zkombinovat co nejvíc vytrvalostních sportů a vytvořit si tak pořádný základ, který v poslední sezóně dost chyběl. Přihlásil jsem se tedy do běžkařského klubu, koupil brýle na plavání a točení mohlo začít. Tempáče zůstaly běžecké, zbytek pak rozložit mezi kolo, běžky a bazén.

Zimu jsem nějak přežil, ale dá se z takového tréninku vytěžit forma? To vám zatím nepovím. Na velikonočním to teď celkem jezdilo, ale důležité závody jsou ještě před námi. Nicméně vyhlídky jsou zatím veskrze pozitivní. Za necelých 14 dní začíná ME v Portugalsku, když to nevyjde tam, tak je ještě možnost na domácím MS. Hlavně pokládám už za úspěch, že to prošlo bez zranění. Víš co, můžeš naběhat 120 kiláků týdně, ale když se zraníš, tak seš zraněnej, a když seš zraněnej, tak nemůžeš závodit, a když nemůžeš závodit tak je to špatný, takže hlavně ať se nezraníte a hodně štěstí do nové sezóny.

Jakub Račanský

Obojživelník – po svých i na kole (archiv Jakuba Račanského, ME dorostu 2021)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.