Sloupek reprezentanta: Hana Hančíková
Dnes je 20.01.2020

LOB | Sloupek reprezentanta | 28.04.2017

V již 34. Sloupku reprezentanta ještě na chvíli zamíříme do letošní zimy, ve které předváděla skvělé výkony reprezentantka v LOBu Hana Hančíková. Na MS se na middlu probojovala do TOP10 a ve štafetách dofinišovala pro bronzovou medaili… celá zima pro ni však nebyla úplně radostná. V Sloupku se dozvíte, jak se jí žije ve Švédsku a proč létá za lékaři do Čech.

Je poslední týden posledního tréninkového cyklu a zítra mám hodnocení uplynulé sezony s trenérkou Annikou Zell (3 zlata z MS LOB 1992-1998). Co mi asi tak poví, až jí ukážu součty? No, není se čím chlubit. Bilance 191 dní zatížení a 139 dní nemoci a zranění mi opravdu radost nedělá.

Loni na jaře jsem měla našlápnuto na supr (možná poslední) sezonu kariéry. Mám 2 medaile z ME, a tak při stanovení cílů na sezónu 16/17 byla medaile dohlédnutelný cíl. Přechod jaro-léto se potýkám se zdravotními problémy. Utekl mi skoro měsíc, ale nevzdávám to. Po kvalitním létu a vysokohorském soustředění na podzim zase přes měsíc ležím přesto, že si dávám takový pozor!  Rostu ze švédských lékařů, co předepisují na zápal plic vitamín C. Ano, lítám za českými lékaři zpět dom. České zdravotnictví je na mnohem vyšší úrovni! Ve Švédsku vás totiž prohlížejí sestry. K lékaři se dostanete asi, až umíráte. Jako v ČR je 30 Kč poplatek směšný, tady se ukážeš ve dveřích a platíš 200-300 SEK a ani tě nevidí doktor. No ale to byla jen taková odbočka.

Hana Hančíková na trati MS (Zdroj: facebook Czech SKI-O Team)

Dávám se do kupy. Začínám opatrně, ve velkých chladnech s maskou k ohřívání chladného vdechovaného vzduchu. Postupně navyšuji objem i intenzitu. V prosinci cítím, že forma roste. Mapová příprava byla letos dobrá. Těším se na první závody v Harsa. Test lyží, zapracování, vše jak má být. Po drobné chybě na 2. kontrolu to chci dohnat a narvu to do kopce, následuje prudký krátký sjezd, rychlost je fakt velká, ale přesto mrknu do mapy. Jen tak pro jistotu. Zvednu hlavu, zatáčka přilítla nějak rychleji, než jsem čekala. Snažím se to vybrat, ale pozdě. Ležím v příkopě. Chci se zvednout, ale projede mi nohou bolest jako čert a je mi jasné, že jsem dnes dozávodila…a nejspíš ne jen dnes.

Ach ta zlomená noha… (Zdroj: archiv Hany Hančíkové)

Po 7 hodinovém zážitku ve švédské nemocnici ztrácím veškerou motivaci a naději na ME a MS. ,,Tři fraktury na fibule nad kotníkem,“ oznámil doktor. ,,Všechno zlé je pro něco dobré, …aspoň mám čas na svatební přípravy,“ utěšuju se. Po skoro 7 týdnech mi sundávají sádru. Potkala jsem se se supr fyzioterapeuty, kteří mě motivovali k zodpovědnému cvičení. 3x denně protahování, posilování a rovnovážná cvičení chodidla zajistila rychlý posun. S fyzičkou jsem si musela poradit sama. Našla jsem si alternativní trénink v posilovně na vesle, crosstrainru a tahadlech na soupaž a každý den jsem si naplňovala kratšími nebo delšími úseky. 4 týdny utekly jako voda a je tu MS. Zvládám zatížení nohy tak hodinu, pak noha tuhne a bolí, proto jsem domluvená s Richem (trenér reprezentace LOB Richard Klech, pozn. red.), že do toho půjdu, ale že vynechám long. S MS jsem nadmíru spokojená. Myslím, že nikdo, ani já, nečekal takové výsledky. Úspěch si samozřejmě přičítám i na Erikově zlatu (Erik Rost – švédský přítel Hany Hančíkové), protože to já mu peru, vařím, uklízím a masíruju! 🙂

Po MS zase ležím, ale to mě zas tak nepřekvapuje. Zas tak dobře jsem trénovaná nebyla a přetížení na MS bylo fakt velké. Závodník se ve mně nezapře a adrenalin udělá taky svoje.

Příští týden začínáme na novo. V DSA (Dala Sports Academy) máme perfektní tréninkové podmínky. Jak společné posilky a intervalové tréninky s hlaďaři (SWE repre H. Falk, C. Halfvarsson a další), tak specifické orienťácké jako OB na kolečkových lyžích, natáčení a analýza LOB techniky a tak. Jenže jsem trochu na vážkách. Nabízí se totiž možnost učit na orienťáckém gymplu a hlavně se chci dát do kupy po zdravotní stránce, jelikož ta mě nejvíc limituje. Měla to být moje poslední sezóna, ale zas nechci končit kariéru se zlomenou nohou. Chtěla bych na závěr všem nadějným elitním závodníkům ale i hobíkům popřát hlavně zdraví, protože to máme jen jedno.

Hana Hančíková

Facebooktwitter
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *