Sloupek reprezentanta: Hana Doležalová

od | 30. 11. 2018 | MTBO, Sloupek reprezentanta, Trail O

Hanku Doležalovou a její osud znají asi všichni orienťáci (více např. zde nebo tady), po tomto víkendu už půlka národa. Tato reprezentantka v Trail-O dostala příležitost účinkovat v televizní show StarDance a zhostila se jí výborně. Nejen o tom je dnešní Sloupek reprezentanta. Příjemné čtení!

To že jsem před osmi lety spadla z kola při závodě MS v MTBO v Portugalsku, zlomila si páteř a poranila míchu a od té doby se pohybuju na vozíku, asi většina orienťáků ví. Bez překvapení je i to, že jsem se postupem let začala věnovat závodům v Trail-O. Orientační disciplíně, u které nehraje roli rychlost pohybu, chodíme po cestách a podle mapy a umístění lampionů v terénu řešíme co je správně a co ne. Možnost závodit na mezinárodních závodech a těch pár medailí z ME ve štafetách je fajn bonus.

Že budu někdy aktivní součástí StarDance by mě nenapadlo ani v těch nejdivočejších snech. A to ještě do letošního léta. Do té doby byl mým největším tanečním výkonem MTBO večírek po podařeném závodě. Jenže když se mi ozvalo Centrum Paraple, abych se za ně účastnila charitativního večera, nešlo říct ne. Pro lidi na vozíku dělají obrovsky důležitou službu. To jsem poznala právě v prvním roce po úraze. Rehabilitace, zlepšování kondice, sociální poradenství – kde, jak a co zařídit k samostatnému životu, nejrůznější sportovní aktivity a podobně. Po nějaké době jsem s Parapletem začala jezdit jako externí instruktor třeba na sportovní kurzy. No a k tomu ještě dítě, to už je skoro jak z reklamy na šťastného vozíčkáře. Pro mě alespoň malá možnost vrátit to, co pro lidi na vozíku dělají. Tolik k tomu, jak jsem se letos ocitla ve  StarDance.

Svatba se rozjíždí. Foto: Tomáš Lisý (Centrum Paraple).

V sobotu jsem místo repre dresu vyfásla fešné šaty, místo startovního čísla perfektní make-up a místo na O-Gala do Plzně (promiň Hasáku, Lešťu jsem potřebovala s sebou) vyrazila do studia v Holešovicích. Číslo s Veronikou Lálovou a Davidem Svobodou (nebyla to náhoda, jak zmínil i Marek Eben, spojení „bývalých“ sportovců se nabízelo), jste koneckonců mohli vidět sami. Vymýšlelo se a zkoušelo od pondělí. Ke konci týdne s kapelou, kamerami, světly. A „Goťák“ v češtině nabídl na rozdíl od původně vybraného originálu i příběh ke ztvárnění. Pro mě po všech stránkách úplně jinej svět.

Teď už se zase věnuji tomu svému. Máma. V příští sezóně se těším na MS v Trail-O v Portugalsku – jo oblíbila jsem si to tam, vážně! A pracovně působím jako peer mentor pro lidi, kteří se čerstvě ocitnou na vozíku po poškození míchy. Provázím je jejich vlastními začátky tak, aby pro ně byl návrat do života po všech stránkách co nejplynulejší.

PS: Toto je docela hezká možnost, jak poděkovat těm z vás, kteří mi před osmi lety pomohli s mým vlastním novým začátkem. A že vás nebylo málo. Díky.

Hanka Doležalová

Svatba je na spadnutí! Foto: Tomáš Lisý (Centrum Paraple).

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 4. 2024
a svátek má Rostislav.