Sloupek reprezentanta: Filip Adámek

od | 28. 5. 2021 | Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Dnešní sloupek bude trochu netradiční. Napsal ho sice sledovaný člen juniorské reprezentace Filip Adámek z Tesly Brno, ale ve sloupku bude popisovat svoji barvoslepost, která mu komplikuje závodění, a jak i přesto s ní dokáže vybojovat výborné výsledky. Příjemné čtení!

Do svatého Ambroziho, dostal jsem příležitost si vynahradit slohovou práci, kterou nám u letošní maturity zrušili… Ale o čem budu psát? O letošní maturitě? O boxování, kterému jsem se začal od ledna trochu věnovat? Nebo mám napsat o barvosleposti? Barvoslepost zní v pohodě…

Víte, že daltonismus je porucha barevného vidění lidského oka. Touto vadou trpí 0,4% žen a 9% mužů, mezi které patřím i já. Nevíte? Ani já ne, zjistil jsem to až teď na wikipedii. Dost o faktech, chtěl bych vám přiblížit co to znamená v praxi při orienťáku.

Meme z Filipovy sbírky (foto: archiv autora)

Představte si, že běžíte k hustníku. Dorazíte na místo, kde má být. Ale co se nestane, je tam světlina. Co teď? Jsem špatně? Nebo jsem špatně přečetl mapu a má to být světlina? Tahle otázka mě doprovází celou kariéru. Poslední dobou zjišťuji, jak tomu předejít, porosty vnímám z mapy s rezervou a neberu je jako hlavní orientační body. Svoji pozornost věnuji všemu ostatnímu kromě porostů. Upřímně nevím jak tento problém vyřešit, aby byl klíč čitelný pro všechny lidi. Jsem ale rád, že se IOF snaží mojí menšině pomoct díky úpravě mapového klíče. ISSOM 2017 byl pro mě opravdu pokrokový. Ve starém ISSOMu jsem nedokázal rozeznat např. vývrat od plošiny. Cením, že IOF hledí na handicapy a snaží se najít kompromis v mapovém klíči. Na sprintové mapě mě moje barvoslepost neomezuje, proto bych se do budoucna chtěl zaměřit právě na ně. Kdo ví, třeba budu další sprintový specialista.


Filip Adámek a jeho letošní největší úspěch – MČR 2021 ve sprintu (foto: Tomáš Bubela)

  Když si to po sobě čtu, tak jsem docela rád, že se ta slohovka u maturity zrušila. Mějte se fajn a vidíme se na MČR na krátké!

Filip Adámek

Filipova oslava stříbrné medaile z MČR 2021 na sprintu (foto: Radim Kligl)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 3. 10. 2023
a svátek má Bohumil.