Sloupek reprezentanta: Denisa Kosová a Vojtěch Král

od | 16. 9. 2022 | Orientační běh, Sloupek reprezentanta

O víkendu budou obhajovat zlata z MČR na klasické trati. Dnešní dvojsloupek reprezentantů Denisy Kosové a Vojtěcha Krále ale nebude směřovat k jejich úspěchům nebo závodům, ale ke stacionárním tréninkovým kempům, naději, jak v Česku získat nové skvělé reprezentanty.

„Kdo přijde do repre? Kdo nahradí ty přestárlé dinosaury, kteří jsou víc zranění než zdraví? Je na dosah nějaký ročník, kde se objeví další Dana nebo Bingo?“ ptáme se sami sebe rok co rok a zatím se nedokážeme dobrat žádné pádné odpovědi. Znamená to, že budoucnost českého orientačního běhu je v ohrožení? Vždyť počet registrovaných členů neustále stoupá a není možné, aby z té masy nevzešel nějaký talent, který rozčeří klidné vody skandinávské dominance – logická úvaha, ale je počet registrovaných tím určujícím faktorem? Kdybych měl použít terminologii z OB, tak tohle čekání na zázrak v podobě vyloupnutí se talentů z oddílových líhní, bych nazval defenzivní taktikou! Naopak velmi aktivním přístupem se mi zdá právě téma dnešního sloupku – STK! Taktika s níž se dá vyhrát závod..

Samozřejmě úroveň jednotlivých turnusů se může lišit, a to jak v dovednostech běžců, tak ve zkušenostech a přístupu ambasadorů. Tím ale nijak nesnižuji přínos samotné akce – naopak bych jej nazval maximálním. V ČR nejsou podmínky jako ve Švédsku, ale to neznamená, že není možné produkovat stejně dobré závodníky, jen si k tomu musíme najít vlastní cestu, chcete-li českou uličku. Chci zde veřejně pochválit snahu svazu o rozvoj mládeže v zahraničí pomocí STK a myslím, že je to velmi dobrá cesta, jak zajistit mladým nadějím kontakt se světovou úrovní orientačního běhu. Tím světovým pojetím mám na mysli hlavně jiné terény, než jaké máme doma, a hlavně navigaci v nich. Ta je totiž naprosto odlišná a klade zvýšené nároky na práci s buzolou a čtení vrstevnic, což jsou v českém OB často velmi opomíjené techniky. Kdo ovládne směr a výškopis, má dveře do velkého orienťáku otevřené!

Denisa Kosová a Vojtěch Král na letošním STK (zdroj: Jana Bruková)

Během dvou týdnů v Hållstě jsme do všech účastníků neustále cpali ty samé poučky – tvorba plánu, směr a nejvýraznější body na postupu s jasným attackpointem pro nalezení kontroly. Některým to možná přišlo jako nuda, ale opakování je matka moudrosti. Navíc všeobecná zkušenost říká, že k robustní taktice se dostanete postupným broušením všech navigačních technik k jejich dokonalosti. O tom, jestli naše snaha k něčemu byla, se rádi přesvědčíme na nadcházejících závodech! Rozhodně se napříč skupinami našli talentovaní jedinci s velkým potenciálem, do kterých stojí za to investovat snahu, čas i peníze. Doufám, že svaz ve své činnosti vytrvá, bude nadále udržovat STK v chodu a že postupem času se z něj stane dokonale vybroušený diamant. Diamant s jiskrou, která zapálí oheň nadšení v srdcích nadšenců, jejichž světlo však drahý kámen nepohltí, ale odrazí do světa budoucích úspěchů!   

Denisa Kosová a Vojtěch Král

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 12. 2023
a svátek má Jitka.