Sloupek reprezentanta: Denisa Kosová
Dnes je 25.01.2022

OB ve světě | Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 01.11.2019

Dnešní úvod Sloupku reprezentanta nepotřebuje žádný dlouhý komentář. Denisa Kosová se s dalšími reprezentanty vrátila ve středu z posledního kola Světového poháru v Číně. Téma bylo jasné: jaké dojmy si z této země odváží? 

Čína od A-Z

D – doma dva dny, Denisa dala dohromady důležité, dlouhé dílo – dostatek dat dělo se dvanáct dní daleko domovině.

A – angličtina, tak tou v Číně disponuje jen velmi malé procento. A jak to tedy funguje, když něco chcete? Číňan vám přistrčí telefon s google překladačem a mluvte… Joo a heslo na wifi to je: „šeo, šeo, šeo, še, še, š…“ vy nerozumíte? Přeci 8x zero!

B – busem tam, busem zpět a zase tam a zpět. V Číně nemáte oprávnění řídit, proto si museli všichni zvyknout na tuto dopravu. Výtky? Bus většinou páchnul kouřem, byl buď klimatizovaný moc nebo vůbec a dokud se všichni nepřipoutali, tak každý pás pípal o sto šest. Navíc řidiči jsou tam blázni, křižují to z pruhu do pruhu a neustále troubí.

C – Chinese cheating. OB se na olympiádu dostat nesmí! Číňané světu ukázali, jak lehké je podvádět. Snad si to IOF uvědomí a přestane vynakládat nemalé prostředky na olympijský sen (nebo spíš noční můru).

E – ekologie jede v Číně ve velkém. Ano? NE! Plast vpravo, plast vlevo, každá sebemenší ptákovina zabalená v plastu. Boty? Pravá i levá zvlášť. A také tašky v karanténě je nutno zabalit do velkých plastových pytlů, protože by nepřežili ten dlouhý přenos 50m a stání na asfaltu.

 

F – food. K snídani nudle a kuřecí závitky, k obědu pařáty a k večeři polívka z hadí kůže. Vysněné menu pro vegetariána. Ne, takhle hrozné to zas nebylo, to je jen výčet toho nejlepšího. K naší západní kuchyni to má ale opravdu daleko a kouřící Číňané nejen u snídaně umocnili tento gastronomický zážitek. Člověk si rád něco vyzkouší, ale když má závodit, tak preferuje jídlo, na které je zvyklý. Jako hubnoucí kúra myslím dobrý!

G – Gustav překonává privát na sběrku. Je viděn Slováky (Davo tam teda nemá co dělat), ale vinen se necítí, protože podle něho nebyla správně mapa. Výsledky se neruší, a tak úterní sprint Gustav po sérii chyb v poklidu doklusává na 53. místě. Jakpak by asi vypadalo pořadí SP, kdyby zapsal dvakrát nulu???

H – hadi! Noři přijíždí na hotel jako první a hned vidí v zahradě hada? Sice jenom malý, ale zelený. Při příjezdu na hotel tak prohledávám pokoj – kouknu se pod postel, do skříní, pod prkénko na záchodě atd. Naštěstí vzduch čistý. Šéďa ale raději možnost setkání s nimi na middlu zamlčí, a tak se shledávám jen s dvěma přejetými kousky na silnici (bambusová zmije/čínská stromová zmije). Fuj!

CH – Chinese cheating, to je potřeba ještě jednou zmínit, aby bylo vidět, že takhle to prostě v orienťáku nejde a rozhodně to takhle nechceme!!!

I – IOF. Na její bedra se snesla velká vlna nevole a všichni doufají, že bude následovat pouze zlepšení! Zásadní je podle závodníků zajištění dostatečně zkušených Event Advisorů, kteří mají zkušenosti s elitním OB.

 

J – JURY ta má prostě nad námi moc. Jak jeden námi ženami oblíbený dánský kouč pravil: „This is the power of Jury!“ One man show by Lars Lindstrom. Všichni jste disk a je úplně jedno, že jste v reálu nepřekonali nic zakázaného/privátního.

K – Kasper Fosser (speciál pro Křivdiče) to je profík v překonávání privátu. Privát neprivát to tam krosil celou trať. Na otázku v cíli, co to znamenalo řekl: „it´s allowed“ a Mára nestačí valit bulvy. A ani tenhle člověk není na middlu disk?

L – lion dance je asi nejznámější čínská show a nutno uznat, že vydařená. Druhá, kterou jsme měli za náš pobyt možnost vidět proběhla v rámci opening ceremony. Jak alespoň trochu znalý člověk tuší, tato akce byla naprosto velkolepá. Šéďa vyslal Vojtu nést naši vlajku, ale netušil, že Vojta bude muset dělat poskoka více jak půl hodiny a na vlajku si ani nesáhne!

M – middle probíhal vcelku normálním způsobem. Ženy dobíhaly podle papírových předpokladů, vyhrála Tove. České barvy se srovnaly po hromadě a nevládlo moc velké nadšení. Všechny jsme chybovaly, praly se s OB (já se cítila jako začátečník), lesem/pralesem, mapou (pole), převýšením a šílenou saunou. Někdo vyrazil do lesa v čistě sprintovém oblečení někdo v lesním. Asi musím říct, že jsme očekávali závod, který bude více připomínat sprint, čemuž ve výsledku tak nebylo. Kačor se tratí popral velmi slušně. Když však začali dobíhat muži, začalo se schylovat k problémům – překonávání privátů, disknout nebo nedisknout? Případ pro JURY a diskuze na dalších několik dnů… Jediný, kdo nepřekonal/nevstoupil na posvátnou půdu privátu byl Izraelec Nitsan. Oslavujme ho! Zajímavostí z ženského závodu bylo, že po tak dlouho omílaných diskuzích o discích nepadlo jediné slovo z úst Dánky J. Lind, která krosila privát v místě, co většina mužů.

 

N – neschopnost, nedostatky a nikdy víc. Chudák Kačor, takových kiksů a nedostatků, prostě na všechno sám stačit nemůže! K čemu je tam IOF advisor, k čemu je tam milión pořadatelů? Čísla vám vydávají 4 slečny (sektory pro 50 čísel) a jste svědky, když Norce před vámi dávají číslo na třikrát? Když hledají tašku zabalenou v igelitu, kde musíte vyplnit při odevzdání čas předběžného vyzvednutí a pak vás musí označit na čísle a tašce, že jste si to vyzvedli? To je potom problém, když tam přijdete a berete tři tašky a navíc jste jen v podprsence 🙂 Z mnoha úst poslední den zaznívalo, do Číny za OB? Nikdy víc.

O – oliva, to je jedna z velmi oblíbených pochutin k vínu. Ne, o téhle tu řeč nebude. Teď se zaměříme na tu olivovou barvičku v mapě, která je definována mapovým klíčem ISOM 2017-2. Oliva – ISOM 2017-2 říká, že cesta procházející skrz olivový privát musí (v ang. originále “shall”) být zvýrazněna bílým pozadím. To se stalo zásadním při rozhodování Jury, kdy došlo k vrácení všech 8 původně diskvalifikovaných závodníků do výsledků middlu. Mapa by po přezkoumání zřejmě nevyhovovala standardům ve smyslu minimálních rozměrů značek, ale probíhat záhony a skákat živé ploty by se zkrátka nemělo, i když je situace z mapy nejasná.

P – PWT pod taktovkou skvělého Kačora. Varianta po SP byla námi zavržena velmi rychle, protože sezona je tento rok opravdu dlouhá, a tak jsme se rozhodli „jen“ pro zahřívací část před SP. Jak se ukázalo, bylo to dobré řešení. Aklimatizace, vyrovnání se s jetlagem, rozzávodění a pár technických tréninků nás naladilo do příjemné atmosféry, kterou bohužel SP velmi rychle zhatilo.

Q – Qatar airways můžu vřele doporučit! Pohodlí, maximální servis, spousta dobrého jídla po 14 dnech strádání, porce navíc a výběr z aktuální filmografie.

R – relay. Vedro při rozklusu bylo šílené. Musím se přiznat, že jsem z toho měla před závodem velké obavy. To se naprosto promítlo v mém sebevědomí. Nevěřila jsem si na samostatný postup a hned na jedničku pořádně zmatkovala. Nějakou dobu jsem stahovala, ale ke konci mi síly chyběly a moje ztráta opět narostla. Nebyl to snový závod a pyšná na něj nejsem, ztráta ale nebyla ještě tak propastná. Miloš běžel stabilně, ale Vojta ani Terka nepodali perfektní výkony, které by odpovídaly jejich kvalitám a představám. Doufám, že si formu schováváme na příští závod! 5. místo sice není špatné, ale myslím, že standard už jsme posunuli kousek výš 🙂

 S – sprint bez smogu. Jeden z mála dní, kdy se rozestoupil smog a my viděli modré nebe, které ale zahalil do podivného oparu strhující výsledek Číňanů. To, že po armádním MS si všichni říkali, že jsme snad na SP, že tady se to stát nemůže… no, samozřejmě důkazy nemáme. Ale jak mohou být 4 Číňané nejrychlejší na prvním mezičase? Jak může Frantík celou cestu na mapáč mapovat a Číňance stačí 2x kouknout do mapy a je v labyrintu dřív než on? Jak může Číňan vést v polovině závodu o kotel? Jak může být Číňan třetí, když nikdy nic nezaběhl? Jak napsal Mathias Kyburz na svém FB: I don`t have a clear evidence for their cheating, but I know how much effort over years normally is needed to reach the top in orienteering.“ Je to škoda, přitom sprint to byl moc hezký a naše české barvy byly vidět zase vysoko díky Terce.

T – track track to už je trochu ohraná písnička, prosím používejte seurantu, je to osvědčené a předejde se zbytečným zádrhelům. Pro klasického uživatele je to opravdu nejlepší řešení.

U – únava a jetlag nás provází takřka celou dobu našeho pobytu. Letím nachcípaná, tam se první dny trápím, beru paralen a vše co se dá. Když se z toho vyhrabu, tak už jdeme závodit, teplo je šílené a únava mu přímo úměrná. A cesta zpátky, ta trvala celkem 28h, během kterých jsem naspala tak 2-3h. Konečně doma! Spím 13h a dávám si pohodu. Nový tréninkový rok začíná až (už???) příští týden.

V – výletem lanovkou na Budhu jsme si zpříjemnili volný den mezi sprinty. Na můj vkus trochu křehká lanovka se ve větru komíhala víc než je pro lidi s fóbií z výšek zdrávo. Nahoře jsme podnikli procházku kolem middlového terénu, inkriminovaných privátních míst až k obrovské soše Budhy. Nutno podotknout, že tento den byl zajisté nejchladnější a museli jsme vytáhnout i bundy.

W – World cup. Letošní výsledek – TOP10 je pro mě velmi solidní výsledek. Ale nejen já, i další ukázali, že se s námi musí počítat. Terka 12. po silném sprintovém závěru a Venda 19., jak kdyby ji bylo poslední víkend 19. místo souzené. Vojta skvělé 5. místo, se kterým ale bohužel nemůže být spokojený, protože TOP3 bylo velmi blízko!

X – Xiqiao mountain hotel byl naším útočištěm po celý pobyt na SP. Nachází se hned pod Mount Xiqiao – 50 milionů let starou vyhaslou sopkou v Nanhai District, Foshan, Guangdong.

Y –  Yanick to je prostě sprintový specialista (můžeme říct i čínský sprintový specialista, protože každý rok nechybí na PWT), který nás letos zachránil společně s Maxem před dvojím čínským ponížením na závěrečném sprintu.

Z – závody plné zloby jsou za námi. Jsme rádi konečně doma. Přivezli jsme si však trochu jiné pocity než obvykle. Dozvuky těchto událostí asi budeme slýchat ještě nějakou dobu. Doufáme, že IOF zamezí dalšímu pořádání takovýchto zemí, které jsou tak tvrdě orientovány na výsledek. Tento přístup v orienťácké komunitě nechceme a je vidět, jak to otřáslo mnohými z nás. Bohužel to také vypovídá o tom, jak nemožné je posunout náš sport směrem k Olympijským hrám, jak lehké je v něm podvádět.

 

S přáním hezkého počtení
Denisa a Vojta

A jak by se změnilo pořadí SP, pokud by rozhodla jinak (autor: Vojtěch Král)? Nyní se podíváme, kdyby se middle nepočítal.

Tato tabulka ukazuje fakt, kdyby se diskli “hříšníci”. Zajímavé, co? 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *